Ντάρτμουντ με την Man City με τον νικητή του Foden τελευταίας νίκης

Από τον Simon Evans

Ο Φιλ Φόντεν της Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τον νικητή της τελευταίας στιγμής καθώς νίκησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 στο πρώτο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ την Τρίτη, αφού ο Μάρκος Ρέους είχε καθυστερήσει ισοσταθμιστή για τους Γερμανούς επισκέπτες.

Η Σίτι πήρε το προβάδισμα του 19ου λεπτού με μια κλασική κίνηση αντεπίθεσης που τελείωσε από τον Kevin De Bruyne αφού ο πρώην μέσος του Ντόρτμουντ Λίβερπουλ Emre Can είχε δώσει τη μπάλα μακριά στη γραμμή του μισού.

Η ομάδα της Pep Guardiola City έδωσε τότε ένα πέναλτι, αλλά ανατράπηκε σωστά από τη VAR μετά από μια πρόκληση από τον Can στον Rodri και τον Ντόρτμουντ, που ενισχύθηκε από την επίθεση, βρήκε κάποιο επιθετικό verve.

Ο Ρουμάνος διαιτητής Ovidiu Hategan ήταν στο επίκεντρο των πραγμάτων όταν ο τερματοφύλακας Έντερσον δίστασε και ο Ντόρτμουντ Τζούντ Μπέλινγκχαμ έπεσε και έφτασε την μπάλα στο δίχτυ, αλλά ο 17χρονος είχε σκληρά αποφασίσει να έχει ξεσπάσει τον Βραζιλιάνο.

Ο Έντερσον ήρθε στη διάσωση της Πόλης στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, σώζοντας από τον Έρλινγκ Χάλαντ με τεντωμένο πόδι καθώς η γερμανική πλευρά συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην Πόλη.

Η Σίτι είχε αρκετές πιθανότητες να επεκτείνει το προβάδισμά τους και πλήρωσε το τίμημα για τη μη χαρακτηριστική έλλειψη ακρίβειας μπροστά από το γκολ όταν ο Ντόρτμουντ χτύπησε έξι λεπτά πριν από το τέλος.

Το έξυπνο πέρασμα του Haaland στη μισή στροφή βρήκε τον Marco Reus, ο οποίος είχε χρονομετρήσει τέλεια το τρέξιμό του και νίκησε τον Ederson με ένα τελικό φινίρισμα.

Αλλά τότε ο Φόντεν, ο οποίος είχε δύο φορές σπατάλη στο δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψε με κλινικό φινίρισμα από το κοντινό του φάσμα μετά από τη ρύθμιση του Ilkay Gundogan.