Μπάσκετ αγοριών γυμνασίου: 6A / 5A γύρος από τους αγώνες της Τετάρτης

6Α πρώτος γύρος

Fremont 60, Ιορδανία 51

Η Ντακότα Argyle είχε 21 πόντους και ένα τρίο με 3 πόντους και ο David Calvert είχε 16 πόντους καθώς οι Silverwolves νίκησαν τους Beetdiggers. Ο Τζόρνταν έκανε καλή δουλειά στο τέταρτο τρίμηνο, αναγκάζοντας τις ομάδες να συνδυαστούν για να κερδίσουν 46 πόντους στα τελευταία οκτώ λεπτά, αλλά στο τέλος δεν ήταν αρκετό. Ο Fremont θα παίξει το American Fork στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ.

Roy 60, Kearns 59

Ο Easton Bitton έθαψε έναν άλτη ακριβώς μέσα στη γραμμή των 3 πόντων καθώς ο χρόνος πέρασε καθώς ο επισκέπτης Roy έβγαλε τον 6ο πρώτο γύρο αναστατωμένος στο Kearns. Ο Ρόυ ήταν επικεφαλής του τριών κεφαλών τέρας του Κόμπε Σριβερ, του Μάισον Τούσον και του Μπιτόν. Ο Σριβερ χτύπησε έξι πόντους 3, ενώ ο Θουσόν και ο Μπιτόν σημείωσαν και τους 35 από τους συνδυασμένους πόντους τους μέσα στο τόξο. Ο Kearns είχε προβάδισμα με μια ελεύθερη ρίψη με τέσσερα δευτερόλεπτα, αλλά ο Bitton πήρε τη διασφάλιση εισερχόμενων περάσεων και έτρεξε το μήκος του γηπέδου και έριξε ένα πυροβολισμό πριν από το τελικό κόρνα.

Δυτική Ιορδανία 49, Taylorsville 46

Η West Jordan ξεπέρασε τους Warriors και κέρδισε το δικαίωμα να πάρει τον κορυφαίο Westlake Thunder την Παρασκευή το βράδυ. Οι Jaguars ξεκίνησαν κάθε μισό δυνατό, γεγονός που τους άφησε να ξεπεράσουν ένα σκληρό δεύτερο τρίμηνο. Ο Logan Prince και η Esafe Taufahema συνδύασαν 38 βαθμούς για τους Jaguars. Ο Πρίγκιπας χτύπησε τέσσερις πόντους και ο Ταουφέμα σημείωσε όλους τους πόντους του μέσα στο τόξο για να διατηρήσει την επίθεση ισορροπημένη.

Lone Peak 80, Northridge 59

Η Lone Peak κατάφερε να κερδίσει ένα προβάδισμα 31 πόντων μέσω τριών τετάρτων στο δρόμο της νίκης στο πλέι οφ. Οι Ιππότες μπήκαν στο παιχνίδι ως η ομάδα με την υψηλότερη βαθμολογία για να μην αποχαιρετήσουν και τώρα θα φτάσουν στο Copper Hills για μια ευκαιρία να προκριθούν στους προημιτελικούς.

Weber 76, Hunter 43

Ο Weber κατέλαβε τον Hunter χρησιμοποιώντας ένα τρέξιμο 23-9 στο πρώτο τρίμηνο για να πάρει το προβάδισμα και ποτέ δεν κοιτάζει πίσω. Οι Warriors οδήγησαν σε μια ισορροπημένη επίθεση καθώς πέντε διαφορετικοί παίκτες τερμάτισαν σε διψήφιο αριθμό. Ο Weber θα ταξιδέψει για να πάρει τον Pleasant Grove στον επόμενο γύρο του κρατικού τουρνουά.

Layton 71, West 53

Η επίθεση του Layton εξερράγη για 41 δευτερόλεπτα πόντους στη νίκη του πρώτου γύρου επί των Panther, αλλά η πραγματική επιτυχία ήρθε στη δεύτερη περίοδο όταν η άμυνα τους επέτρεψε μόλις έξι πόντους. Ο Ethan Potter είχε 29 πόντους στη νίκη. Οι Lancers κινούνται στο πρόσωπο του Ντέιβις σε μια μάχη των δύο κορυφαίων ομάδων στην Περιοχή 1. Και οι δύο ομάδες κέρδισαν το road matchup στη σειρά της σεζόν τους, συμπεριλαμβανομένης της νίκης του Layton 54-51 στις 22 Ιανουαρίου.

Herriman 46, Ρίβερτον 43

Ο 19ος σπόρος Herriman βρέθηκε σε μια τρύπα 15-3 μετά το πρώτο τρίμηνο, αλλά κατάφερε να ξεφύγει από τον Νο 14 σπόρο Riverton για να κερδίσει τον 6Α πρώτο γύρο αναστατωμένος. Ο Μπόντι Ναγκέλι ηγήθηκε για τον Χέρριμαν με 16 πόντους, με τον Μπρόντι Νιούμαν να μπαίνει με 13.

Συρακούσες 62, Κύπρος 55

Οι 22 σπόροι Τιτάνες από τις Συρακούσες ξεπέρασαν την αναταραχή έναντι της Κύπρου πίσω από ένα επιθετικά κυρίαρχο τέταρτο τρίμηνο όπου σημείωσαν 25 πόντους. Ο Ethan Ramirez είχε 17 πόντους, ενώ ο Connor Saunders έριξε με διπλό διπλό 16 πόντους και 13 ριμπάουντ. Οι Συρακούσες κράτησαν το εισιτήριό τους στο Skyridge στον επόμενο γύρο του κρατικού τουρνουά.

5Α πρώτος γύρος

Payson 78, Park City 49

Ο Payson κατέκτησε τους Miners με κυρίαρχο τρόπο για να κερδίσει τη θέση του στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ. Οι Lions θα φιλοξενήσουν ένα άλλο παιχνίδι πλέι-οφ την Παρασκευή το βράδυ, όταν θα πάρουν την Alta. Ο Σάμιουελ Μίτσελ οδήγησε όλους τους σκόρερ με 28 πόντους ενώ χτύπησε έξι 3 πόντους.

Farmington 78, Ισπανικό πιρούνι 57

Ο Farmington ανέλαβε τη δουλειά ως την υψηλότερη ομάδα χωρίς να κερδίσει τον πρώτο γύρο με τη νίκη του στο Spanish Fork. Οι 23 πόντοι του Collin Chandler οδήγησαν όλους τους σκόρερ και ο Zach Argyle έβαλε 22 πόντους στην ήττα. Η Farmington θα φιλοξενήσει την Highland την Παρασκευή το βράδυ και με μια νίκη θα φιλοξενήσει έναν προημιτελικό αγώνα την επόμενη εβδομάδα.

Highland 46, Provo 44

Η Χάιλαντ μπόρεσε να ξεπεράσει την αναστάτωση σε ένα στενό παιχνίδι χάρη στο συμπλέκτη των Jacob Solvason και Ammon Kaufusi. Οι Rams χρησιμοποίησαν επίσης ένα δεύτερο τρίμηνο 15-9 για να κερδίσουν το προβάδισμα. Η Highland θα ταξιδέψει για να παίξει Farmington την Παρασκευή το βράδυ.

Maple Mountain 56, Sprinville 54

Ο Maple Mountain συνέχισε για νίκη δύο πόντων επί της Springville σε έναν σφιχτό αγώνα 5Α στον πρώτο γύρο μεταξύ των εχθρών της περιοχής. Οι Golden Eagles έπεσαν με 3 βαθμούς στην τελική περίοδο, αλλά κατάφεραν να συσσωρευτούν. Ο Cooper Littledike είχε 14 πόντους και επτά ριμπάουντ για να ηγηθεί.

Mountain View 63, Box Elder 47

Το Mountain View κέρδισε τα εκτός έδρας με ένα συνδυασμένο σκορ 44-22 που οδήγησε σε μια εύκολη νίκη επί των μελισσών. Ένα μεγάλο μέρος της νίκης των Bruins ήταν το πλεονέκτημα της ελεύθερης ρίψης, πυροβόλησαν 78% σε 23 προσπάθειες σε σύγκριση με μόλις 22% σε εννέα προσπάθειες για το Box Elder. Το Mountain View θα φιλοξενήσει έναν δεύτερο γύρο αγώνα την Παρασκευή το βράδυ.

Salem Hills 67, Woods Cross 58

Παρά το πέρας των 11 πόντων στο ημίχρονο, ο Σάλεμ Χιλς κατάφερε να αφήσει τον Γούντς Κρς με μια νίκη εννέα πόντων. Το SkyHawks ξεπέρασε τους Wildcats κατά 15 πόντους στο τρίτο τρίμηνο και στη συνέχεια έσπρωξε το σύνολο του δεύτερου ημιχρόνου σε 53 πόντους με μια τελική περίοδο τέρας. Ο Σάλεμ Χιλς θα προσπαθήσει να ξεπεράσει έναν άλλο δρόμο αναστατωμένος όταν θα πάρει τον κορυφαίο Timpview την Παρασκευή.

High 59, Murray 47

Η Άλτα κέρδισε κάθε τρίμηνο στο δρόμο της για νίκη με δώδεκα πόντους. Ο Γιαντέν Μπράουνελ είχε 28 πόντους και ένα ζευγάρι 3 πόντων και ο Τζέτ Λούντμπεργκ πρόσθεσαν 13 στη νίκη. Η Alta θα επισκεφθεί το Payson την Παρασκευή το βράδυ στον δεύτερο γύρο.

Mountain Ridge 56, Cottonwood 39

Αφού πήρε το προβάδισμα τριών πόντων στο διάλειμμα, ο Mountain Ridge βγήκε στη φωτιά και ξεπέρασε τους Colts 35-21 στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη. Ο Zach Farmer είχε 14 πόντους, ενώ ο Jackson Moller και ο Merrick Sherwood συνέβαλαν επίσης διψήφιοι. Οι Sentinels θα πάρουν τον δεύτερο σπόρο Olympus Titans την Παρασκευή το βράδυ.

Orem 60, Bountiful 58

Ο Όρεμ κατάφερε να αναστατώσει τον Μπόουντιφ στον αγώνα Νο. 10 έναντι 23, χάρη σε ένα ισχυρό ράλι στο τέταρτο τρίμηνο. Ήταν πίσω από 46-40 αλλά κατάφεραν να πετύχουν 20 πόντους στην τελευταία περίοδο. Ο Lance Reynolds και ο Aisake Toiaivao συνέβαλαν 17 πόντοι.

Μπράιτον 77, Skyline 54

Ο Μπράιτον νίκησε το Skyline με 23 πόντους, παρά το γεγονός ότι έχει ξεπεράσει τα διψήφια ψηφία στη δεύτερη περίοδο. Το ένα στο διάλειμμα ακολουθούσε εξαιτίας αυτών των αγώνων, αλλά το δεύτερο μισό των 50 πόντων δεν άφησε καμία ερώτηση σχετικά με το αν οι Βεγγάλοι θα προχωρούσαν. Ο Μπράιτον θα πάρει τον Ορέμ στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ.

Viewmont 46, Wasatch 37

Ο Radek Pulsipher σημείωσε 13 πόντους, με τον John Barnes να προσθέτει 11 και τον Scott Noel με 10 καθώς ο Viewmont απέκλεισε την αμυντική 5Α νίκη του πρώτου γύρου έναντι του Wasatch. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ισοπαλία στις αρχές του τέταρτου τριμήνου, ο Viewmont έφυγε με 8-0. Ο Garrett Windsor σημείωσε 14 πόντους στην ήττα για τις σφήκες.

Bonneville 64, Hillcrest 53

Η Χίλκερστ ήταν σε θέση να κερδίσει ένα προβάδισμα τριών πόντων μετά το πρώτο τρίμηνο και έκανε καλή δουλειά επιταχύνοντας το παιχνίδι το τέταρτο τέταρτο καθώς οι ομάδες συνδύασαν για 44 πόντους στην τελευταία περίοδο. Ωστόσο, δεν ήταν αρκετό, καθώς οι Lakers ξεπέρασαν τους Huskies 33-15 στη μέση περίοδο για να πάρουν τη νίκη.

Timpanogos 55, Ανατολικά 41

Ο Timpanogos χτίστηκε αργά προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το 14-5 του τρίτου τριμήνου ακολουθούμενο από μια άλλη μικρή νίκη στο τέταρτο άφησε τους Timberwovles να κερδίσουν το πλέι οφ. Ο Τζάκσον Χόλμπμπε υπερασπίστηκε όλους τους σκόρερ με 16 πόντους, οι οποίοι μπήκαν μέσα στο τόξο.