Ντέρμπαρα, θρίλερ… ΑΕΚΑΡΑ! Ο Λάρνακ έκανε ένα διάλειμμα στο παιχνίδι και έκανε 1-0.

Σε ένα φανταστικό ντέρμπι, το οποίο συνέχισε να εξουδετερώνει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του τελικού, η σούπερ Πετρολίνα ΑΕΚ σηκώθηκε στον Στρόβολο, έκανε ένα διάλειμμα, νικώντας τον Κεράβνο 83-87, οδηγώντας το πρωτάθλημα.

Σύμφωνα με το τελικό σκορ, οι δύο ομάδες, εκτός από το ντέρμπι, προσέφεραν επίσης έναν αγώνα. Ικανοποιητικό ντέρμπι με αλλαγές στο σκορ, απαρατήρητο ενδιαφέρον, μέχρι τον τελικό, όταν η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου φαινόταν πιο δροσερή, γιόρτασε μια τεράστια νίκη.

Στα αποφασιστικά παιχνίδια, ο Ντς և Παντελής ήταν οι ηγέτες του νικητή με 29 և 22 πόντους, αντίστοιχα, ήταν το μισό με την ΑΕΚ, ο ψυχολογικός Μαντοβάνης με τον παράγοντα Χ.

Από την πλευρά της αστραπής, ο Andre Williamson ήταν σοκαριστικός με 26 πόντους και 13 βολές.

Στο 3ο λεπτό, ο Κοράβνος κέρδισε έξι πόντους με την επίθεση του Ρόρι (11-5), η ΑΕΚ έκανε φασαρία και στο 5ο λεπτό ο Παντελής πήρε το προβάδισμα με δύο σουτ (13-14). Στο 8ο λεπτό, ο Ντέιβις είχε προβάδισμα δύο πόντων έναντι της Λάρνακας με δύο πόντους (18-22), οι γηπεδούχοι γέμισαν τα πρώτα δέκα λεπτά με μια σειρά επτά πόντων και στο ένατο λεπτό ο Στυλιανός είχε τρεις πόντους. , το έκαναν 25-22.

Στο 15ο λεπτό, ο Σιζόπουλος σκόραρε και πάλι τρεις πόντους εναντίον της ΑΕΚ (32-34). Στη συνέχεια, η διαφορά κυμάνθηκε, και οι «κίτρινοι-πράσινοι» πήραν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-46).

Στο 22ο λεπτό, το προβάδισμα του Ogbeide έθεσε την ΑΕΚ με 5 πόντους (48-53) και στο 24ο λεπτό, οι οικοδεσπότες πήραν το προβάδισμα με δύο πόντους από τον Rosell (54-53). Από εκεί το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, το τρίτο δέκα λεπτά τελείωσε σε τέλεια ισορροπία – 68-68.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο τέταρτο τρίμηνο, և η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε στο 37, όταν ο Ogbeide έσπρωξε την ΑΕΚ 4 βαθμούς μπροστά (77-81) Το “Red-Yellows” εξισορρόπησε ξανά το σκορ στο 38ο λεπτό με δύο σουτ από τον Williamson (81-81). Τέλος, η ΑΕΚ πήρε το εξερχόμενο φύλλο με τελικό σκορ 88-86.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 25-22, 42-46, 68-68, 86-88