Οι γυναίκες της Σκωτίας κέρδισαν την Κύπρο 10-0 σε προκριματικό ευρώ

Οι γυναίκες της Σκωτίας σημείωσαν μία από τις μεγαλύτερες νίκες τους την Παρασκευή καθώς κατέλυσαν την Κύπρο με 10-0.

Ο πρώην προϊστάμενος Shelley Kerr έφυγε από το σκάψιμο τον Δεκέμβριο, αφού δεν κατάφερε να εξασφαλίσει θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022 Ο Stuart McLaren ονομάστηκε διάδοχος της τον περασμένο μήνα, με τον πρώτο του αγώνα να είναι υπεύθυνος για ένα ταξίδι στην Κύπρο.

Θα μπορούσε να ήταν πιο εύκολο για την ομάδα της McLaren, που ήταν μπροστά μετά από μόλις 11 λεπτά, όταν ο Erin Cuthbert της Chelsea έσπασε το σταυρό του Kirsty Hanson, αλλά τα πράγματα μόλις ξεκινούσαν εκείνο το σημείο.

Η κεφαλίδα της Μάρθα Τόμας επέκτεινε το προβάδισμα της Σκωτίας, προτού η Caroline Weir ανταποκριθεί στη φήμη της που σκοράρει μόνο τους κόσμους τερματίζοντας μια εξαιρετική σόλο προσπάθεια με μόλις 26 λεπτά στο ρολόι. Ήταν τόσο ωραία όσο η πρόσφατη απεργία της κατά της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ; Θα το αφήσω σε εσάς.

Οι Cuthbert και Hanson άλλαξαν ρόλους για το τέταρτο, προτού η United προς τα εμπρός μετατραπεί πάλι ως πάροχος καθώς ο εξαιρετικός Cuthbert έσπασε το πέμπτο και τελευταίο γκολ της Σκωτίας στο πρώτο ημίχρονο.

Με την ισοπαλία αρκετά ξεκάθαρη, ο ρυθμός έπεσε μετά το διάλειμμα, αλλά η Cuthbert ήταν και πάλι ο καταλύτης της πλευράς της καθώς έστειλε σε ένα υπέροχο σταυρό που έφτασε στο σπίτι από την Lizzie Arnot για να ξεκινήσει ξανά η διαδικασία στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Claire Emslie βγήκε από τον πάγκο για να πάρει τη διασκέδαση, μετά από την οποία η συνάδελφος αναπληρωτής Jane Ross κέρδισε και μετέτρεψε ένα πέναλτι για να κάνει τη Σκωτία 8-0 με 20 λεπτά να απομένουν στο ρολόι.

Οι Κυπριακοί παίκτες μόλις έφτασαν την ανάσα τους όταν ήταν 9-0. Η Μάρθα Τόμας έφτασε μόλις ένα λεπτό μετά το πέναλτι του Ρος και ο 31χρονος το έφτασε δέκα τρία λεπτά μετά, τερματίζοντας ένα ιδιαίτερα βάναυσο τετράλεπτο για την Κύπρο.

Θα μπορούσε εύκολα να ήταν περισσότερο για τη Σκωτία, η οποία είδε μερικές φανταστικές καθυστερημένες πιθανότητες να χαθούν, αλλά τίποτα δεν θα μπορούσε να μετριάσει αναμφίβολα μια από τις καλύτερες παραστάσεις στην πρόσφατη ιστορία της ομάδας.

Ο McLaren θα γνωρίζει ότι η ομάδα του θα αντιμετωπίσει ένα σκληρότερο τεστ την Τρίτη στον τελικό προκριματικό αγώνα εναντίον της Πορτογαλίας, οι οποίοι θα αγωνιστούν με τη Φινλανδία για την πρώτη θέση στον Όμιλο Ε.

Για περισσότερα απόΤομ Γκοτ, ακολουθήστε τονΚελάδημα!