Οι γροθιές του Ντόρτμουντ, της Λειψίας και του Λεβερκούζεν εξερράγησαν

Κακή απόδοση և γροθιά για τον Ντόρτμουντ που έφυγε από το Στάρτβα 2. Με ήττα 1 πόντου, εναντίον του «πιο έντιμου» Φράιμπουργκ, που συνεχίζει να αγωνίζεται για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η μετριότητα για τη Βεστφαλία, η οποία δεν κατάφερε να ξεχωρίσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, για να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες.

Πραγματοποιήστε λήψη της εφαρμογής PROTATHLIMA. ΕΔΩ Android για Android և ΕΔΩ για iOS

Μερικά πράγματα από την Ολλανδία, τον Roy և Sancho, το Ντόρτμουντ Το μόνο αξιοσημείωτο πράγμα ήταν ο 16χρονος Yusuf Mukoko, ο οποίος, ωστόσο, δεν μπορεί να θεωρηθεί ηγέτης να «καταπιεί» τη Βεστφαλία. Η επόμενη «πιο ειλικρινής» εμφάνιση του Christian Streich από το Φράιμπουργκ, ο οποίος συνεχίζει πειστικά να αγωνίζεται για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5ο λεπτό με τον πυροβολισμό του Τσαν, ο οποίος τελείωσε στη θέση του Μίλερ. Μετά από 10 λεπτά, ο Φράιμπουργκ έχασε μια τεράστια ευκαιρία με το σουτ του Γιόνγκ. Ο Χιτς σπρώχτηκε πίσω, αλλά όχι σταθερά, ο Ντεμιρόβιτς σχεδόν κατέλαβε το γκολ με ένα λάκτισμα απόκρισης, αλλά ο Ακάνζι τον έκοψε την τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα, οι Westphalians βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Σάντσο έγινε ο στόχος της Ολλανδίας, ο οποίος σχεδόν σκόραρε με μια προβολή, αλλά ο Μίλερ σπρώχτηκε πίσω εντυπωσιακά. Μια νέα καλή στιγμή για το 39ο Ντόρτμουντ, όταν ο Μπραντ ξεπέρασε τη “Σανταμαριά” και χτύπησε, αλλά ο Μίλερ σπρώχτηκε πίσω.

Στο 49ο λεπτό, στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ με ένα απίστευτο μακρύ σουτ από τον Je yong. Τρία λεπτά αργότερα, ο Schmidt σημείωσε το δεύτερο γκολ από την πλευρά με ένα απίστευτο σουτ από την πλευρά, το οποίο βρήκε από το τερματικό και στη συνέχεια στο Heat, εμφανίστηκε στο δίχτυ 2-0. Στο 62ο λεπτό, ο Ντόρτμουντ απείλησε με ένα σουτ του Μουκόκο, το οποίο κατέληξε στο τερματοφύλακα του Μίλερ, και το 76ο λεπτό, το μείωσαν όταν ο Χάλαντ έκανε ένα πέρασμα για τον Μουκόκο, ο οποίος περιβάλλει την μπάλα με ένα όμορφο σουτ 2-1.

FREIBURG. Miller, Linhart, Sloterberg, Ginder, Schmidt (85 ′ Kambler), Santamaria, Hefler, ong yong (70 ′ Hampers), Griffo (76 ′ Goulde), Pele (70)), Heller (85)

DORTMUND. Hitz, Guerrero, Hummels, Akanzi, Delaney (60’s Dahud), Chan, Bradt (45 ′ Bellingham), Sancho, Reina (70 այն Rainer), Royce (60 and Mukoto),

SCHALKE – LEFIA: 0-3

Στάδιο: Veltins Arena

Μια άνετη και καθησυχαστική νίκη για τη Λειψία, που πήρε 0-3 στο Veltins Arena εναντίον του ανύπαρκτου Schalke, επέζησε από το κυνήγι της πρώτης θέσης και της Bayern Munich. Υπέροχη απόδοση από τους “ταύρους” του Julian Nagelsman, ο οποίος μετά από λίγο βρήκε το δικαίωμα να φαίνεται τόσο πειστικός και να κερδίσει εύκολα. Ακόμη χειρότερα, ο Σάλκε έθεσε τα βλέμματα για υποχώρηση.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13ο λεπτό με ένα σουτ του Όλμο, το οποίο ώθησε τον Ferman πίσω εντυπωσιακά. Στο 34ο λεπτό, ο «Σάλκε» απείλησε τον «Ούτι», εκμεταλλευόμενος τον πυροβολισμό του Μούκιελε, αλλά ο Γκουλάσκι ώθησε πίσω. Στις καθυστερήσεις, οι Bulls άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά από τον Mukiele μετά από ένα πέρασμα από τον Enkuku.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου στο 47ο λεπτό, όταν ο Όλμος πέρασε στον Σόρλοτ, ο οποίος έχασε τέσσερα ή τέσσερα από τον τερματοφύλακα Σάλκε Ferman, ενώ στο 56ο λεπτό ο Αντζελίνιο επέστρεψε για να αντικαταστήσει τον Ενκούκου, ο οποίος είχε αποκοπεί την τελευταία στιγμή από τον Mustafi. 73. Οι “σφαίρες” τελείωσαν το παιχνίδι με τον Όλμο, αντικαταστάθηκε από τον Αγγελίνιο, ο οποίος επέστρεψε, και ο Σάμπιτζερ έκανε την περιοχή με ένα σουτ – 0-2. Στο 87ο λεπτό, η Λειψία σκόραρε το τρίτο γκολ με σκληρή παραβίαση από την Angelini, και ο Orban με κεφαλίδα έγινε 0-3.

Σάλκε. Ferman, William, Mustafi, Nastaich, Kolasinats, Istanbul, Mascarel (59 ′ Tiao), Cook (59 ′ Raman), Out (39 ′ Bujelab), Arit, Hope (79 ′ Serdar)

ΑΝΑΦΟΡΕΣ. Gulacci, Mukielle, Upamekano, Orban, Campbell, Adams (67 լ Closterman), Sampitzer (83 ′ Haidara), Olmo, Angelino (88 ′ Halsenberg), Enkuku (83 C Huang)

BEGER LEVERKZEN – STUTTGARD: 5-2

Στάδιο: Bey Arena

Επιστροφή στις νίκες և Καλές επιδόσεις για τον Bayer Leverkusen, ο οποίος νίκησε τη Στουτγκάρδη 5-2 μετά από να παίξει εντυπωσιακό ποδόσφαιρο աններ έδειξε σημάδια ανάκαμψης μετά από μια πίεση. Ένα απίστευτο βλέμμα από τους “ασπιρίνες” του Peter Bos, ο οποίος έκανε ό, τι ήθελαν στο γήπεδο, διαλύει κάθε αμυντική λειτουργία των Σουηβών και είχε την ευκαιρία να πετύχει περισσότερα γκολ. Σε κάθε περίπτωση, οι αδυναμίες της άμυνας, που οφείλονται στα δύο γκολ της Στουτγάρδης, απουσίαζαν.

Ο Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο δεύτερο. Ο Ντάμπι γύρισε στον Μπέιλι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο τερματοφύλακα του Κόμπελ Στο 13ο λεπτό, η “Στουτγκάρδη” είχε μια καλή στιγμή με την μπάλα μετά την αντεπίθεση, η οποία έφτασε στον Κλίμοβιτς, ο οποίος του έστειλε πολλά πλάνα. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «ασπιρίνες» άνοιξαν το σκορ με τον Diaby δίνοντας στον Μαυροπάνο εκπληκτική ενέργεια – ένα σουτ που σταμάτησε ο Kobel, αλλά στον πυροβολισμό ο Demirbay έκανε το σκορ 1-0. Στο 24ο λεπτό, οι Σουαβιανοί απείλησαν να περάσουν τον Φέστερ στον Βαμαγκίτκα, ο οποίος ένωσε και χτύπησε, αλλά η Σταχτοπούτα έκοψε την τελευταία στιγμή. Στο 31ο λεπτό, ο Λεβερκούζεν ήταν δύο γκολ μπροστά από τον Αράγγη, περνώντας στον Μπέιλι, ο οποίος πήρε αμέσως τον Ντεμίρμπα τέσσερα ή τέσσερα με τον Κόμπελ σε ένα όμορφο μέρος, 2-0. Μετά από 45 λεπτά, οι καλές προσπάθειες του Bailey βγήκαν λίγο.

Στο 50 և լավ στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου, η Στουτγκάρδη μείωσε το έλλειμμα, βγαίνοντας στην αντεπίθεση με ένα πέρασμα από τον Tommy στον Kalajdzic, ο οποίος “δαγκώνει” την μπάλα ωραία μετά την “έκθεση” του Tapsomba – 2. Νικώντας τον Χράντεκι με σκορ 1. Στο 56ο λεπτό, ο Λεβερκούζεν πήρε το προβάδισμα με δύο γκολ όταν ο Μπέιλι έκανε ένα πέρασμα στον Ντάμπι, ο οποίος έβαλε απίστευτη ενέργεια και έκανε μια στροφή για τον Μπέιλι, ο οποίος το έκανε 3-1 κοντά. Στο 68ο λεπτό, οι “ασπιρίνες” ολοκλήρωσαν το παιχνίδι, βγαίνοντας σε μια ακραία αντεπίθεση με μια υπέροχη συνεργασία με τους Arangis, Bailey, Sik Diaby και Wirtz, και ο τελευταίος το έκανε 4-1 με κεφαλίδα. Στο 77ο λεπτό, η Στουτγκάρδη μείωσε τη Mangala, ανταποκρινόμενη στον Tommy που επέστρεψε, και ο Kalajdzic, με ένα κοντινό σουτ, έκανε το σκορ 4-2. 84 Στο γκολ του Lerkusen, η όμορφη ενέργεια του Fribong άνοιξε την πόρτα για τον Demirba, ο οποίος κόπηκε, αλλά η μπάλα πέρασε στον Gray, ο οποίος πήρε μια όμορφη θέση 5-2.

ΟΙ ΜΠΕΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΧΑ. Hradetski, Ta, Tapsomba, Singhrafen, Fonsu-Mensa (62 ′ Dragovi)), Demirbay, Arangis, Virgs, Bailey (74 ′ Fribong), Diakre (Diabik)

ΣΤΟΥΤΓΑΡΤ Campbell, Anton, Kempf (45 ′ Ahamanda), Mavropanos, Edo, Fester (80 ′ Coulibaly), Mangala, Massimo (45 ′ Tommy), Vamangituka, Klimovich (62 ′ Clement), Nicolas Kaji (22))

ΑΥΓΣΒΟΥΡΓΟ – WOLFSBURG: 0-2

Στάδιο: WWK Arena

Μια τεράστια νίκη για ένα καλύτερο Wolfsburg, το οποίο έχασε 0-2 από την WWK Arena στο παιχνίδι εναντίον του Augsburg, συνέχισε σταθερά τη θέση του στο Champions League. Εντυπωσιακή απόδοση από τον Kevin Glassner “λύκοι” που έκανε ό, τι ήθελε στο γήπεδο, σημειώνοντας συνολικά 4 φορές, αλλά και οι δύο σκόραρε.

Το Wolfsburg είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 11ο λεπτό, όταν ο Otavio πέρασε στον Vechorst, ο οποίος προχώρησε από κοντά, αλλά ο Uduokay έκοψε την τελευταία στιγμή. Στο 33ο λεπτό, το Άουγκσμπουργκ είχε μια καλή στιγμή με τον Γκάμνι με ένα απίστευτο πέρασμα τακουνιών για τον Καλιγκούρι, ο οποίος χτύπησε, αλλά ο Καστέλς ώθησε πίσω. Πέντε λεπτά αργότερα, οι λύκοι άνοιξαν το σκορ, αντεπίθεση, με τον Gerhard να περνάει για τον Vechorst, ο οποίος σημείωσε εντυπωσιακά το γκολ τέσσερα με τέσσερα με τον Gikevich 0-1. Στο 42ο λεπτό, ήταν μια καλή στιγμή για το Βόλφσμπουργκ με τον Γκέρχαρντ, ο οποίος άνοιξε τις πύλες του Μπακού, που χτύπησε, αλλά ο Γκίκιτ μπλόκαρε.

Στο 55ο λεπτό, στο πρώτο καλό λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, το “Wolfsburg” σημείωσε γκολ εναντίον του “Μπακού” μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση, αλλά ο στόχος ακυρώθηκε εκτός του παιχνιδιού. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι “λύκοι” σημείωσαν τελικά το δεύτερο τους γκολ. Ο Otavio γύρισε και ο Vechorst είχε μικρή επαφή με την μπάλα, η οποία έφτασε στο δεύτερο τερματοφύλακα, όπου ο Μπακού έφτασε στο 0-2 από κοντά. Στο 69ο λεπτό, το “Wolfsburg” κατέλαβε το γκολ του Άρνολντ, αλλά ο στόχος ακυρώθηκε από το παιχνίδι.

ΑΥΓΣΒΟΥΡΓΟ. Gikich, Gamni, Gvelu, Udukay, Benes (66 ′ Richter), Caligiuri (66 ′ Jensen), Grueto (77 ′ Oxford), Khan (86 ′ Vargas), Strobl, Strobl

WOLFSBURG. Castells, Lacroix, Brooks, Ottavio, Ebabu, Steven (77 ′ Brekalo), Μπακού, Slager (68 ′ Caligiuri), Arnold, Gerhart (77 ′ Philippe), Vehurst

MINE Z – ΕΝΩΣΗ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 1-0

Στάδιο: Opel Arena

Μια τεράστια νίκη και ανάσα για το “Μάιντς”, το οποίο κέρδισε έναν πολύτιμο πόντο 1-0 στο “Opel Arena” στο παιχνίδι εναντίον της Ένωσης του Βερολίνου, συνεχίζει τον αγώνα για επιβίωση.

Στο 22ο λεπτό, ο Μάιντς κέρδισε το πέναλτι με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού για να γιορτάσει τον Φρίντριχ στο Ονίσιβο και ο Νιάκατ ανέλαβε την παράσταση, καθιστώντας το 1-0. Μετά από 45 λεπτά, η Union είχε μια καλή στιγμή με τον Avoniji, κάνοντας ένα όμορφο πυροβολισμό ενέργειας, το οποίο σταμάτησε το τέλος.

Ο Μάιντς είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου στο 49ο λεπτό όταν ο Ονίσιβο έκανε μια στροφή στον Σάλα, ο οποίος χτύπησε από κοντά, αλλά ο Λούτε το εμπόδισε. Στο 55ο λεπτό, η Ένωση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της απόλυσης από τον Slotenberg για το χτύπημα του Onisivo με μια δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΕΛΑ. Ζ. Zedner, Us Uste, Bell, Niacat, Da Costa, Cor, Barreiro, Emuene, Lacha (80 ′ Ashtarak), Sala (80 ′ Glatzel), Onisivo (83 ′ Burkard)

ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ. Lut, Friedl, Knoche, Slotenberg, Trimmel, Andrich, Genter (66 ′ Grisbeck), Ingvarsen (80 ′ Edo), Isesman (66 եյ Reerson), 73 ετών Avonya (P)

Πηγή: aek365.org