Νικηφόρα στο Μόντε Κάρλο Στέφανο Τσ. Τσίπα, Ι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, kathimerini.com.cy

Ο Στέπανος Τσιτσιπάς, επιβλητικός, κέρδισε το σετ 2-0 (6-3, 6-3) του Andrei Ruble στον τελικό του “Monte Carlo Master” και κέρδισε τον πρώτο τίτλο Master της καριέρας του. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε περιθώριο για τον Ρώσο αντίπαλο να αμφισβητήσει την κυριαρχία του καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, η οποία έληξε σε μόλις 1 ώρα και 11 λεπτά.

Αγώνας:

Ο Τσ. Τσίπας ξεκίνησε καλά τον αγώνα. Υπερασπίζοντας την υπηρεσία του στο δεύτερο παιχνίδι, κάνοντας ένα διάλειμμα, πήρε το προβάδισμα 3-0. Το Ρούβλι μειώθηκε στο 3-1 στο δικό του επίσημο παιχνίδι. αλλά ακολούθησε τον Στέφανο στο παιχνίδι της υπηρεσίας αγάπης, 4-1.

Ήταν δύσκολο για τον Ρώσο να διατηρήσει την υπηρεσία του 4-2, έως ότου ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε εύκολα στο 5-2. Ακολούθησε το ευκολότερο νικηφόρο σετ του Ρούμπλ 5-3 με έναν αγώνα υπηρεσίας αγάπης ’09 ‘, αλλά στον επόμενο αγώνα ο Στέφανος δεν είχε τη διάθεση να χάσει την ευκαιρία և ολοκλήρωσε το σετ 1-0 σε 33 λεπτά.