Νίκες για Λίβερπουλ, Τσέλσι, Λιντς και Μπράιτον σε μια κουραστική μέρα

Ο Mohamed Salah της Λίβερπουλ τερμάτισε την ξηρασία του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, σκοράροντας δύο φορές καθώς οι πρωταθλητές επιτέθηκαν ξανά στην πρωτεύουσα για να συντρίψουν τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ 3-1 την Κυριακή

Η Λίβερπουλ ζωντανεύει μετά από το πρώτο ημίχρονο σχεδόν χωρίς δράση στο στόμα του Λονδίνου, με τον Σαλάχ να παρέχει δύο υπέροχα τελειώματα για να διεκδικήσει τους πόντους για την πλευρά του.

Ο Αιγύπτιος μπήκε στο μπούκλα με το αριστερό του πόδι στο 57ο λεπτό – το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα από τις 19 Δεκεμβρίου – και διπλασίασε το προβάδισμα με μεταξένιο τελείωμα από την αντεπίθεση του 68ου λεπτού.

Ο αναπληρωτής Roberto Firmino έστησε τον Gini Wijnaldum για να κερδίσει το τρίτο σπίτι της Liverpool στο 84ο λεπτό πριν ο Craig Dawson απάντησε για τους οικοδεσπότες με γκολ παρηγοριά τρία λεπτά αργότερα.

Ο Μπάμφορντ λάμπει καθώς ο Λιντς έρχεται από πίσω για να νικήσει τον Λέστερ
Ο Πάτρικ Μπάμφορντ σημείωσε ένα και δημιούργησε δύο γκολ καθώς η Λιντς Γιουνάιτεντ τερμάτισε το αήττητο επτά αγώνων της Λέστερ Σίτι και αρνήθηκε την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να φτάσει στη δεύτερη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ με μια διασκεδαστική νίκη 3-1 την Κυριακή.

Η Λιντς παραμένει στην 12η θέση, πίσω από τη Σαουθάμπτον στη διαφορά των γκολ, ενώ η Λέστερ είναι τρίτη – δύο βαθμοί πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κρατήθηκε χωρίς ισοπαλία στην Άρσεναλ το Σάββατο.

Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, όταν ο Χάροβι Μπαρνς πέρασε από τη μεσαία γραμμή και αντάλλαξε περάσματα με τον Τζέιμς Μάντισον πριν βρει την κάτω γωνία.

Αλλά το προβάδισμά τους διήρκεσε μόνο δύο λεπτά όταν ο Bamford είδε τον Stuart Dallas να τρέχει στο κουτί και γλίστρησε μια μπάλα μέσω της άμυνας για τον μεσαίο παίκτη για να σκοράρει τον ισοσταθμιστή με γκολ όμοιο με τον ανοιχτή του Barnes.

Ο Λιντς πήρε το προβάδισμα με 20 λεπτά να απομείνει όταν η πρώτη φορά του Raphinha μέσω της μπάλας έδωσε στον Μπάμφορντ χώρο για να πυροβολήσει και η αριστερή απεργία του αγγλικού επιθετικού βρήκε την κορυφή για το 11ο γκολ της σεζόν.

Με τον Λέστερ να αναγκάζεται να ρίξει τους άντρες προς τα εμπρός σε αναζήτηση ισοσταθμιστή, ο Λιντς σημείωσε ένα τρίτο από την αντεπίθεση, καθώς ο Μπάμφορντ σπριντ στο διάστημα προτού ανιδιοτελή στρέψει την μπάλα για τον Τζακ Χάρισον να πυροβολήσει σε ένα κενό δίχτυ.

Η Τσέλσι εξασφάλισε την πρώτη νίκη υπό τον Τούσελ
Η Τσέλσι σημείωσε την πρώτη της νίκη υπό τον Τόμας Τούσελ την Κυριακή με νίκη 2-0 επί της Μπέρνλεϋ χάρη στα γκολ των Ισπανών αμυντικών, Σέσαρ Αζπιλιτσουέτα και Μάρκος Αλόνσο, οι οποίοι έχουν και οι δύο την ευκαιρία να λάμψουν κάτω από τον Γερμανικό προπονητή.

Ο Azpilicueta, που επανήλθε στην αρχική γραμμή της Τσέλσι από τον Tuchel στα δύο παιχνίδια του από τότε που αντικατέστησε τον Frank Lampard, σημείωσε με ένα γωνιακό σουτ στο 40ο λεπτό μετά από σπριντ 80 ναυπηγείων για να ταΐσει ο πτέρυγας Callum Hudson-Odoi.

Ο Alonso, που έπαιζε στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο, εξασφάλισε τη νίκη στο 84ο λεπτό όταν έλεγξε ένα πέρασμα από τον Christian Pulisic με το στήθος και το γόνατό του, προτού περιστραφεί για να χτυπήσει τον τερματοφύλακα του Μπέρνλι Nick Pope.

Ο Χάντσον-Οδόι, ένας άλλος που έχει εμφανιστεί στο προσκήνιο υπό τον νέο γερμανικό προπονητή της Τσέλσι, και ο συνεργάτης του προϊόντος της ακαδημίας Τσέλσι, Μάισον Μουντ, ήταν στην καρδιά των καλύτερων κινήσεων των Blues καθώς προσπάθησαν να μετατρέψουν την κυριαρχία της κατοχής τους σε περισσότερα γκολ.

Η φόρμα των νέων έρχεται σε αντίθεση με τους αγώνες των δύο ακριβών γερμανικών υπογραφών του συλλόγου Timo Werner και Kai Havertz που αποτελούν την πιο άμεση πρόκληση του Tuchel. Ο Werner έχασε μια καλή πρόωρη ευκαιρία για την Chelsea, ενώ ο Havertz έπεσε στον πάγκο και ήρθε μόνο τα τελευταία 10 λεπτά.

Η νίκη ώθησε την Τσέλσι – η οποία είχε ισοπαλία 0-0 την περασμένη εβδομάδα ενάντια στους Γούλβς στο πρώτο παιχνίδι του Τούσελ – έως την έβδομη κατάταξη στην Πρέμιερ Λιγκ, 11 πόντους πίσω από τους ηγέτες Μάντσεστερ Σίτι. Ο Μπέρνλι έπεσε στην 16η θέση.

Ο Μπράιτον νίκησε τον ανυπόμονο Σπερς για να κερδίσει την πρώτη νίκη στο σπίτι
Οι Μπράιτον & Χοβ Άλμπιον κέρδισαν την πρώτη εντός έδρας νίκη της Πρέμιερ Λιγκ της σεζόν, καθώς το πρώτο ημίχρονο του Λάνδρο Τρόσαρντ αποδείχθηκε αρκετό για νίκη 1-0 επί της Τότεναμ Χότσμπουρ την Κυριακή.

Ο Τρόσαρντ μετατράπηκε από κοντά από το τράβηγμα του Πασκάλ Γκρος στο 17ο λεπτό καθώς ο Μπράιτον κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο έναντι μιας απελπιστικά απογοητευτικής ομάδας.

Οι επισκέπτες του Jose Mourinho έδειξαν λίγο περισσότερη πρόθεση μετά το διάλειμμα, αλλά σπάνια απειλούσαν το γκολ του Robert Sanchez.

Ο Μπράιτον κρέμασε επίμονα για να εξασφαλίσει μια νίκη που άνοιξε ένα χάσμα επτά πόντων μεταξύ τους και της ζώνης υποβιβασμού.

Η δεύτερη ήττα της Τότεναμ εκτός της φόρμας την αφήνει στην έκτη θέση, έξι βαθμούς από τους τέσσερις πρώτους.