Η Aubameyang τράταρε το χατ τρικ στη νίκη της Άρσεναλ, η United κατέχει η Γουέστ Μπρομ

Ο Pierre-Emerick Aubameyang σηματοδότησε την επιστροφή του στο αρχικό line-up της Arsenal με το πρώτο του hat-trick στην Premier League στη νίκη της ομάδας του 4-2 έναντι της Leeds United την Κυριακή.

Ο μπροστινός Γκαμπόν, ο οποίος δεν είχε ξεκινήσει κανένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της ομάδας του για προσωπικούς λόγους, έριξε την Άρσεναλ μπροστά στο 13ο λεπτό και στη συνέχεια διπλασίασε το προβάδισμα της πλευράς του από το σημείο πέναλτι, πριν ο Έκτορας Μπελερίν έκανε το 3-0 στο ημίχρονο.

Ο Aubameyang ολοκλήρωσε το hat-trick του με κεφαλιά δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Leeds επέστρεψε. Η κεφαλίδα του Pascal Struijk στο 58ο λεπτό αναβίωσε τον Leeds και όταν ο Helder Costa χτύπησε ξανά για τους φιλοξενούμενους με περίπου 20 λεπτά να απομένουν, υπήρχαν μερικές ταλαντεύσεις στην γηπεδούχο.

Ο Aubameyang αρνήθηκε το τέταρτο από την ξυλουργική καθώς η Άρσεναλ επέστρεψε στη νίκη μετά από δύο διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Η Άρσεναλ επέστρεψε πάνω από τη Λιντς στη 10η θέση με 34 πόντους από 24 παιχνίδια με τον Λιντς 11ος με 32 να έχουν παίξει λιγότερο.

Η Man United κράτησε με ισοπαλία 1-1 στο χαμηλό West Brom
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορούσε να ισοπαλία μόνο 1-1 στον αγώνα της West Bromwich Albion την Κυριακή, αφήνοντάς τους τη δεύτερη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά επτά πόντους από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Γουέστ Μπρομ, που χρειάζεται μια αξιοσημείωτη ανάκαμψη για να αποφύγει τον υποβιβασμό, συγκλόνισε τους επισκέπτες τους με ένα γκολ δευτέρου λεπτού από τον επιθετικό της Σενεγάλης, Mbaye Diagne, ο οποίος νίκησε τον αμυντικό Βίκτορ Λίντελοφ στην έδρα του.

Η Γιουνάιτεντ φάνηκε εκτός δρόμου για το υπόλοιπο ημίχρονο, αλλά ο εμπνευσμένος Πορτογάλος μέσος Μπρούνο Φερνάντες ανέβηκε ξανά στο 44ο λεπτό με ένα εντυπωσιακό βόλεϊ από κοντά στο σημείο της πέναλτι.

Σε ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο, ο σύλλογος του Μάντσεστερ είχε απορρίψει την ποινή του, αφού ο καπετάν Χάρι Μαγκουάιρ – προσπαθώντας να οδηγήσει την ομάδα προς τα εμπρός – χειρίστηκε στο κουτί.

Η Γουέστ Μπρομ επέζησε από κύματα επιθέσεων, συμπεριλαμβανομένης μιας κεφαλίδας του Μαγκουάιρ στο τελευταίο λεπτό. Αλλά οι οικοδεσπότες προκάλεσαν επίσης φόβους στο διάλειμμα, ο Diagne πλησίαζε δύο φορές με μόνο τον Ντέιβιντ Ντε Γκέα να νικήσει στο γκολ της United.

Το αποτέλεσμα άφησε τη Γουέστ Μπρομ στο δεύτερο κάτω μέρος του τραπεζιού, 12 πόντους από την ασφάλεια, με τον προπονητή Σαμ Allardyce να αποτυγχάνει μέχρι στιγμής να αναφλέξει τη σεζόν τους παρά τη φήμη του για εξαιρετικές αποδράσεις.

Οι ηγέτες του πρωταθλήματος Μάντσεστερ Σίτι νίκησαν την Τότεναμ Χότσορ 3-0 το Σάββατο για να φτάσουν τους 53 πόντους και να έχουν ένα παιχνίδι στο χέρι πάνω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την τρίτη θέση Λέστερ, και οι δύο στα 46.

Ο Maja double δίνει χαμηλή νίκη στο Fulham 2-0 στο Έβερτον
– Ο Νιγηριανός επιθετικός της Fulham, Josh Maja, σημείωσε τα δύο πρώτα του γκολ για τον σύλλογο για να κερδίσει τη νίκη με 2-0 στην Έβερτον την Κυριακή, καθώς οι φιλοξενούμενοι τερμάτισαν 12 αγώνες της Premier League χωρίς νίκη και αναζωπύρωσαν τις ελπίδες τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Το αποτέλεσμα άφησε την Fulham 18η με 18 πόντους από 23 παιχνίδια, επτά πίσω από τη 17η θέση Newcastle United, ενώ η Έβερτον παρέμεινε έβδομη με 37 από 22 μετά από μια άλλη κουραστική επίδοση στο σπίτι.

Η κακή φόρμα του Έβερτον συνεχίστηκε καθώς υπέστη τρίτη ήττα εντός τεσσάρων αγώνων, ενώ ο Φούλαμ κέρδισε για πρώτη φορά στο Γκούντσον Παρκ μετά από 22 διαδοχικές ήττες με τον Μάχα να βάζει ένα στήριγμα στην πρώτη του έναρξη για τους Cottagers.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια μισή πιθανότητα στο πρώτο ημίχρονο πριν ο πρώην επιθετικός της Σάντερλαντ Maja, ο οποίος είναι δανεισμένος από τη γαλλική ομάδα Girondins Bordeaux, γλίστρησε για να οδηγήσει το σκοτεινό σταυρό της Ola Aina στο 48ο λεπτό.

Έφτασε στο 2-0 στην 65η θέση με το τελικό ενός άλλου αρπακτικού, εμφανίζοντας μπροστά από τον τερματοφύλακα Ρόμπιν Όλσεν για να κάνει ένα ριμπάουντ από κοντινή απόσταση αφού ο Χάρισον Ριντ χτύπησε τη θέση με μια προσπάθεια μεγάλου εύρους.

Ο επιθετικός του Έβερτον, Τζος Κινγκ, είχε ένα γκολ απαγορευμένο για οφσάιντ στα στάδια κλεισίματος, το οποίο συνόψισε την άθλια βραδιά των Toffees, καθώς δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τίποτα ουσιαστικό μπροστά.