Η Man United κέρδισε την επιστροφή, η ισοπαλία του Νιουκάστλ με τον Spurs

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε για να νικήσει τον Μπράιτον 2-1 και να προχωρήσει τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον Λέστερ στον αγώνα για τη δεύτερη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ο πρώην επιθετικός της United Danny Welbeck έθεσε τους επισκέπτες μπροστά στο Old Trafford μετά από μόλις 13 λεπτά και κράτησαν το προβάδισμα έως ότου ο Marcus Rashford εξισώσει στο 62ο λεπτό.

Στη συνέχεια έπεσε τραυματισμένος, αλλά ο Mason Greenwood προχώρησε στον νικητή επτά λεπτά από την ώρα.

Ο Τζο Γουόλοκ κέρδισε στο Νιουκάστλ έναν ανεκτίμητο πόντο Πρέμιερ Λιγκ καθώς αντέδρασε για να κερδίσει ισοπαλία 2-2 με την Τότεναμ.

Το διπλό του Χάρι Κέιν φάνηκε να έδωσε στον Σπερς μια έκτη νίκη στο St James ‘Park σε επτά επισκέψεις όταν χτύπησε δύο φορές μέσα σε τέσσερα πρώτα μισά λεπτά μετά το άνοιγμα του Τζόελιντον.

Ωστόσο, η πολυσύχναστη πλευρά του Steve Bruce γύρισε σε μια χονδροειδής οθόνη, η οποία ανταμείφθηκε όταν, δευτερόλεπτα μετά τον Kane είχε χτυπήσει τη θέση, ο δανειστής της Άρσεναλ Willock έσπασε στο σπίτι έναν ισοσταθμιστή 85ου λεπτού.

Το αποτέλεσμα ήταν ένα άλλο χτύπημα στις ελπίδες των Σπερς να προκριθούν στο Champions League.

Το Νιούκαστλ βρίσκεται 3 βαθμούς μακριά από τη ζώνη πτώσης, αφού ο Φούλαμ νίκησε 3-1 από την Άστον Βίλα

Ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς κατέλαβε ένα λάθος από τον Tyrone Mings για να βάλει τους Cottagers μπροστά στο 61ο λεπτό, αλλά η Villa χτύπησε τρεις φορές στο τελευταίο τέταρτο μιας ώρας.

Ο αναπληρωτής Trezeguet πήρε τα πρώτα δύο στο 78ο και 81ο λεπτό και ο Ollie Watkins βασίστηκε στο ντεμπούτο του γκολ για την Αγγλία, αρπάζοντας το τρίτο καθώς ο Villa τερμάτισε μια σειρά τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη.

Ο Ντάνι Ίνγκς επέστρεψε με ένα χτύπημα καθώς ο Σαουθάμπτον έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την επιβίωση ανατρέποντας το έλλειμμα δύο στόχων για να αρπάξει τη νίκη με 3-2 από μια ξέφρενη συνάντηση με τον Μπέρνλι.

Ο Striker Ings, πίσω από μια απουσία ενός μήνα λόγω ενός προβλήματος, συμμετείχε και στους τρεις στόχους των Αγίων για να εμπνεύσει τους οικοδεσπότες σε μια πρώτη επιτυχία εντός έδρας εντός τριών μηνών.

Ο Νάθαν Ρέντμοντ έφτασε στο σπίτι το δεύτερο ημίχρονο νικητής αφού ο Ίνγκς είχε πυροδοτήσει τη δραματική ανάκαμψη θέτοντας τον στόχο του Στιούαρτ Άρμστρονγκ και έπειτα ισοφάρισε πριν από το διάλειμμα με μια καλή ατομική προσπάθεια.

Οι Clarets του Sean Dyche ήταν φαινομενικά σε πλήρη έλεγχο με μόλις μισή ώρα να περάσει από την ευγένεια της St Mary για την ποινή του Chris Wood και ένα δυνατό τελείωμα από τον Matej Vydra.