Οι κάτοικοι του Παραλιμνίου είναι τρελοί …, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, kathimerini.com.cy

Η Ένωση γιόρτασε ένα μεγάλο διπλό, νικώντας την ΑΕΚ 2-1 στο σπίτι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαλάζιτς (6 ‘), αλλά ο Λάρνακα ισοφάρισε με τον Μακρή (59’). Το τελικό 2-1 δημιουργήθηκε από τον Theodore (61 ‘), του οποίου ο στόχος ήταν πιθανώς να γίνει ο καλύτερος της χρονιάς. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Teukens, ένα υπέροχο σουτ λίγα μέτρα μακριά από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ.

Η πλειονότητα της γηπεδούχου ομάδας κυριάρχησε στην μπάλα, ενώ είχαν επίσης μερικές χαμένες πιθανότητες να κερδίσουν περισσότερα από τον σημερινό αγώνα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, έχοντας τον Θεόδωρο ως πρωταγωνιστή τους, αλλά ο τερματοφύλακας τους Γκάτσκι, κέρδισαν μια πολύ δυνατή νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ένωση διαχωρίστηκε από την τελευταία θέση με և 15 πόντους και τώρα βρίσκεται στην 13η θέση του τραπεζιού. Η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση με 29 πόντους, οι άνθρωποι των οποίων αναμφίβολα θα είναι πολύ απογοητευμένοι με το σημερινό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα γκολ από το αποδυτήριο, αφού το “Union” άνοιξε το σκορ μόνο στο έκτο λεπτό του αγώνα. Ο Theodore έκανε ένα λάθος από την πλάγια θέση, έξω από τη μεγάλη περιοχή του Teukens λίγα μέτρα μακριά, και ο Balazic, ο οποίος ήταν στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δίχτυ.

Τότε οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν το πλεονέκτημα της μπάλας, έσπρωξαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν πολύ καλά.

Ο πρώτος τελικός της ομάδας της Λάρνακας χτύπησε τον Χάιτλεϊ στο 12ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ στο 22ο λεπτό σκοράραμε το πρώτο γκολ των γηπεδούχων. Πιο συγκεκριμένα, ο Γκονζάλες κλωτσούσε τον Γκάτσκι μέσα στην περιοχή και τον έδιωξε.

Η επόμενη καλή στιγμή της ΑΕΚ καταγράφηκε στο 43ο λεπτό, όταν ο Σπολιρίχ πυροβόλησε από την πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, έστειλε την μπάλα κοντά στο γκολ του Γκάτσκι.

0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Δεύτερο ημίχρονο

Από την αρχή του παιχνιδιού, οι οικοδεσπότες άσκησαν πίεση στην Ένωση για να τραβήξει γρήγορα για να έχει χρόνο να γυρίσει την παλίρροια.

Στο 52ο λεπτό, η ΑΕΚ έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία όταν η Νάντο την έδωσε στον Naranjo, ο οποίος πυροβόλησε από μια καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γκάτσκι ήταν σε θέση να σπρώξει πίσω.

Οι προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ τελικά απέδωσαν το 59. Ο Fanadet από τα δεξιά το έδωσε στον Macris, ο οποίος έστειλε τη μπάλα μόνο στο δίχτυ από το ύψος του πέναλτι.

Ωστόσο, οι γιορτές των οικοδεσποτών δεν κράτησαν πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Θεοδώρου έστειλε την μπάλα από τη μεγάλη περιοχή του Teukens, λίγα μέτρα μακριά με καταιγίδα, στο αριστερό παράθυρο του σπιτιού του αντιπάλου.

Μετά από αυτό, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν να επιμένουν σε ισοπαλία.

Η ομάδα του Sofronis Augustis δημιούργησε αρκετές πιθανότητες, αλλά οι οικοδεσπότες του Gatzski απέτυχαν λίγο, ως αποτέλεσμα του οποίου η ομάδα της Λάρνακας υπέστη την τρίτη συνεχόμενη ήττα της.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι οικοδεσπότες, παρεμπιπτόντως, είχαν ένα γκολ με τον Τόλμς στο 69ο λεπτό, και ο Μακρής είδε πώς ο Γκάτσκι είπε “όχι” σε ένα αρκετά καλό σουτ.

Κύρια σελίδα. Το γκολ του Θεόδωρου στο 61ο λεπτό, το οποίο πιθανώς θα είναι ο υποψήφιος για το γκολ της χρονιάς.