Νίκησε το “Λίβερπουλ” με τον πρωταθλητή ή … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Περίμενε σχεδόν 18 χρόνια για να γιορτάσει στο Anfield, αλλά η αναμονή άξιζε τον Μάντσεστερ Σίτι, ο οποίος νίκησε τη Λίβερπουλ 4-1 στο Merseyside.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Πολιτών στο Στάδιο Ρεν από το 2003. Gudogan (δύο γκολ), Fontaine (ένα γκολ, ένα assist) և Ο Sterling (ένα γκολ) τιμώρησε τα απίστευτα λάθη του Allison. Από το δεύτερο, η ομάδα του Pep Guardiola στάλθηκε +5. μέρος, ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι ηττημένοι, για τους οποίους ο Σαλάι ισοφάρισε από το πέναλτι, υπέστησαν την τρίτη εντός έδρας ήττα τους, δίνοντας ουσιαστικά τον τίτλο του πρωταθλητή, ένα παιχνίδι πάνω από το top-10.

Αγώνας:

Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι πολύ προσεκτικά, με αποτέλεσμα η πρώτη καλή στιγμή να ήταν πολύ αργά. Συγκεκριμένα, έπρεπε να φτάσουμε στο 24ο λεπτό για να κερδίσει η Mane μια κεφαλιά μετά την μπάλα του Alexander-Arnold, αλλά η μπάλα έφυγε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Firmino έριξε ένα όμορφο βόλεϊ από το πλάι, αναγκάζοντας τον Anderson να επέμβει εντυπωσιακά.

Στο 36ο λεπτό, το “City” δέχτηκε ένα πέναλτι με τον Sterling, το οποίο έκανε ελιγμούς στον ευρύ χώρο του αντιπάλου και ηττήθηκε από τον Fambino. Ο Gudogan, ωστόσο, έκανε πολύ άσχημα, στέλνοντας την μπάλα ψηλά, χάνοντας τη μοναδική του ευκαιρία να προωθήσει την ομάδα του.

Ο Γερμανός, ωστόσο, κατάφερε να εξιλεώσει αυτό που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από μια μεγάλη προσπάθεια από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Fontaine, ο οποίος χτύπησε και έχασε από τον Alison. Ωστόσο, ο Gudogan ήταν στο σωστό μέρος, προβλέποντας ότι η μπάλα στο 49ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δίχτυ, 1-0.

Για τους “πολίτες” … η χαρά ήταν λίγο λιγότερο από το ένα τέταρτο: Ο Ντίαζ έχασε τον Σαλάχ το ’62 και τον ανέτρεψε. Ο Αιγύπτιος δεν έκανε λάθος με την μπάλα και έφερε τον αγώνα σε ισοπαλία, αν και τα “κόκκινα” δεν μπορούσαν να διαρκέσουν πολύ. Μετά από μια σειρά αμυντικών σφαλμάτων, ο Fontaine μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πέρασε στον Gudogan, ο οποίος και πάλι σημείωσε 2-1.

Πριν από το τέλος των εορτασμών, ο Allison έκανε ένα άλλο λάθος όταν έστειλε τη μπάλα στον Silva, ο οποίος την πέρασε στον Sterling, και ο τελευταίος το έκανε 3-1 στο 76ο λεπτό με ένα κλειστό σουτ.

… Ο παγετώνας εμφανίστηκε στις 83, όταν ο Φοντέιν έκανε ένα τρομερό σουτ από την πλάγια θέση από την περιοχή, έστειλε στο σπίτι τον τερματοφύλακα δυσανάγνωστο, το τελικό 4-1.

Ο Κώστας im Imicas ήρθε στο 85ο λεπτό, παίρνοντας τα πρώτα λεπτά της σεζόν της Premier League για να αντικαταστήσει τον Robertson.

MVP. Λίπος ντοκιμαντέρ, όμορφο Ilkay Gudogan. Ο Γερμανός έχασε την ποινή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σημείωσε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, 1-0 1-0 2-1, σημειώνοντας εννέα γκολ τους τελευταίους δύο μήνες του πρωταθλήματος. Fontaine, ο οποίος είχε ένα γκολ και ένα assist.