Νίκησε τον ΑΠΟΕΛ και ο ΕΝΡ επέστρεψε στη νίκη

Η Remedica ENP επέστρεψε στις νίκες νικώντας τον ΑΠΟΕΛ 80-70 στο Paralimn Hall στο πλαίσιο του 17ου παιχνιδιού του ΟΠΑΠ Μπάσκετ Λιγκ. Η «μωβ» ομάδα, η οποία βρίσκεται στην 4η θέση του τουρνουά, έφτασε τους 24 πόντους, αύξησε τη διαφορά της από την APOEL, η οποία βρίσκεται στην έκτη θέση του τουρνουά με 20 πόντους. Ο Titus Robinson έγινε ο MVP του αγώνα με 23 πόντους (12 ριμπάουντ)

Ο APOEL ξεκίνησε το παιχνίδι με πέντε πόντους από τον Gil Ilbert (5-0) σε ένα παιχνίδι 1 ”, ενώ ο Union ήταν 4 ” μπροστά από το Ingram με δύο πόντους (7-5). Τα καλάθια του Robinson և Kumi τα τελευταία δέκα λεπτά των πρώτων δέκα λεπτών έφεραν το σκορ 17-9 για την ομάδα του Παραλίμνι.

Στο 18ο λεπτό, το “Reds”, μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Ρόμπινσον, αύξησε τη διαφορά υπέρ τους στο 14 (37-23), και ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε το δεύτερο ημίχρονο με πέντε πόντους, μειώνοντας το σε 37-28 στο τέλος. στο πρώτο ημίχρονο.

Στις αρχές του τρίτου τριμήνου, η διαφορά μεταξύ των δύο καλαθιών του Ρόμπινσον έφτασε τα διψήφια ψηφία (41-28) Ο Ferguson σημείωσε τρεις βαθμούς στο 28ο λεπτό για να δώσει στον Ferguson 51-37 στο 28ο λεπτό, ενώ ο APOEL μείωσε το προβάδισμα σε 51-43 από τον Koilaras և Kuna στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη δεκαετία αποδείχθηκε η πιο παραγωγική, με και οι δύο ομάδες να κερδίζουν συνολικά 56 πόντους. Η ένωση έφτασε στα 29, ενώ ο ΑΠΟΕΛ 27 Օ έλαβε μια ροζ κάρτα με τελικό σκορ 80-70.

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. 17-9, 37-28, 51-43, 80-70: