Η BAM στην Πάφο – Ο Μέγας APOP έφερε τα APOEL στα γόνατά της

Δεξιά, το APOP μπήκε στο 2021. Κερδίζοντας 78-66 εντός έδρας εναντίον της APOEL στο πλαίσιο του 15ου παιχνιδιού του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Ήταν η 14η ροζ κάρτα για τους νικητές, έφτασαν τους 19 πόντους, που ισοδυναμούσαν με την ομάδα της Λευκωσίας, με τις δύο ομάδες να τερματίζουν πέμπτη και έκτη.

Μπλε Νησί

Το Courtney Pygram με 28 πόντους (7 τρεις πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) εμφανίστηκε στο MVP του αγώνα. Ο Άτος Δημητρίου (19 πόντοι, 2 τρίποντα, 15 βολές, 2 ασίστ) και ο Βαλέ Τριστάν (14 πόντοι, 2 τρίποντα, 16 σουτ και 4 ασίστ) ήταν υπέροχοι για το APOP.

Τα πρώτα καλάθια κέρδισαν η APOEL εναντίον του Gil Ilbert և Loisidis (0-4) και η APOP απάντησε με τρεις πόντους և στην κατάταξη του Pigram (5-4). Για τα υπόλοιπα δέκα λεπτά, ο αρχηγός άλλαζε συνεχώς τα χέρια, και οι «μπλε-κίτρινοι» είχαν διαφορά ενός βαθμού (19-20).

Στο 13ο λεπτό, οι οικοδεσπότες, μετά από δύο συνεχόμενα τρία σημεία από τον Δημητρίου լի Wally, πήραν το προβάδισμα (26-24), και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Κοιλάρας οδήγησε ξανά την ομάδα της Λευκωσίας (26-27). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-37).

Στο 24ο λεπτό, οι δύο πόντοι του Κούνα έκαναν το σκορ 43-38 του ΑΠΟΕΛ. Ο Πίγκραμ σημείωσε τρεις πόντους στη σειρά և μπροστά (44-43) στο 25ο λεπτό και ο Πίγκραμ σημείωσε άλλους τρεις πόντους στο καλάθι του Γουίλι. Η διαφορά έφτασε σε έξι βαθμούς (49-43) – 26 στο.

Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου, ο Δημητρίου έκανε τη διαφορά σε διψήφια ψηφία (55-45), το οποίο θα μειωθεί στο ήμισυ στο τέλος της περιόδου (57-49). Στο τέταρτο τέταρτο, οι οικοδεσπότες σημείωσαν τέσσερις ακόμη πόντους (21 έναντι 17) και πήραν μια ροζ κάρτα με τελικό σκορ 78-66.

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. 19-20, 32-37, 57-49, 78-66: