Μπήκε με ένα χάντικαπ closed… έκλεισε την πρώτη θέση. Ο Κεράβνος νίκησε την ΑΕΚ, βλέπει ένα πλεονέκτημα

Στον 20ο αγώνα του OPER Basket League, ο Keravnos κέρδισε το κορυφαίο ντέρμπι, νικώντας την Petrolina AEK 80-70. Η ομάδα του Στρόβολου με την 15η ροζ κάρτα της παραμένει στην κορυφή με 33 πόντους, δύο φορές μπροστά από το «κίτρινο-πράσινο» (31 βαθμοί).

Ο Andre Williamson έγινε ο MVP του αγώνα με 22 πόντους (1 τρεις πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Ο Κεράβνος σημείωσε διαφορά δέκα πόντων στο πρώτο εξάμηνο του τριμήνου. Οι τρεις βαθμοί του Williamson στο 5ο έκαναν το σκορ 16-6. Η περίοδος της περιόδου τελείωσε με την πλευρά του Στρόβολου να αυξάνει το προβάδισμα σε 16 πόντους (31-15).

Οι οικοδεσπότες διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας για τα δεύτερα λεπτά. Στο 19ο λεπτό, με τρεις πόντους από τον Στυλιανό, έφτασε τους 22 πόντους (48-26), και η ομάδα της Λάρνακας βγήκε στο γήπεδο με ένα σουτ τριών πόντων από τον Ogbeyde և Dice πριν μειώσει το σκορ σε 48-32. στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Κόκκινοι και Κίτρινοι ήταν μπροστά με 16 πόντους (62-46) στα 29,, και στο τρίτο τρίμηνο η ΑΕΚ έκλεισε με έξι πόντους, μειώνοντας την στα 62-52. Στο τέταρτο τέταρτο, και οι δύο ομάδες σημείωσαν 18 πόντους, οπότε η διαφορά παρέμεινε αμετάβλητη μέχρι τον τελικό, οπότε ο Κεράβνος έλαβε μια ροζ κάρτα 80-70.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ TASS MIN. 31-15, 48-32, 62-52, 80-70: