Μπούντεντζελζερ. “Έπρεπε να λάβουμε σκληρές αποφάσεις”

Μέσα σε λίγα λεπτά από το Antetokunbo (39), το Holiday (38) και το Middleton (36), ο Mike Budenholzer σταμάτησε το Μπελίζ μετά από μια ήττα από τους πελεκάνους. Ο προπονητής της ομάδας του Μιλγουόκι παραδέχτηκε ότι ήταν απογοητευμένος από το γεγονός ότι διαπιστώθηκε ότι το ελάφι είχε χάσει 29 πόντους, πάνω από 20-25 σε πολλά μέρη του αγώνα, αλλά εξήγησε ότι ήταν ικανοποιημένος με την αντίδραση, την επιμονή μέχρι ο τελικός.

Λεπτομέρειες για το τι είπε ο Mike Budenholzer.

«Στο πρώτο μέρος, οι Πελεκάνοι έπαιξαν υπέροχα ατομικά και ομαδικά. Ήταν επιθετικοί, περάσαμε σκληρά λόγω της σκληρότητάς τους. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοί, πολεμήσαμε, κάναμε ό, τι έπρεπε να κάνουμε, αλλά σε 48 λεπτά έπρεπε να είμαστε καλύτεροι. Ο Σταν Βαν Γκαδί κάνει εξαιρετική δουλειά. Ο Τζον είναι υπέροχος. Μου αρέσει που είναι τόσο ανταγωνιστικό.

Θέλω να καταστήσω σαφές ότι η Νέα Ορλεάνη ήταν υπέροχη στην αρχή, և δεν ήμασταν, ήταν η επιτιθέμενη ομάδα στο γήπεδο, δεν είχαμε καλή απόδοση, δεν είχαμε καλή οδήγηση, είχαμε πρόβλημα αντίδρασης, δεν ήμασταν παίζει καλά. Ο Zion Williamson προσλαμβάνει παίκτες όπως ο Brandon Ingram. Ο Lonzo Ball χτύπησε μερικές φορές, ο Josh Hart έκανε το ίδιο, χτύπησε καλά, κάτι που τους βοήθησε να παίξουν τόσο καλά, πρέπει να το δεχτούμε.

Πρέπει να είμαστε καλύτεροι στο τρίγωνο, όπως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι αντίπαλοι γνωρίζουν ότι θα μας πυροβολήσουν πολύ. Έπρεπε να πάρουμε μερικές δύσκολες αποφάσεις απόψε, μερικές με περισσότερα λεπτά για να παίξουμε. Ήταν ένας αγώνας που θα μπορούσαμε να κερδίσουμε, θέλαμε να δώσουμε στους παίκτες την ευκαιρία να το διεκδικήσουν. Ήμασταν κοντά, δεν ήταν εύκολο να τους αφήσουμε για τόσα λεπτά, αλλά το κέρδισαν σωστά.

Κάθε παιχνίδι είναι μια ιστορία, υπήρχε μια μεγάλη διαφορά το βράδυ που έπρεπε να καλύψουμε. Στο δεύτερο μέρος είπαμε ότι είναι αδύνατο να χάσεις τόσο πολύ. Είναι απογοητευτικό να χάσεις τόσο πολύ, είναι απογοητευτικό να χάνεις, αλλά ήταν θετικό ότι αγωνιστήκαμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί μέχρι τον τελικό!«