Κάντε συνεπή “Πραγματική” “φωτιά” στο πρωτάθλημα | Δημοσιογράφος Κύπρος

Μια αποστολή ολοκληρώθηκε για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 1-0 το Σάββατο το βράδυ (20/1) στα κεντρικά γραφεία του Βαγιαδολίδ, χάρη στην κεφαλίδα του Κασιμίρο στο 65ο λεπτό, στο 24ο παιχνίδι της La Liga.

Ως αποτέλεσμα, εκμεταλλεύτηκε πλήρως μια άλλη στροφή από τον πρωταθλητή Ατλέτικο (ήττα από τη Λεβάντε) և ο δεύτερος (52 β) μείωσε την απόστασή του από την κορυφή κατά τρεις βαθμούς. Πρέπει να σημειωθεί ότι ο συμπατριώτης του έχει ένα παιχνίδι և 2 περισσότερο από το τρίτο “Barcelona” (46b). Από την άλλη πλευρά, ο Valladold, που είχε προηγουμένως δει την Έλτσε να νικήσει (1-0) Eibar, έπεσε στην 19η θέση με 21 πόντους.

Στο ανταγωνιστικό μέρος, ο “Taguhi” ανέλαβε την πρωτοβουλία στο πρώτο μέρος. Δημιούργησε ευκαιρίες, ταυτόχρονα, φυσικά, που άφησαν χώρο για να απειλήσουν τους οικοδεσπότες με τη σειρά τους.

Ο αρχικός ρυθμός του δεύτερου ημιχρόνου ήταν αρκετά καλός. Το “Real” φαινόταν πιο αποφασισμένο να κερδίσει. Ωστόσο, η πρώτη μεγάλη, πολύ δυνατή στιγμή ανήκε στο Βαγιαδολίδ, ο οποίος είδε στο 55ο λεπτό ότι ο Courtois έκανε μια εντυπωσιακή «στάση» σε ένα κομμάτι του Oregiana.

Τέλος, ο Casimiro προχώρησε σε μεγάλη ισοπαλία για τους φιλοξενούμενους στο 65ο λεπτό μετά από ένα σταυρό του Kroos. Από εκείνη τη στιγμή, το “Real” κατόρθωσε πολύ καλά το σκορ, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, κερδίζοντας έτσι το τέταρτο παιχνίδι στη σειρά στο πρωτάθλημα.

Λεπτομέρειες για το 24ο πρόγραμμα αγώνων.