Κορυφαία 11 στις τρεις πρώτες!

Η AEL γιόρτασε την 11η νίκη της σε 11 ίριδες (1: 0 εναντίον της Πάφου) գրավ με 48 πόντους στην κορυφή του Apollon στην πρώτη θέση του τραπεζιού τουρνουά. Καθοδηγούμενος από τη δυναμική του ηγετικού προσωπικού, η ομάδα του Circassian έφτασε πάλι στην κορυφή, πηγαίνοντας με τις καλύτερες συνθήκες σε ένα ντέρμπι με τα “Anorthosis” και “Apollon”.

Το Blues πήρε τρεις σημαντικούς πόντους στο 47ο λεπτό χάρη στον πρώτο στόχο του Νταβόρ Ντραφκόφσκι στο πουκάμισο της ομάδας.

Η Πάφος, από την άλλη πλευρά, παρέμεινε στους 25 πόντους, και οι ελπίδες για εξασφάλιση θέσης στα έξι πρώτα του πρωταθλήματος ξεθωριάστηκαν.

Καλή παρουσία για την Πάφο, χωρίς γκολ στο μισό

Η “Πάφος” είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν τις καλές ευκαιρίες που βρέθηκαν στο έδαφος της “Βοζινίας”. Η AEL, από την άλλη πλευρά, εμφανίστηκε στην επιθετική γραμμή με βραχυκύκλωμα και δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει.

Η ΑΕΛ άλλαξε, καλό γκολ στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Dusan Kerkes, βλέποντας ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να δημιουργήσει, έβαλε τον Medoevich στο παιχνίδι και απέσυρε τον Avdija. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η AEL βελτιώθηκε, դեպքում στην περίπτωση της πρώτης μεγάλης ευκαιρίας της, πήρε το προβάδισμα στο 47ο λεπτό, μετά το γκολ του Νταβόρ, θέση του Νταβόρ από το ύψος της περιοχής. Έτσι, η AEL, βρίσκοντας μια καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε τον στόχο που έψαχνε και έφερε το παιχνίδι στο μέγεθός του.

Πάφος με δέκα παίκτες

Στο 64ο λεπτό, η Πάφος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Panik έλαβε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, και το έργο της ομάδας του Steve Κωνσταντινίδη έγινε ακόμη πιο δύσκολο.

Λείπει πέναλτι

Στο 90ο λεπτό, μετά από τις προσπάθειες του Γεωργίου, χάρη στη χρήση του χεριού του Kvitas, η AEL πήρε το πέναλτι. Ο Μπάμπιτς έσωσε το πέναλτι, και ο Ρούτκο έκανε μια μεγάλη αποθήκευση, διατηρώντας το 1-0.