Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, η Τότεναμ κερδίζει στο Σέφτ Γιουνάιτεντ

Λίβερπουλ Ο τερματοφύλακας Alisson Becker έκανε δύο σημαντικές αποταμιεύσεις καθώς οι πρωταθλητές έμειναν ισοπαλία 0-0 στο σπίτι των ηγετών της Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Άνφιλντ την Κυριακή.

Ο Βραζιλιάνος έσωσε μια κοντινή προσπάθεια από τον Bruno Fernandes, την πρώτη πραγματική ευκαιρία της United, στο 75ο λεπτό με τα πόδια του να αρνείται τον Πορτογάλο μέσο.

Στη συνέχεια, ο Alisson έκανε καλά για να κρατήσει μια έκρηξη από το εσωτερικό του κουτιού από τον Paul Pogba καθώς η ομάδα Ole Gunnar Solskjaer United ολοκλήρωσε έντονα ένα απογοητευτικό παιχνίδι.

Το αποτέλεσμα αφήνει την United με 37 πόντους, δύο μπροστά από τη δεύτερη θέση της Λέστερ Σίτι, ενώ η Juergen Klopp’s Λίβερπουλ Η ομάδα είναι τρίτη με 34 πόντους μετά από 18 παιχνίδια.

Τότεναμ Η εγγραφή του Hotspur, Tanguy Ndombele, έφτιαξε μια μαγική στιγμή για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του με 3-1 στον πυθμένα της Premier League, Sheffield United την Κυριακή.

Ο Σπερς είχε μόλις δει το επιβλητικό προβάδισμα που τους έδωσαν οι Σεργκέι Άουριερ και ο Χάρι Κέιν κατά το ήμισυ από την κεφαλίδα του Ντέιβιντ Μακ Γκόλντρικ την ώρα που ο Νντόμπελε χτύπησε με έναν τολμηρό λοβό.

Ήταν ένας έγκαιρος στόχος για την ομάδα του Jose Mourinho, καθώς η προσπάθεια του McGoldrick αναβίωσε αναμνήσεις από πολλούς πόντους που έχασε από τις νικητήριες θέσεις αυτή τη σεζόν.

Αυτή τη φορά, ωστόσο, δεν έκαναν λάθος να καταγράψουν μόνο τη δεύτερη νίκη τους σε επτά αγώνες πρωταθλήματος και να μετακινηθούν στην τέταρτη θέση, τουλάχιστον έως ότου η Μάντσεστερ Σίτι παίξει το Crystal Palace αργότερα.

Τότεναμ είχε φανεί επιβλητικός στο πρώτο ημίχρονο με τον Aurier να πηγαίνει από μια γωνία μετά από πέντε λεπτά και το κλινικό φινίρισμα του Kane διπλασίασε το προβάδισμά τους στο 40ο λεπτό.

Για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα αφού είχαν δημοσιεύσει την πρώτη τους νίκη της σεζόν αυτή την εβδομάδα νικώντας τη Νιουκάστλ Γιουνάιτεντ. Με μόνο πέντε πόντους από 19 παιχνίδια, απέχουν 11 πόντους από τη ζώνη ασφαλείας και οι ελπίδες τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό φαίνονται λεπτές.

ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝ

Στο τέλος ήταν μια ρουτίνα νίκη για Τότεναμ αλλά δεν υπήρχε τίποτα συνηθισμένο για το πέμπτο γκολ του Νντόμπλεϊ για τον Σπερς.

Όταν ο Steven Bergwijn έπεσε μια μπάλα πάνω από την άμυνα της United, ο Ndombele απομακρύνθηκε από το γκολ στην αριστερή πλευρά της περιοχής του πέναλτι.

Δεν φάνηκε κανένας τρόπος να καταφέρει να κάνει μια προσπάθεια στο τέρμα, αλλά με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού του, και με την πλάτη του προς το τέρμα, ανέβασε την μπάλα πίσω από τον εαυτό του και από τον τερματοφύλακα Aaron Ramsdale στην άκρη.

«Ο στόχος του Τάνγκουυ ήταν απίστευτος, η τεχνική που έπρεπε να ρίξει την μπάλα πίσω από τον τερματοφύλακα ήταν πραγματικά ξεχωριστή», δήλωσε ο Κέιν, ο οποίος κέρδισε το γκολ του 12ου πρωταθλήματος της σεζόν.

«Όποιος μπορεί να βάλει μια καλή περίοδο μαζί (βρίσκεται στον αγώνα του τίτλου), γι ‘αυτό ήταν απογοητευτικό και απογοητευτικό για εμάς να πέφτουμε βαθμοί από τις νικητήριες θέσεις».

Λαμβάνοντας υπόψη τον ανελκυστήρα που κέρδισαν νικώντας το Νιουκάστλ, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν τρομερά επίπεδη στο πρώτο ημίχρονο.

Η άμυνα τους δεν ήταν πουθενά όταν ο Aurier συνδέθηκε από κοντά με τη γωνία του Son Heung-min και σχεδόν τιμωρήθηκαν ξανά αμέσως μετά την άρνηση του Son από τη θέση.

ΤότεναμΟ δεύτερος στόχος προήλθε από τους οικοδεσπότες που προσπαθούν και δεν κατάφεραν να παίξουν από πίσω. Τότεναμ κέρδισε την μπάλα και ο Pierre-Emile Hojbjerg έδωσε την μπάλα στον Kane, ο οποίος δεν είχε πολύ χώρο, αλλά έστειλε ένα χαμηλό πυροβολισμό μετά από τον Ramsdale.

Τότεναμ έχουν επικριθεί για μια υπερβολικά προσεκτική προσέγγιση όταν ηγείται – πιο πρόσφατα αυτήν την εβδομάδα με ισοπαλία 1-1 με τον αγωνιστικό Fulham. Και όταν ο Μακ Γκόλντρικ κοίταξε το σταυρό του Τζον Φλέκ φαίνεται να συμβαίνει ξανά.

Αλλά ο Νντομπέλε ασφαλισμένος αυτή τη φορά δεν υπήρχε επανάληψη.