Μη ισορροπημένο καλάθι Κύπρου παράγοντα

Ο Δημήτρης Κόντος γράφει για ένα παιχνίδι που βαθμολογήθηκε ως κανείς δεν περίμενε.

Η αλήθεια της Αλήθειας είναι ότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι πιο ξεκάθαρα από ό, τι περιμέναμε, δεδομένου ότι έχει συμβεί ως οργάνωση τις τελευταίες τρεις εβδομάδες. Αντ ‘αυτού, οι «πράσινοι» τερμάτισαν τον αγώνα με την αναμενόμενη κατάρρευση, η οποία ήταν ορατή με γυμνό μάτι στα πρόσωπα των περισσότερων παικτών.

Η έλλειψη ρυθμού και αναπνοής μετά τη σάρωση Νο 19 ήταν ο λόγος για τον οποίο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διατηρήσει ένα σταθερό γράφημα απόδοσης, καθώς φάνηκε να ελέγχει τα πάντα για 26-27 λεπτά. Από εκείνη τη στιγμή, υπήρχε μια αδυναμία στην άμυνα και επίθεση όταν η Οντέτ Κατάς προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα σε ρυθμό, αλλά φαινόταν αδύνατο.

Αυτό που κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει ήταν ποιος θα ήταν αυτός που θα κρίνει τον αγώνα. Ο ανισορροπημένος παράγοντας της συνάντησης, επομένως, για τον Παναθηναϊκό ακούει το όνομα του Γιοχάνες Τεϊμάν. Στην τέταρτη περίοδο, το κέντρο της Άλμπα σημείωσε 16 πόντους σε τέσσερα λεπτά, τέσσερις με τρεις πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Timman σημείωσε γκολ με υψηλό καριέρα μέσα σε λίγα λεπτά (είχε καλύτερη απόδοση κατά 15 πόντους), αυτός που άλλαξε την πορεία του παιχνιδιού εναντίον των διαδοχικών τριγώνων του, ενάντια στη φύση, ενάντια στον ρόλο του. Ο ψηλός Γερμανός είναι ένας κύλινδρος που χτυπά περισσότερο από 30% σε τρεις πόντους, αλλά στο παιχνίδι ενάντια στο “τριφύλλι” φάνηκε να βρίσκεται στο περιθώριο, προκαλώντας όλη τη ζημιά.