Οι ημιτελικοί διευθύνονται από τους “United”, “Roma”, … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε τη Γρανάδα 0-2, Ρόμα 1-2 εναντίον της Άγιαξ, Βιγιαρεάλ 0-1 εναντίον Ζάγκρεμπ, αλλά η Σλάβια Πράγα 1-1 έκλεψε από το Λονδίνο “Άρσεναλ”.

Είναι το μεγάλο φαβορί για να κερδίσει το κύπελλο, τουλάχιστον στον πρώτο γύρο φαίνεται ότι θα παίξει στους ημιτελικούς του Europa League. Η Γρανάδα, ένας νεοφερμένος στην Ευρώπη, είχε ήδη ξεπεράσει չէր δεν μπορούσε να συναντήσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Λος Κάρμεν. Οι κόκκινοι διάβολοι πήγαν 0-2 στο δίχτυ, είναι ακατανόητο να μην συνεχίσουμε στο κουαρτέτο. Στο 31ο λεπτό, ο Ράσφορντ με μεγάλο έλεγχο ունենալ σε κίνηση, σημείωσε το 8ο γκολ του στην Ευρώπη φέτος և αναβολές, ο Μπρούνο Φερνάντεζ από τη λευκή μπάλα συνέχισε την απίστευτη ημισέληνο ακρίβειας, καθώς έβαλε 19 στα 20. τα πρόστιμα που χρωστάει στον Γιου. Το παιχνίδι είχε επίσης μια τρελή έκπληξη όταν ένας γυμνός άντρας το διέκοψε τρέχοντας στο γρασίδι.

Τορπίδο Ζαγκ στο Άγκρεμπ

Σε ένα τρελό παιχνίδι, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζεται σε κακή βαθμολογία, ο Βιγιαρεάλ νίκησε το Ζάγκρεμπ 0-1, κερδίζοντας ένα σοβαρό πλεονέκτημα υπέρ του Ντιναμό. Η ποινή του Era ere Moreno (44 ‘) έκρινε το αποτέλεσμα. Ο Ισπανός επιθετικός είχε μια υπέροχη χρονιά στο εξωτερικό. Σημείωσε πέντε γκολ (+4 ασίστ) στο τουρνουά, και το κίτρινο υποβρύχιο – τέσσερα. Επιπλέον, έχει τον Unai Emery στον πάγκο του, ο οποίος κέρδισε το κύπελλο, δείχνει ότι μπορεί να το κάνει ξανά.

Ο Ajax τους έχασε, ο Roman τους έχασε

Ο Ajax άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό του αγώνα Johan Cruyff Arena. Η σκηνή θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει με τη συσσώρευση της εικόνας թիմ μοντέλο team της ομάδας του Άμστερνταμ, αλλά το μεγάλο λάθος του Mancini οδήγησε την μπάλα να φτάσει στον Klaasen, ο οποίος την αντάλλαξε πάρα πολύ με τον Tadic, νικώντας τον Pau Lopete. Στο 53ο λεπτό, ο καταλανικός τερματοφύλακας της «Ρομά» μπλόκαρε το πέναλτι του Τάντιτς, διατηρώντας το σκορ 1-0, καθορίζοντας κυρίως την οικονομία του παιχνιδιού, καθώς ήταν αποδεικτικό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Jaloros ισοφάρισε. Το φάουλ του Lorenzo Pellegrini δεν είναι τόσο αριστούργημα όσο το μεγάλο λάθος του Kiel Sherpen. Ο 21χρονος ποδοσφαιριστής, παρά τα πάντα που δείχνει ότι ήταν στον έλεγχο της μπάλας, πέρασε από τα χέρια του και εμφανίστηκε στο δίχτυ. Η ομάδα της Αιώνιας Πόλης έφυγε με μια νίκη, κερδίζοντας ένα τεράστιο πλεονέκτημα στο προκριματικό για τους ημιτελικούς. Στο 87ο λεπτό, η γωνία λήφθηκε από τα αριστερά, ο Klaasen απομακρύνθηκε και ο Roger έστειλε την μπάλα στο δίχτυ 1-2 με το στήθος και τον έλεγχο του τέλους. Ο Ajax είχε την τελευταία ευκαιρία με τον επικεφαλής του “Taliafico”, αλλά τίποτα. Στον αγώνα επιστροφής του “Olimpico”, ο Ρόμα καλείται να υπογράψει ένα εισιτήριο στον ημιτελικό, όπου πιθανότατα θα περιμένουν τη “Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ”. Η αντίδραση του Καλαφόρι στη ρίψη της μπάλας στο πρόσωπο του αγοριού με καθυστερήσεις προκάλεσε αλγινική αντίδραση.

Η Άρσεναλ “πάγωσε” στα 90 + 4

Χειρότερα, Άρσεναλ στο Λονδίνο 1: Ισοπαλία 1 με την Slavia Prague իայում Στην Τσεχική Δημοκρατία θα δείξουν την πλάτη τους στον τοίχο. Ήταν ο 14ος συνεχόμενος αγώνας όταν η ομάδα της Άρτα έχασε ένα γκολ, և σε ένα άλλο παιχνίδι η άμυνά του ήταν μια φτέρνα του Αχιλλέα. Κακό μέρος, όταν το “Άρσεναλ” έχει ένα πλεονέκτημα, σπρώχνει, αλλά δεν μπορεί να αλλάξει. Στο 29ο λεπτό, ο Σάκα είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η θέση του ήταν κακή. Οι Λονδρέζοι πίεσαν στον αγώνα επιστροφής, αλλά στα πρώτα λεπτά ο Γουίλιαν είχε ένα τερματοφύλακα όταν έκανε ένα σκληρό λάθος, ενώ στο 60ο λεπτό, ο Λακαζέτ έκανε πάλι πάσο. Ο Pepe, Obamayang և Ellen μπήκε στο παιχνίδι, έδωσε ένα σήμα ին έλαβε το πολυπόθητο γκολ στο 86ο λεπτό. Ο Obamayang έκανε ένα υπέροχο πέρασμα στον Pepe, ο οποίος δεν έχασε. Παρ ‘όλα αυτά, η “Άρσεναλ” δεν μπόρεσε να παραμείνει στο λογαριασμό, καθώς το 90 + 4 η Σλαβία ισοφάρισε με κεφαλιά από τον Τόμας Χολς (1-1).