Ντέρμπι στο τέλος և τέλος … Παραλίμνι! – Η ΕΠΓ δεν μασάει, πέρασε από τη φυλακή του Απόλλωνα

Σε κάθε υπέροχο ντέρμπι που τελείωσε ακριβώς μέσα στο Apollo Indoor Stadium, ο ENP σηκώθηκε επίσης στη Λεμεσό, σημειώνοντας ένα τεράστιο διπλό εναντίον του Apollo 78-84.

Το μπλε και το λευκό της Λεμεσού επιχείρησαν μια εντυπωσιακή αντεπίθεση, μειώνοντας το σε 75-76 և 78-80, αλλά στο τέλος τα κλειδιά της πόλης κρατούσαν οι Ankrum και Ferguson.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακός ήταν ο Dalan Ankram, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 29 μεμονωμένους πόντους, οδηγώντας την ομάδα Kakiuzis σε μια άλλη ροζ κάρτα. Ο εντυπωσιακός Τίτος Ρόμπινσον σχεδόν διπλασιάστηκε (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο αειθαλής καπετάνιος Ζακ Άκης Παπαδόπουλος πρόσθεσε 10 σε 17 λεπτά.

Μέχρι το 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 50-49. Ωστόσο, η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη αύξησε την ταχύτητά της και πήρε το προβάδισμα (65-54) πριν από το τέλος της σεζόν. Η ένωση διατήρησε το προβάδισμα στους πρώτους γύρους του τέταρτου γύρου. Στο 36ο λεπτό, ήταν 76-70 μπροστά από τη διαφορά σκορ, και για τον Απόλλωνα, ακολούθησαν επτά πόντοι (πέντε “Τίγας”, δύο “Γκόρντον”) – 77-76.

Ο Κούμις και ο Γκόρντον σημείωσαν έναν βαθμό για τις ομάδες τους, όπου το σκορ ήταν 78-77 υπέρ του Απόλλωνα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 7 πόντους στη σειρά (Kumis καρφώθηκε, Fergunson – τρία, Akram – δύο), και το σκορ έφτασε στον τελικό – 84-78.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 22-20, 43-44, 54-65, 78-84