Μια δύσκολη νίκη επί της ΕΠΓ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έφτασε την ενδέκατη νίκη της στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων το 2021, 77-73 μετά από πέντε λεπτά επιπλέον χρόνου, σημειώνοντας ένα διπλό στο παιχνίδι εναντίον της Ένωσης, σημειώνοντας 77-73 στο 15ο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ.

Η “Λάρνακα” έφτασε τους 25 πόντους και ανέβηκε στο πρώτο επίπεδο του τουρνουά. Η ομάδα του “Παραλίμνι” βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 21 πόντους.

Ο Ανδρέας Σιζόπουλος ήταν ο MVP του αγώνα με 20 πόντους (πέντε τρία σουτ, πέντε σουτ, 2 ασίστ).

Η ΑΕΚ έπαιξε την πρώτη μεγάλη σειρά του παιχνιδιού, γυρίζοντας 2-4 από 4: σε 6 στο 14-4. Στο 8ο λεπτό, η Ένωση μείωσε το προβάδισμα σε τέσσερα (13-17) με το καλάθι του Σολομώντα, αλλά η ΑΕΚ έκλεισε τον Ογκμπάιντ του Σιζόπουλου με δύο πόντους και ο Παντελής με τρία σημεία στα πρώτα δέκα λεπτά με διαφορά 11 πόντων (13-24).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κίτρινοι-πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους, αλλά η διαφορά μειώθηκε, καθώς το «μωβ» σημείωσε τέσσερις βαθμούς περισσότερους (13 έναντι 9), ում στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες χωρίστηκαν με επτά πόντους (26- 33): )

Στο 25ο λεπτό, ο Φέργκιουσον ισοφάρισε 40-40 με τρεις πόντους, ενώ στο 26ο λεπτό, με τα δύο σουτ του Ίγκραμ, ήταν στο σκορ (43-41). Η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (46-41) με τους τρεις νέους πόντους του Φέργκιουσον. Η ΑΕΚ τερμάτισε το παιχνίδι με ισοπαλία (46-46) πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου με δύο πόντους από τον Ντάι, τρεις πόντους από τον Σνίντερ.

Η ΑΕΚ κέρδισε το προβάδισμα οκτώ πόντων (50-58) στο 36ο λεπτό μετά το καλάθι του Ογκμπέιντ, διατηρώντας το 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τέταρτου τριμήνου (59-65). Τα τρία σουτ του Φέργκιουσον equal Ισοσταθμίστηκαν οι τρεις πόντοι του Ρόμπινσον և Ο αγώνας είχε ως αποτέλεσμα επιπλέον χρόνο.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι δραματικό σε πρόσθετο χρόνο. Στο 3ο λεπτό της παράτασης, οι δύο ομάδες έδεσαν (70-70) με την ΑΙΚ με τρεις πόντους από τον Σιζόπουλο, με τρεις βολές από τον Ντέιβιντ, ο οποίος στη συνέχεια κέρδισε το προβάδισμα έξι πόντων (70-76). Η ένωση μείωσε τον Ferguson κατά τρεις πόντους (73-76), τερμάτισε το παιχνίδι με ένα σουτ του Davis received Η ΑΕΚ έλαβε μια ροζ κάρτα 77-73.

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. 13-24, 26-33, 46-46, 65-65, 73-77 (παρ.)