Κέρδισε … αδρανές και ανέμελο. Ο Στιβ Κωνσταντινίδης ζήτησε νίκη με τον ΑΠΟΕΛ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Η Πάφος FC ανησυχούσε για την Καρμιώτισσα 2 στη χθεσινή μάχη. Μετά τη νίκη με σκορ 1, για την πρεμιέρα του 2ου γύρου του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη δεν κέρδισε καμία δυσάρεστη περιπέτεια, παρά το γεγονός ότι ο συνηθισμένος ύποπτος Όνι Βαλακάρη ήταν «γεμισμένος».

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη εντός έδρας για την ομάδα “Πάφος”, ήταν η 7η στο πρωτάθλημα. Τα τρία σημεία της νίκης τον ανέβασαν σε 35, και τον έβαλαν ξανά στο προβάδισμα στον Όμιλο Β.

Συνεχής προσγείωση για Καρμιώτισσα. Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της Pano Polemidia και η έβδομη στα τελευταία εννέα παιχνίδια. Έμεινε στην ασφαλή ζώνη με 18 πόντους, στην τελευταία θέση στο և -11.

Η “Πάφος” FC είχε τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του αγώνα εναντίον της “Καρμιώτισσας”. Η γηπεδούχος ομάδα δεν δίστασε να ρωτήσει τον Πάνω Πολεμίδια. Σημείωσε δύο φορές με δύο αμυντικούς (Arayuri և Aurelio), ενώ απειλούσε συνεχώς τον νεαρό τερματοφύλακα Karmiotisa Quito. Αρχικά στο 7ο λεπτό, μετά από το λάθος του Βαλακάρι, ο άλλος Φινλανδός στην ένδεκα ομάδα της Πάφου έστειλε τη μπάλα στο δίχτυ με κεφαλιά για να οδηγήσει την ομάδα του. Το γκολ του αγώνα σημείωσε ο σωστός αμυντικός της Πάφου FC Aurelio, σε μία από τις πολλές αυξήσεις του στην περιοχή του αντιπάλου. Ο πανικός είδε το κενό της άμυνας των φιλοξενούμενων, έκανε μια κάθετη πάσα σε αυτόν, ο Βραζιλιάνος δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στο δίχτυ με ένα διαγώνιο σουτ, διπλασίασε τις πύλες της ομάδας του. Ήταν 2-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και η ομάδα του Steve Κωνσταντινίδη έψαχνε για ένα άλλο γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να το καταφέρει.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε πολύ δραματικό. Και παρόλο που όλα έδειξαν την άνετη κυριαρχία της Πάφου FC, το πέναλτι που κέρδισε η Καρμιώτισσα և Romo σημείωσε στο 72ο λεπτό, τόνισαν οι οικοδεσπότες. Από το γκολ που μείωσε ο Pano Polemidia, τότε οι παίκτες του Steve Constantinidis αύξησαν την ταχύτητά τους, αναζητώντας το τρίτο γκολ που θα τελείωνε το παιχνίδι. Στο 78ο λεπτό, ήρθε πολύ κοντά, αλλά έχασε το Βαλακάρι από έντεκα σκαλοπάτια, όταν συνειδητοποίησε ότι το σουτ των 11 μέτρων ήταν πολύ υψηλότερο από τον νεαρό τερματοφύλακα του Κιτού. Στο 84ο λεπτό, ο Φινλανδός έχασε και πάλι μια καλή ευκαιρία, μετά το πέρασμα του Rakels, εμφανίστηκε μπροστά από τον τερματοφύλακα της νικητής ομάδας του, Karmiotisa. Η ισοπαλία 2-1 στο 72ο λεπτό παρέμεινε μέχρι το τέλος, όταν η “Πάφος” FC κέρδισε τη νίκη.

Πάφος FC (Steve Κωνσταντινίδης). Rutko, Aurelio, Sate, Arayuri, Quinta, Filatku (83 աբ Cabral), Panic, For, Va, Valacari, Torres (68 ′ Raquel).

Karmiotisa (ian iannakis Pontikos): Kittos, Christofi, Baranov (46 ′ Ευστατίου), Perez, Stilianu, Reynolds (88 ′ Komodikis), Duarte, Herskovic (46 ′ M. Sassi), I. Sassi (73) Hasi, Romo.

Η “Πάφος” FC θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα, όπως είπε ο προπονητής της ομάδας Steve Κωνσταντινίδης μετά το παιχνίδι με την “Karmiotisa”. Σύμφωνα με τον Ελληνοκύπριο προπονητή, η ομάδα του είχε ένα πλεονέκτημα. Ταυτόχρονα, έδωσε το σύνθημα της νίκης στο παιχνίδι με τον APOEL, στο οποίο, όπως είπε, η ομάδα του θα δώσει τα πάντα.

Τι είπε ο Steve Κωνσταντινίδης;

Είχαμε ένα πλεονέκτημα και από καιρό σε καιρό παίξαμε καλά. Θα μπορούσαμε να ολοκληρώσουμε το παιχνίδι νωρίτερα, αλλά είμαστε ικανοποιημένοι με τρεις πόντους. Είναι δύσκολο να παίξεις με το APOEL. “Όπως όλα τα παιχνίδια, θα δώσουμε τα πάντα για να πάρουμε τρεις πόντους.”

Μετά τον αγώνα, η διαφορά στο ύψος της ποιότητας της Καρμιώτισσας և της ποιότητας της Πάφου by έγινε από τον προπονητή της Πάνω Πολεμίδια και τον Γιαννάκη Ποντίκο. Ο Κύπριος προπονητής τόνισε ότι η ομάδα του έκανε μεγάλες προσπάθειες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα.

Αυτό που είπε ο Πιάνικος.

«Είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα, το οποίο θα μας έδινε κάποια κίνητρα για να συνεχίσουμε. Προσπαθήσαμε, αλλά δυστυχώς χάσαμε την ποιότητα των λεπτομερειών της ομάδας “Πάφος”. Μπορείτε να δείτε ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου γκολ, η διαφορά στο ύψος της ομάδας της Πάφου ήταν σαφής για εμάς. Από τις μικρές λεπτομέρειες, νομίζω ότι το παιχνίδι εκτιμήθηκε. Δεν μπορώ να παραπονεθώ για τα παιδιά, δούλεψαν σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος της ημέρας, ωστόσο, δεν πήραμε τίποτα, πρέπει να ψάξουμε την ομάδα την επόμενη μέρα. “