Και οι δύο πλευρές του νομίσματος և 21 γκολ. – Balla.com.cy:

Ο Απόλλωνας δεν έπαιξε τον Μπαλάρα, αλλά εδώ είμαστε, αυτό που παίζει είναι η ουσία, πήρε αυτό που ήθελε εναντίον του Ολυμπιακού.

Ο στόχος ήταν να επιστρέψει μόνος του, պահ από τη στιγμή της επιτυχίας έκανε ένα ακόμη βήμα προς την πραγματοποίηση του μεγάλου στόχου, που δεν είναι παρά να κερδίσει το πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι με τον “Ολυμπιακό” άφησε πράγματα που μπορεί να διατηρήσει ο Απόλλωνας – βασισμένος σε αυτά, έδειξε πράγματα που πρέπει να διορθωθούν.

Το πρώτο «καλάθι» των θετικών περιλαμβάνει το γεγονός ότι υπέμεινε ένα παιχνίδι «ροντέο», όπως το περιέγραψε ο Πετράκης στο πρώτο μέρος, και μάλιστα το έλαβε υπόψη. Το ίδιο “καλάθι” περιλαμβάνει μια εξαιρετική απόδοση 65-75 στο 10ο λεπτό, καθώς και το γεγονός ότι η ομάδα κατάφερε να σκοράρει το δεύτερο γκολ, το οποίο αποδείχθηκε αποφασιστικό, τη στιγμή που ο αντίπαλος σηκώθηκε, άρχισε να ασκεί πίεση για να εξισώσει.

Το “καλάθι” με τα αρνητικά περιλαμβάνει το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στο παιχνίδι να πιάσει έναν αναρχικό ρυθμό, ο οποίος σε περίπτωση επανάληψης μπορεί να μην αφήσει την ομάδα (έφυγε με τον “Ολυμπιακό”). Ξεκινώντας από το 75, εάν αποκλείσουμε το γκολ που σημειώθηκε στα 79 ίντσες, η ομάδα υποχώρησε παράλογα. Ήταν φυσιολογικό ο Ολυμπιακός να προσπαθήσει να ασκήσει πίεση σε όλους να παίξουν για τα πάντα, αλλά η ομάδα του Πετράκη θα μπορούσε να είχε αντιδράσει καλύτερα, να μην είναι τόσο άγχος μέχρι να γιορτάσουν. Όταν ο “μπλουζ” έκανε το σκορ 2-0, στην πραγματικότητα, ενάντια στη ροή του αγώνα, δεν μπορούσαν να “σκοτώσουν” τον αντίπαλο, αλλά του επέτρεψαν να μπει ξανά στο παιχνίδι αμέσως.
Κάπου εδώ επιστρέφουμε σε αυτό που ηχογραφήσαμε στον πρόλογο, αυτό το θέμα έχει τη μεγαλύτερη σημασία, և η ύλη, η οποία ήταν τρία σημεία, εμφανίστηκε στην τσέπη του Απόλλωνα.

Σημείωσαν τα μισά γκολ

Για να κάνουμε όλα τα παραπάνω, ο Ντινίν և Πίττας έπρεπε να σκοράρει ένα γκολ το καθένα. Είναι οι δύο παίκτες με τα χαμηλότερα στοιχήματα για να βρουν Ets, անց το δικαιολόγησαν. Ο Γάλλος σημείωσε το 11ο γκολ του και το 10ο γκολ της Κυπριακής ομάδας, 21 στα 43 συνολικά που σκόραρε ο Apollon. Και οι δύο σημείωσαν 21 γκολ, ενώ όλοι οι άλλοι πέτυχαν 22 γκολ.