Η Beşiktaş γιορτάζει την 5η χρονιά της στο Vodafone Park

Μπεσίκταςφιλοξενεί αγώνες εντός έδρας Το Vodafone Park έχει εισέλθει στο 5ο έτος του.

Το πάρκο Vodafone, το οποίο χτίστηκε μετά την κατεδάφιση του Στάδιο BJK İnönü, άνοιξε στις 11 Απριλίου 2016.

Η ασπρόμαυρη ομάδα επέστρεψε στο σπίτι τους, όπου έμειναν μακριά για μεγάλο χρονικό διάστημα κατά τη διάρκεια της κατασκευής του σταδίου, με τον αγώνα της Bursaspor στην 28η εβδομάδα της σεζόν 2015-2016.

Ενώ ο Beşiktaş είχε την ευκαιρία να παίξει τους αγώνες του εντός έδρας μετά από 1065 ημέρες, νίκησε τον Bursaspor 3-2 στον πρώτο του αγώνα στο Vodafone Park.

84 νίκες σε 120 αγώνες

Η Beşiktaş έχει 84 νίκες σε 120 αγώνες στο Vodafone Park.

Η ασπρόμαυρη ομάδα, που ισοπαλία 22 φορές με τους αντιπάλους της στο Vodafone Park, έχασε 14 αγώνες.

Ο Μπέστικας απολάμβανε 275 γκολ στο πάρκο Vodafone και είδε 110 γκολ στο κάστρο του.

65 νίκες στο Σούπερ Λιγκ

Η ασπρόμαυρη ομάδα, που έπαιξε σε 87 αγώνες Super League στο νέο γήπεδο της Dolmabahçe, κέρδισε 65 από αυτά.

Ο Beşiktaş, ο οποίος ολοκλήρωσε 15 αγώνες πρωταθλήματος με ισοπαλία στο Vodafone Park, έχασε από τους αντιπάλους του 7 φορές.

Η ασπρόμαυρη ομάδα σημείωσε 205 γκολ και παραχώρησε 73 γκολ σε 87 αγώνες στο πρωτάθλημα.

20 αγώνες σε ευρωπαϊκά κύπελλα

Ο Beşiktaş έπαιξε σε 20 αγώνες Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στο Vodafone Park.

Παίζοντας 7 από αυτούς στο Champions League, η ασπρόμαυρη ομάδα έλαβε 5 ισοπαλίες με μία νίκη και μία ήττα.

Ο Beşiktaş, ο οποίος είχε 9 γκολ στο Vodafone Park στον μεγαλύτερο οργανισμό της Ευρώπης, είδε 10 γκολ στο κάστρο του.

Η ασπρόμαυρη ομάδα, η οποία φιλοξένησε τους αντιπάλους της 13 φορές στο Vodafone Park στο Europa League, κέρδισε 8 φορές, υπέστη επίσης ισοπαλία και 4 ήττες.

Ο Μπεσίκτας, που άφησε 27 γκολ για αντίπαλα δίχτυα, δεν μπόρεσε να αποτρέψει 15 γκολ.

Έπαιξε 13 παιχνίδια Κύπελλο στην Τουρκία

Ο Besiktas, το Vodafone Turkey Cup έπαιξαν 13 παιχνίδια στο πάρκο.

Η ασπρόμαυρη ομάδα, που κέρδισε σε 10 από τους προαναφερθέντες αγώνες, δεν μπόρεσε να απαλλαγεί από ισοπαλία και 2 ήττες.

Ο Μπεσίκτας, ο οποίος σημείωσε 34 γκολ σε αυτούς τους 13 αγώνες, παραχώρησε 12 γκολ.

Τα επίσημα εγκαίνια πραγματοποιήθηκαν στις 10 Απριλίου.

Η επίσημη τελετή έναρξης του πάρκου Vodafone πραγματοποιήθηκε στις 10 Απριλίου 2016.

Τα εγκαίνια του σταδίου πραγματοποιήθηκαν με τη συμμετοχή του Προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, τότε Πρωθυπουργού Αχμέτ Νταβούτογλου και ορισμένων υπουργών.

Άνοιξε κατά τη διάρκεια της προεδρίας του Fikret Orman

Το Vodafone Park τέθηκε σε λειτουργία υπό τη διεύθυνση του Fikret Orman, του πρώην προέδρου του συλλόγου.

Ο Stat ήταν μια από τις πιο σημαντικές ενέργειες του Fikret Orman, ο οποίος εξελέγη για πρώτη φορά πρόεδρος το 2012, για λογαριασμό της κοινότητας.

Το κόστος είναι πάνω από 350 εκατομμύρια λίρες

Το πάρκο Vodafone, το οποίο ξόδεψε πάνω από 350 εκατομμύρια λίρες για την κατασκευή του ασπρόμαυρου συλλόγου, εμφανίζεται ως ένα από τα πιο σύγχρονα στάδια στον κόσμο με τα πολλά χαρακτηριστικά του.

