Η Man City βλέπει τη Σουόνσι να κερδίσει την 15η συνεχόμενη νίκη

Η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε ρεκόρ 15η συνεχόμενη νίκη σε όλους τους αγώνες με νίκη 3-1 στο πρωτάθλημα Σουόνσι Σίτι στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου FA την Τετάρτη.

Η νίκη είναι ένα ρεκόρ για μια ομάδα κορυφαίων πτήσεων, ξεπερνώντας τις 14 διαδοχικές νίκες που πέτυχε ο Πρέστον το 1892 και η Άρσεναλ το 1987.

Ο Σίτι, ο οποίος έκανε επτά αλλαγές από την ομάδα που κέρδισε 4-1 στο πρωτάθλημα Λίβερπουλ την Κυριακή, πήρε το προβάδισμα στο 30ο λεπτό με ένα χαμηλό σουτ από τον Κάιλ Γουόκερ που έφτασε στα άκρα.

Η ομάδα του Pep Guardiola διπλασίασε το πλεονέκτημα δύο λεπτά μετά το ημίχρονο, όταν ο Raheem Sterling έμεινε ελεύθερος στα αριστερά και μετατράπηκε με αυτοπεποίθηση.

Ο Βραζιλιάνος Γαβριήλ Ιησούς έκανε τρεις με υπέροχο έλεγχο και ένα γύρο μετά τη συλλογή μιας κεφαλίδας στην περιοχή από τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Ο Morgan Whittaker τράβηξε ένα γκολ πίσω από την ουαλική πλευρά στο 77ο λεπτό, αλλά το μόνο πραγματικό μειονέκτημα για την City ήταν ένας τραυματισμός του μέσου Rodri.

Το τελευταίο παιχνίδι που η City απέτυχε να κερδίσει ήταν εναντίον του West Bromwich Albion στο Etihad Stadium στις 15 Δεκεμβρίου.