Νικητής πρωταθλήματος Κύπελλο Anorthosis Reporter Cyprus

Μετά από έναν ενδιαφέρον αγώνα, η Ανόρθωση στέφθηκε νικητής κυπέλλου, νικώντας την ASBIS AEL 74-72 στον τελικό της κατηγορίας Γυναικείο Κύπελλο Α. Για την ομάδα της Αμμοχώστου, αυτό είναι το πρώτο κύπελλο στην ιστορία του, που πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή της πρώτης κόρης της στον τελικό.

Η AEL, που είναι ένα πολυμελές ίδρυμα, πολεμήθηκε εναντίον της με 15 νίκες στα 19, πριν χάσει από την Ανόρθωση στις τελικές λεπτομέρειες.

Το MVP του αγώνα ήταν η Diana Delva με 30 πόντους, 26 σουτ και 2 ασίστ.

Στα πρώτα λεπτά, η διαφορά στο σκορ άλλαζε συνεχώς. Στο 4ο λεπτό, οι πυροβολισμοί της Ντέλβα έκαναν το σκορ 10-10, η ΑΕΛ έκανε μια σειρά έξι πόντων, και στο 6ο λεπτό, σύμφωνα με τον Οικονομήδου, έγινε 16-10. Τα πρώτα δέκα λεπτά τελείωσαν με τη Ράκα να σκοράρει τρεις πόντους από την Ανόρθωση, γεγονός που μείωσε το προβάδισμα σε 23-20.

Ο Cherry (24-20) σημείωσε τον πρώτο βαθμό στη δεύτερη δεκαετία με ένα σουτ στο 11ο λεπτό, και στη συνέχεια η Αμμόχωστος σημείωσε 11 πόντους, φέρνοντας τον τρίποδο του Rusaski στο 31-24 στο 16ο λεπτό. Για Ανόρθωση. Το “Blue-Yellows” βγήκε ξανά μπροστά στο παιχνίδι το 19ο λεπτό με δύο πόντους (33-31) από τον Orlovich, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο ίδιος παίκτης μπάσκετ σημείωσε 34-31, που ήταν το αποτέλεσμα της πρώτης Ήμισυ. ,

Στο τρίτο τέταρτο, η ΑΕΛ μπήκε με τον Ορλόβιτς με τρεις πόντους, στο 21ο λεπτό προχώρησε με σκορ 37-31, στο 23ο λεπτό η “Ανόρθωση” πήρε το προβάδισμα με ντελικατέσεν από το “Delva” (37-38) . Στο 26ο λεπτό, μετά από τους τρεις πόντους του Cherry’s το ακριβές σουτ του Orlovich, η AEL είχε διαφορά πέντε πόντων (46-41), ενώ ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν 50. -50 Ακολούθησε μια σειρά από οκτώ πόντους για την “Ανόρθωση”, η οποία τελείωσε με τρίποντα από τον Rusasi, το οποίο οδήγησε σε πλεονέκτημα 58-50 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο σοκαριστικό στο τέταρτο τρίμηνο, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα να διατηρήσει το άγχος αμετάβλητο. Στο 32ο λεπτό, η ΑΕΛ ισοφάρισε το παιχνίδι (60-60), μέχρι το 36ο λεπτό, μετά το σουτ του Τσέρι, είχαν ένα πλεονέκτημα έξι πόντων (71-65). Η Λεμεσός ήταν μπροστά μέχρι το 38ο λεπτό, όταν ο Πάγκαλος πλησίασε 72-70 με δύο σουτ. Δευτερόλεπτα πριν από τον τελικό, ο Rusaski νίκησε την Ανόρθωση 73-72 με τρεις βολές, και λίγο μετά, ο πυροβολισμός του Πάγκαλου έγινε το τελικό σκορ 74-72 για την Ανόρθωση, με τον τίτλο να είναι βαμμένο στα χρώματα της «Κιριάς».

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 23-20, 34-31, 50-58, 72-74

ASBIS AEL (Giorg orgos Palalas): 28 (4), Papaduri 8 (2), Pizilidou 1, Orlovich 20, Economidou 13, Stilianidi, Mavrudi, Antonio, D. Παπάλα 2:

Anorthosis Famagusta (Aristos Aristos): Menelau 5 (1), Pangalos 9, Ratza 16 (3), Georgiou, Delva 30, Dimitriou, Constantini, Rusaki 14 (3)