ΜΠΙΝΤΕΟ. Κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο Club … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Club, η “Βαυαρία” έκανε ό, τι ξέρει να κάνει καλύτερα: κερδίστε κύπελλα. Οι Βαυαρικοί κέρδισαν 1-0 πλεονέκτημα έναντι των Tigers με τον στόχο του Pavar, ήταν στην κορυφή του κόσμου.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Flick το έκανε 6/6 το 2020. Αφού κέρδισε το Πρωτάθλημα (Bundesliga), το Κύπελλο (DFB Pocal), το Champions League, το Γερμανικό Super Cup, το Ευρωπαϊκό Super Cup. Έτσι, το 2009, μετά τη «Βαρκελώνη», έγινε η δεύτερη ομάδα που πέτυχε κάτι τέτοιο.

Το “Bavaria” κέρδισε το δεύτερο κύπελλο στο ίδρυμα, στο οποίο έφτασε τελευταία το 2013.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ:

Στο πρώτο ημίχρονο, οι “Τίγρεις” μπόρεσαν να σταθούν ευθεία στο παιχνίδι με την “Βαυαρία”. Οι Βαυαρικοί, αφενός, είχαν κύκλο ball κύκλου εργασιών, αλλά δυσκολεύτηκαν να βρουν θέσεις. Προσπάθησαν κυρίως να ανέβουν αριστερά από τον Ντέιβις, ο οποίος προσπαθούσε να δημιουργήσει ρωγμές.

Στο 18ο λεπτό, η “Βαυαρία” βρήκε το γκολ. Ο Κίμιτς έκανε ένα μακρινό σουτ, ο μεξικανός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και κατέλαβε το γκολ. Ωστόσο, ο στόχος δεν επιτρέπεται, μετά από εξέταση στο VAR, ο διαιτητής αποφάσισε ότι ο Lewandowski είχε αντίκτυπο στη σκηνή.

Στη συνέχεια, οι «Τίγρεις» προσπάθησαν να παγώσουν το ρυθμό, αλλά να διατηρήσουν τον έλεγχο της μπάλας. Σε μια από τις αδράνειές του, ωστόσο, μετά από ένα κόρνερ, ο Sane χτυπήθηκε από ένα σουτ που έπληξε τη θέση του Guzman. Κατά κάποιο τρόπο το ημίχρονο τελείωσε 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “Βαυαρία” μπήκε με την ίδια ζεστασιά, θέλοντας να σπρώξει. Στην πραγματικότητα, στο 48ο λεπτό, απείλησε τον Sane με μια κεφαλιά, ενώ ο Gnabri είχε τη δική του στιγμή στο 51ο λεπτό. Τελικά, λίγο αργότερα, οι Βαυαρικοί εμφανίστηκαν στα δίχτυα.

Ο Kimich πέρασε για τον Lewandowski, ο οποίος έλαβε μια κεφαλίδα χρησιμοποιώντας την έξοδο του Guzman και, στη συνέχεια, στο 59ο λεπτό, ο Pavar σκόραρε. Ο στόχος αρχικά δεν επιτρέπεται να κρατήσει τον Πολωνό επιθετικό εκτός παιχνιδιού, αλλά μετά από ένα τεστ στο VAR, ήταν 1-0 στη Βαυαρία το 61ο λεπτό.

Η “Βαυαρία” οδήγησε τον αγώνα από τότε, ενώ είχαν άλλη μια ευκαιρία να σκοράρουν. Στο 73ο λεπτό, η Άλαμπα έκανε ένα ακριβές σουτ, που βγήκε από το γκολ του Γκουζμάν. Στο 81ο λεπτό, ο Chupo Moting χτύπησε, ο τερματοφύλακας “Tigers” δεν μπόρεσε να ελέγξει, αλλά ήταν τυχερός, επειδή η μπάλα σταμάτησε στο τερματικό.

Μέχρι να αλλάξει το τελικό σκορ, οι Tigers απέτυχαν να ανταποκριθούν και να γίνουν απειλητικοί. Αντίθετα, οι Βαυαροί επέμειναν στο Chupo Moting. Έτσι, στο τέλος, η ομάδα του Flick ήταν μια τεράστια επιτυχία.

ΤΣΑΝΤ Noyer, Davis, Hernandez, ill il, Pavar, Alaba, Kimich, Gnabri, Koman, Sane, Lewandowski

ΤΙΓΡΕΣ: Guzman, Rodr գ guez, Reyes, Salcedo, Du, nia, Aquino, Carioca, Pizarro, Quinones, Gonz-lez, σε εννέα

Πηγή: sport24.gr