Μεγάλο διπλό Ομόνοια στο ETHA (φωτογραφία)

Η “Ομόνοια” πέτυχε την έκτη νίκη της φέτος, καταγράφοντας ένα διπλό στο παιχνίδι με το “ETA” 73-56, στο αναβληθέν παιχνίδι στο 15ο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ.

Η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε τους 19 πόντους σε 13 αγώνες, ανεβαίνοντας στην 7η θέση στο τουρνουά, ένα σημείο μπροστά από την ETHA, η οποία σημείωσε 18 πόντους σε 15 παιχνίδια και βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

Ο Stockley Cheffy έγινε ο MVP του αγώνα με 17 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Με τα καλάθια του Garth և Gamble, η Omonia πήρε το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό (0-4) և εκτός από το έκτο λεπτό, όταν το σουτ του Ewing έδωσε στους Greens 11-11 για το υπόλοιπο των πρώτων δέκα λεπτών. προχώρησε μπροστά από το σκορ. Η σεζόν τελείωσε με διαφορά οκτώ πόντων (17-25).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στα δεύτερα δέκα λεπτά με τον Τρετάκοφ τρεις βαθμούς, οι οποίοι έκαναν τη διαφορά διψήφιο (17-28), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου άνοιξαν ακόμη περισσότερο την απόσταση (29-44).

Στο 17ο λεπτό, η “Ομόνοια”, μετά από δύο βολές του Τσάφι, άνοιξε τη διαφορά σκορ – 20 πόντους (37-57). Στο τέλος του τρίτου τριμήνου, η ETHA δημιούργησε μια ομάδα δέκα πόντων, πέντε από τον Rhodostenus ուս καθώς και τη Rhodes ավ, πλησιάζοντας την ομάδα από τη Λευκωσία (47-57).

Στο 34ο λεπτό, η ομάδα “Έγκωμη” μειώθηκε κατά επτά πόντους (55-62), αλλά η “Ομόνοια” κρατήθηκε μπροστά από το σκορ μέχρι το τέλος – πήρε τη ροζ κάρτα 73-56.

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. 17-25, 29-44, 47-57, 56-73: