Κάτοχος κυπέλλου ANORTHOSI- Derbara, μεγάλο ινδικό χοιρίδιο և μπάλα μπλε և λευκό – MYTH Delva, συμπλέκτης Roussaki և deja vu!

Μετά από έναν καρδιακό τελικό, το Anorthosis Famagusta νίκησε το 74-72 AEL για να γιορτάσει τον πρώτο του τίτλο.

Το παιχνίδι, όπως δείχνει το τελικό σκορ, δεν είχε σκοπό για την καρδιά, κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Άριστο Άριστο σε μπλε και άσπρο, τελικά «κλέβει» τη νίκη.

Η AEL πήρε το προβάδισμα 71-65, 3:48 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού, η Delva έπεσε στην επιθετική γραμμή (5η) και ο πάγκος της Αμμοχώστου έλαβε τεχνική ποινή. Κάπου αυτό το πιάτο έμοιαζε σαφώς να γέρνει προς τα μπλε-κίτρινα, αλλά η Ανόρθωση έδειξε τεράστιους πνευματικούς πόρους և Η Χαρά Χάρα oussaki σημείωσε 3-3 με 71-69 σουτ, δίνοντας στην ομάδα του 1 πόντο.

Οι τυπικοί οικοδεσπότες δεν σκόραραν στην τελευταία επίθεση, η μπάλα πήγε στο “Anorthosis” left 3 λεπτά για να χάσει τον τίτλο.

Και πάλι η θρυλική Diana Delva με 30 πόντους և 26 βολές (12 επιθετικές)

Καταπληκτική ήταν η νεοαποκτηθείσα, δηλαδή η Amy Cherry από την AEL, η οποία έδειξε την ποιότητά της με 28 πόντους (4 ριμπάουντ և 4 ασίστ) 4/6 με 3 πόντους και ο άξιος υποστηρικτής της είναι η Πέτρα Ορλόβιτς με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ և 5 ασίστ. ,

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. 23-20, 34-31, 50-58, 72-74: