Νίκη στο ντέρμπι “Μπορούσια” ույթ Γκλάντμπαχ

BUNDESLIGA – 18η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

Γκλάντμπαχ – Ντόρτμουντ: 4-2

Στάδιο – Πάρκο “Μπορούσια”

Εκρηκτικό παιχνίδι στο “Borussia Park”, όπου η Gladbach κέρδισε μια τεράστια νίκη 4: Στο παιχνίδι εναντίον του Ντόρτμουντ με 2 πόντους, κάνοντας μια στροφή ως αποτέλεσμα της επιστροφής που ηχογράφησε ο Westfale μπροστά από τα “foals”. Απίστευτο παιχνίδι στο Mechengladbach, και οι δύο ομάδες ξεχνούν τι σημαίνει άμυνα, παίζουν απίστευτο ποδόσφαιρο κυρίως με αντεπιθέσεις κατά τη διάρκεια της «εκκαθάρισης», που οι δύο άφησαν πίσω. Το εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, όταν ο Γκλάντμπαχ σκόραρε ένα γκολ που τελικά δεν επιτρέπεται σε 44 δευτερόλεπτα, τελικά πήρε το προβάδισμα δέκα λεπτά αργότερα. Ο Ντόρτμουντ “ξύπνησε” և αντέδρασε μέσα σε έξι λεπτά և φτάνοντας σε μια πλήρη ήττα μισή ώρα νωρίτερα. Οι “foals” κατάφεραν να βρουν ισοπαλία, πηγαίνοντας στο αποδυτήριο με σκορ 2-2, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πέρασαν στο γήπεδο, βρίσκοντας δύο ακόμη γκολ για μια τεράστια νίκη – 4-2. Η πρώτη νίκη του Γκλάντμπαχ μετά από δώδεκα παιχνίδια μεταξύ τους (τελευταία 11/4/15) ք Η πρώτη νίκη του προπονητή του Κουαρτέτου Μάρκο Ρόουζ ενάντια στη Βεστφαλία στον πάγκο, την οποία είναι πιθανό να κάνει στο εγγύς μέλλον.

Μόλις 44 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα ախ Μετά από μια μακρά πορεία στο Ντόρτμουντ, ο Γκλάντμπαχ σκόραρε με τον Χόφμαν να κλέβει από το Μπέλινγκχαμ և η μπάλα κατέληξε στο Νεουχάουζ, ο οποίος βρήκε το δίχτυ σε ωραίο σημείο, αλλά το γκολ σημείωσε. Μια καλή στιγμή για τα 7α νέα “πουλάρια” του Χόφμαν με ένα σουτ έξω από την περιοχή από τον Χόφμαν, που ώθησε τον Μπέρκιν. Στο 11ο λεπτό, ο Γκλάντμπαχ άνοιξε τελικά το σκορ, με ένα σκληρό φάουλ από τον Χόφμαν, και ο ξεχασμένος Έλβεντ, με μια κεφαλίδα, έκανε το σκορ 1-0.

Στο 22ο λεπτό, ο Ντόρτμουντ ισοφάρισε την πρώτη του ευκαιρία εναντίον του Σάντσο, κάνοντας ένα ωραίο πέρασμα για τον Χάλαντ, ο οποίος “δαγκώνει” την μπάλα ωραία από την πλάγια θέση μπροστά από τον Σόμερ, 1-1. Στο 27ο λεπτό, οι Westphalians έχασαν μια τεράστια διπλή ευκαιρία στο παιχνίδι με τη μπάλα αφού η γωνία έφτασε στον Akanzi, ο οποίος χτύπησε, ο Somer σπρώχτηκε πίσω, όταν ο Chan πήρε το προβάδισμα στο σουτ, αλλά ο Stidl χτύπησε πίσω από τη γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντόρτμουντ έφτασε στο άγχος. Ο Sacho έπαιξε αρχικά το “Royce” 1-2 με τον “Royce”, και μετά ο “Bellingham” πέρασε υπέρ της Ολλανδίας, ο οποίος αποδείχθηκε υπέροχος, σημείωσε 1-2.

Στο 32ο λεπτό, ο Γκλάντμπαχ εξισορρόπησε ξανά τον αγώνα, ο Σίντλ έκανε παραβίαση, ώθησε τον Μπέρκ πίσω χωρίς εμπόδιο και ο Έλβεντ από κοντά – 2-2. Στο 36ο λεπτό, η Βεστφαλία απείλησε να χτυπήσει το Hummels στο κεφάλι μετά το κόρνερ του Σάντσο, το οποίο σπρώχτηκε πίσω από τον Σόμερ και τρία λεπτά αργότερα βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ρόυ άνοιξε την πόρτα για τον Σάντσο, ο οποίος πυροβόλησε από την πλευρά, στέλνοντας η μπάλα. Λίγο έξω Στο 44ο λεπτό, τα “πουλάρια” είχαν μια καλή στιγμή με ένα σουτ από το ύψος μιας μεγάλης περιοχής από τον Neuhaus, που βγήκε λίγο έξω.

Στο 49ο λεπτό, στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γκλάντμπαχ έφτασε στην αντεπίθεση που είχε ο Ντόρτμουντ στο πρώτο ημίχρονο και ο Νεουχάουζ βρήκε την όμορφη Bensbebaini, που έκανε μια καταπληκτική κίνηση, την έβαλε δίπλα στον νούμερο 3. 2 Στο 53ο λεπτό, τα «πουλάρια» βγήκαν στην αντεπίθεση, όταν ο Χόφμαν διέσχισε τη μέση του γηπέδου, έκανε ένα πέρασμα για τον Πλέα, ο οποίος δημιούργησε την μπάλα με σκορ τέσσερις ή τέσσερις με τον Μπίρκι, στέλνοντας αρκετά περάσματα. Στο 75ο λεπτό, ο Ντόρτμουντ είχε μια καλή στιγμή με ένα σταυρό του Guerrero, το οποίο ο Somer έσπρωξε πίσω εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκλάντμπαχ ισοφάρισε με δύο γκολ από ένα κόρνερ από τους Γούλφ και Τούραμ με 4-2.

GLANDBACH: Somer, Liner, Ginder, Elvendi, Bensebain, Zak acaria (84 ′ Herman), Kramer, Neuhaus, Hoffman (65 ′ Turam), Stidl (70 այլ Wolf), Plea (70 ′ Empolo)

Ντόρτμουντ Birki, Murray (87 ′ Tigers), Akanzi, Hummels, Guerrero, Belham (80 ′ Mukoko), Chan, Sancho, Royce (71 ′ Reina), Brad, Holland