Το πρώτο «έξυπνο στάδιο» της Τουρκίας, το οποίο είναι ο χορηγός τίτλου Vodafone Vodafone Park, το στάδιο Dolmabahçe’deki ήταν μια σημαντική επένδυση για την τεχνολογική υποδομή.

Εξοπλισμένο με ένα ευρύ φάσμα δικτύων κινητής τηλεφωνίας και διαδικτύου με λύσεις ψηφιακής οθόνης, το στάδιο περιλαμβάνει επίσης διαδραστικές οθόνες. Εκτός από τους αγώνες ποδοσφαίρου, το γήπεδο διαθέτει επίσης κέντρα διασκέδασης. Πάρκο Vodafone; Χρησιμεύει επίσης ως τμήμα συναυλιών, σαλόνι και κέντρο μόδας. Το μουσείο Beşiktaş και το κατάστημα Kartal Yuvası, το οποίο πουλά επίσημα προϊόντα ασπρόμαυρου, βρίσκονται επίσης στο στάδιο.

Έχει χωρητικότητα 41 χιλιάδες 903

Το πάρκο Vodafone έχει χωρητικότητα 41 χιλιάδων 903 ατόμων.

Στο γήπεδο της Dolmabahçe, το ισόγειο βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, ενώ η ασπρόμαυρη ομάδα παίζει τους αγώνες της σε μείον 3,5 μέτρα.

Στο γήπεδο, το οποίο είναι εντελώς κλειστό και αποτελείται από διώροφα γήπεδα, οποιοσδήποτε οπαδός ποδοσφαίρου που παρακολουθεί τον αγώνα μπορεί να κυριαρχήσει σε ολόκληρο το γήπεδο χωρίς να μπλοκάρει τη γωνία θέασης.

Το Vodafone Park, το οποίο έχει παρακολουθήσει τα 2 πρωταθλήματα του Beşiktaş στο Super League από τα εγκαίνιά του, τιμήθηκε με το “The Best Stadium of the Year” από το “StadiumDB.com” το 2016 και το “Project of the Year” στο “Stadium Design and Αναπτυξιακά Βραβεία “το 2017. επιλέχθηκαν.

Ο Μάριο Γκόμεζ σκόραρε το πρώτο γκολ

Ο Mario Gomez, πρώην ποδοσφαιριστής της Beşiktaş, σημείωσε το πρώτο γκολ στο Vodafone Park.

Ενώ η ασπρόμαυρη ομάδα κέρδισε τον αγώνα της Σούπερ Λιγκ με 3-2 εναντίον της Μπούρσασπορ, ο Γερμανός παίκτης έγραψε ιστορία με το αερισμό των διχτυών στο 20ο λεπτό του αγώνα.

Επίσης φιλοξένησε το σημαντικότερο κύπελλο στην Ευρώπη

Το Vodafone Park φιλοξένησε επίσης έναν από τους σημαντικότερους τελικούς της Ευρώπης.

Στο UEFA Super Cup, ο πρωταθλητής της UEFA Champions League, Liverpool και ο νικητής της UEFA Europa League, Chelsea αντιμετώπισαν στο Vodafone Park στις 14 Αυγούστου 2019.

Οι γυναίκες διαιτητές έλαβαν μέρος στον σημαντικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο αγώνας ήταν επικεφαλής της γυναίκας διαιτητή Stephanie Frappart από τη Γαλλική Ποδοσφαιρική Ένωση. Οι βοηθοί του Frappart έγιναν από τη Manuela Nicolosi από την ίδια χώρα και τη Michelle O’Neill από την Ιρλανδία.

Ο Τούρκος διαιτητής Cüneyt Çakır ήταν στο περιθώριο ως ο τέταρτος διαιτητής.

Ο αγώνας στην Κωνσταντινούπολη μεταδόθηκε σε 215 χώρες σε όλη την Ευρώπη, καθώς και στην Αφρική, την Ασία, τη Λατινική Αμερική, τη Βόρεια Αμερική, τη Μέση Ανατολή και την Ωκεανία.

Επιπλέον, 300 μέλη του Τύπου παρακολούθησαν τον αγώνα από τη θέση τους. Ενώ οι περισσότεροι από αυτούς είναι Τούρκοι και Βρετανοί δημοσιογράφοι. Μέλη του Τύπου από την Αίγυπτο, το Μαρόκο, το Ιράν, τη Ρωσία και την Ουκρανία ακολούθησαν τη συνάντηση.

Η Λίβερπουλ κατάφερε να κερδίσει το τρόπαιο στο τέλος του πέναλτι. Η Λίβερπουλ, η οποία έδωσε 5-4 πλεονέκτημα στον αντίπαλό της σε πέναλτι στον αγώνα, του οποίου η κανονική ώρα έληξε 1-1 και η επέκταση μέρος 2-2, πήρε αυτό το κύπελλο στο μουσείο του για 4η φορά.

Τα πρώτα και τα περισσότερα

Πρώτος αγώνας

Μπέστικας-Μπούρσασπορ: 3-2 (Σούπερ Λιγκ – 2015-2016)

Πρώτη νίκη

Μπεσίκτας-Μπούρσασπορ: 3-2

Πρώτη κλήρωση

Μπέστικας-Γαλατασαράι: 2-2 (Σούπερ Λιγκ – 2016-2017)

Το πρώτο ντέρμπι

Πρώτη ήττα

Μπεσίκτας-Φενερμπαχτσέ: 0-1 (Τουρκικό Κύπελλο – 2016 έως 2017)

Πρώτο γκολ σκόραρε

Μπέστικας-Μπούρσασπορ: 3-2 (Μάριο Γκόμεζ)

Πέρασε το πρώτο γκολ

Μπεσίκτας-Μπούρσασπορ: 3-2 (Traore)

Ο πρώτος αγώνας ευρωπαϊκού κυπέλλου

Beşiktaş-Dinamo Κίεβο: 1-1 (Champions League – 2016-2017)

Πρώτον, ο αγώνας της Τουρκίας

Besiktas-Kayserispor: 2-1 (2016-2017)

Αξέχαστες αγώνες

Ο Beşiktaş έπαιξε αξέχαστες αγώνες στο Vodafone Park.

Φιλοξενία της ομάδας Benfica της Πορτογαλίας στην σεζόν 2016-2017 στο Champions League, η ασπρόμαυρη ομάδα έπεσε 3-0 πίσω από τον αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο. Ο Beşiktaş μπόρεσε να φύγει από το γήπεδο με ισοπαλία 3-3 με τα γκολ που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνεχίζοντας στο δρόμο της στο Europa League την ίδια σεζόν, ο Beşiktaş ταιριάζει με την Olympique Lyon στους προημιτελικούς του οργανισμού. Η ασπρόμαυρη ομάδα, η οποία έχασε 2-1 στο δρόμο του αντιπάλου της, κέρδισε τον αγώνα στο Vodafone Park με το ίδιο σκορ. Ο Beşiktaş πέρασε τον επιπλέον χρόνο με το ίδιο σκορ, και αποκλείστηκε χάνοντας 7-6 πέναλτι εναντίον του αντιπάλου του.

Ο Beşiktaş έπαιξε έναν αξέχαστο αγώνα ντέρμπι στο Vodafone Park το 2016-2017. Η ασπρόμαυρη ομάδα, η οποία φιλοξένησε τη Γαλατασαράι στο σπίτι, τερμάτισε το πρώτο ημίχρονο 2-0 πίσω από τον αντίπαλό της, και έφυγε από το γήπεδο με ισοπαλία 2-2 με τα γκολ που σημείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπεσίκτας, Τουρκικό Κύπελλο στη σεζόν 2017-2018 η Μανίσασπορ σημείωσε νίκη 9-0 νικώντας το διαφορετικό Πάρκο Vodafone

Η ασπρόμαυρη ομάδα είχε μια ιστορική απογοήτευση εναντίον της Fenerbahçe το 2018-2019. Ο Μπεσίκτας, με πλεονέκτημα 3-0 στο πρώτο ημίχρονο του πρωταθλήματος στο Vodafone Park, άφησε το γήπεδο με ισοπαλία 3-3 με τα γκολ που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Έπαιξε 12 αγώνες ντέρμπι

Ο Beşiktaş φιλοξένησε το Fenerbahçe και το Galatasaray 12 φορές στο Vodafone Park.

Η ασπρόμαυρη ομάδα, η οποία νίκησε τους αντιπάλους της 6 φορές, ολοκλήρωσε 5 μάχες ντέρμπι με ισοπαλία. Ο Beşiktaş ηττήθηκε μία φορά σε αγώνες ντέρμπι στο Vodafone Park.

Οι ασπρόμαυροι σκόραραν 21 γκολ σε 12 παιχνίδια ντέρμπι που παίχτηκαν στο Vodafone Park και είδαν 11 γκολ στο κάστρο τους.

Η Μπεσίκτας, το Vodafone Park ήττα μόνο στον αγώνα ντέρμπι στο Κύπελλο στην Τουρκία, η Φενέρμπαχτσε 1-0 υπέστη την περίοδο 2016-2017. Ο Beşiktaş, ο οποίος φιλοξένησε τον κίτρινο-μπλε αντίπαλό του στο Vodafone Park 7 φορές, κέρδισε 2 από αυτούς τους αγώνες και ολοκλήρωσε 4 αγώνες με ισοπαλία. Η ασπρόμαυρη ομάδα, που έβγαλε τα αντίπαλα δίχτυα 12 φορές, δεν μπόρεσε να αποτρέψει 9 γκολ.

Έχοντας φιλοξενήσει το Galatasaray 5 φορές τα τελευταία 5 χρόνια, ο Beşiktaş κέρδισε 4 νίκες και ισοπαλία. Η ασπρόμαυρη ομάδα, η οποία είχε 9 φορές γκολ στο Vodafone Park εναντίον του κίτρινου-κόκκινου αντιπάλου της, είδε 2 γκολ στο κάστρο της.