Η Man City φτάνει στο ημιτελικό του Champions League με νίκη 2-1 στο Ντόρτμουντ

Η Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο μέσω των Ριάαντ Μαχρέζ και Φιλ Φόντεν για να νικήσει την Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 την Τετάρτη και να φτάσει στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια.

Ο Φόντεν, ο οποίος σημείωσε νικητή της Σίτι με τη νίκη του στο 1ο πόδι με 2-1, αποχώρησε από τη θέση στο 76ο λεπτό αφού ο Μαχρέζ είχε μετατρέψει ένα πέναλτι του 55ου λεπτού που απονεμήθηκε για ένα χάντμπολ από τον Εμρ Καν για να εξασφαλίσει 4-2.

Ο Ντόρτμουντ είχε προχωρήσει όταν ο επιθετικός Έρλινγκ Χάλαντ κυνηγήθηκε σε ένα βαθύ σταυρό, η μπάλα έπεσε στον Τζούντ Μπέλινγκχαμ και ο έφηβος κυρτούσε το σουτ στην πρώτη γωνία στο 15ο λεπτό για το πρώτο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι ηγέτες της Πρέμιερ Λιγκ, η City, που απομακρύνθηκε στους προημιτελικούς του διαγωνισμού τα προηγούμενα τρία χρόνια, θα αντιμετωπίσει τον Παρίσι Σεν Ζερμέν στους ημιτελικούς, αφού οι Γάλλοι πρωταθλητές απέκλεισαν τους κατόχους Μπάγερν Μονάχου την Τρίτη.