Νίκη ΕΠΓ εναντίον της Ομόνοιας

Η Remedica ENP κέρδισε 78-59 εναντίον της EAS Omonia στο 20ο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα από το Παραλίμνι έφτασε τους 30 πόντους με την 12η ροζ κάρτα της, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση στο τουρνουά, και η ομάδα από τη Λευκωσία βρίσκεται στην έκτη θέση με 25 πόντους.

Ο Φέργκιουσον έγινε το MVP του αγώνα με 20 πόντους (6 τρεις πόντους, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Ο Ομόνοια μπήκε στο παιχνίδι με οκτώ πόντους (8-0), ενώ στο 4ο λεπτό ο Τρετάκοφ έφτασε στο 12-5. Η Ένωση έφτασε մոտեց Στο 7ο λεπτό ο Ρόμπινσον έβγαλε το παιχνίδι με δύο πόντους (15-15). Τα πρώτα δέκα λεπτά έληξαν 19-19.

Στη δεύτερη δεκαετία, η «μωβ» ομάδα ήταν στο 11 πόντο και στο 14ο λεπτό, ο Φέργκιουσον έφτασε στο 30-19 με τρεις πόντους. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με διαφορά 13 πόντων στο Παραλίμνι (28-41)

Στο 27ο λεπτό, η Ένωση άνοιξε ακόμη περισσότερο το σκορ, με διαφορά 28 πόντων (32-60). Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, οι “πράσινοι” έκαναν μια σειρά από επτά πόντους, με αποτέλεσμα να γίνουν 62-45. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, κερδίζοντας 78-59, που έκανε τους art artilas τρεις βαθμούς τα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ TASS MIN. 19-19, 28-41, 45-62, 59-78: