Μπιλμπάο. Για να επωφεληθείτε από τον παράγοντα Γενικού Επιτελείου

Ο αγώνας Μπιλμπάο-Ατλέτικο-Χετάφε τελειώνει τον 20ο αγώνα της La Liga.

0529. Athletic Μπιλμπάο – Getafe CF 22:00 (San Mamés)

Αθλέτικ Μπιλμπάο. Προέρχεται από την παιδική εμφάνιση, η οποία συνδυάστηκε με τη νίκη του Super Cup, κυριαρχώντας 2-3 “Barcelona” σε επιπλέον χρόνο. Στο εκτός έδρας παιχνίδι για το κύπελλο στα μέσα της εβδομάδας, κέρδισαν 1-2 εναντίον της Evisa και προκρίθηκαν στο “16” του θεσμού, όπου την Πέμπτη (27/1) θα αγωνιστεί με τον Alcoyano. Υστερεί στο πρωτάθλημα մասնավորապես, συγκεκριμένα, βρίσκεται στην 13η θέση με 6 νίκες, 3 ισοπαλίες και 9 ήττες. Η αρνητική τάση του “B asci” μέχρι στιγμής οφείλεται στα εκτός έδρας παιχνίδια τους. Στο San Mamés κατάφεραν να γιορτάσουν τη νίκη 5 φορές, ενώ μακριά από το σπίτι, έλαβαν μόνο έναν ή τρεις πόντους. Στο σπίτι, το “Athletic” του Μπιλμπάο θα συναντήσει το “Getafe” απόψε, θα προσπαθήσει να πάρει την 6η νίκη εντός έδρας, αλλά η 7η συνολικά, η οποία θα αυξήσει περισσότερους πόντους.

Ειδήσεις αγώνων: Yuri Bersise (πίσω) և Ο Inigo Martinez (στάση) έφυγε. Ο Unai Lopet (μέσος) επιστρέφει.

Πιθανή σύνθεση. Simon, Kappa, Nuniet, G. Alvarez, Balenciaga, De Marcos, Ventador, Danny Garcia, Muniain, R. Γκαρσία, Ουίλιαμς.

Χετάφε. Παίρνοντας την έκτη τριπλή του σεζόν για δεύτερη φορά στη σειρά, ο Χετάφε κατάφερε να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις. Στο τελευταίο του παιχνίδι, νίκησε την Ουέσκα 1-0 λεπτομερώς, φτάνοντας 23 πόντους, ανεβαίνοντας έτσι στην 11η θέση. Ένα παιχνίδι με γύρους και στις δύο πλευρές. Το “Getafe” ήταν πιο απειλητικό, βρήκε ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο և Στο 69ο λεπτό, το γκολ του Arabari σημείωσε το κερδίζοντας γκολ. Σε μόλις οκτώ παιχνίδια, έχει κερδίσει μόνο δύο από τα εκτός έδρας παιχνίδια του, σημειώνοντας επτά φορές και δέχοντας δέκα γκολ εντός έδρας. Ο στόχος του παιχνιδιού απόψε για τους Μαδρίτες είναι ξεκάθαρος: να επαναλάβει το επίτευγμά του πέρυσι, όταν απέφυγαν τον Σαν Μάμες με νίκη 2-0.

Ειδήσεις αγώνων: Εκτός από έναν, ο Enes Unal (επιθετικός) και ο Campaco (στάση), Oliveira (απάντηση) և Hernandez (επιθετικός) είναι ύποπτοι.

Πιθανή σύνθεση. Jan Annette, Suarez, en enna, Campaco (Eceita), Olivera (Niom), Maximovich, Arabari, Kumbo, Alenia, Kukureja, Μάτα.

Ιστορικό: Στο San Mamés, το “Athletic” του Μπιλμπάο μετρά 4 νίκες εναντίον δύο “Getafe”. Τα άλλα 4 παιχνίδια κατέληξαν επίσης σε ισοπαλία.