Οι καλύτερες αθλητικές στιγμές του 2020 Δημοσιογράφος Κύπρος

Η χρονιά πέρασε πολύ άσχημα: ο ξαφνικός θάνατος του Κόμπε Μπράιαντ, πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων το 2020, πριν από ένα μήνα «πήρε» τον Ντιέγκο Μαραντόνα, αφήνοντας το ποδόσφαιρο χωρίς τον «Θεό» του.

Παρά όλες τις δυσκολίες, ωστόσο, λόγω της επιδημίας του κοραναϊού, η ζωή συνεχίστηκε όπως συνήθως, և έτσι, ιστορικά γεγονότα έλαβαν χώρα ξανά για τον αθλητικό κόσμο, ο οποίος σε λίγα χρόνια θα γιορτάζεται σε διάφορα αφιερώματα…

Ο κοροναϊός έσβησε τη φλόγα των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν αναβλήθηκαν ποτέ πριν, εκτός από τον Β ‘Παγκόσμιο Πόλεμο, όταν ο κοροναϊός έφτασε σε αυτό που κανένας άλλος πλανήτης στη γη δεν μπορούσε να κάνει τα τελευταία 80 χρόνια.

Εκτός από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, φυσικά, άλλα σημαντικά γεγονότα αναβλήθηκαν, όπως το Euro 2020, που θα γινόταν από τις 12 Ιουνίου έως τις 12 Ιουλίου. Ευτυχώς, αυτό θα συμβεί το καλοκαίρι του 2021, καθώς και το Copa America, το οποίο επίσης αναβλήθηκε. Σημειώστε ότι η Ευρωλίγκα δεν συνέχισε ποτέ, παρά την έναρξη διαγωνισμών σε άλλα πρωταθλήματα και διάφορα αθλήματα.

Τα πιο σημαντικά ποδοσφαιρικά γεγονότα

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε το Παρίσι Saint-Germain 1-0 για να κερδίσει το έκτο Champions League στην ιστορία του.

Η Σεβίλλη νίκησε την Ίντερ 3-2 στο Europa League για να κερδίσει το τρόπαιο για έκτη φορά στην ιστορία τους.

Το Μόναχο θα νικήσει την Ισπανία 2-1 στον τελικό του Ευρωπαϊκού Σούπερ Κυπέλλου. Ήταν η πρώτη ανθρώπινη παρουσία στην εποχή του κοροναϊού.

30 χρόνια αργότερα, η Λίβερπουλ είναι ξανά ο πρωταθλητής της Αγγλίας.

Τρία χρόνια αργότερα, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε τη La Liga για 34η φορά στην ιστορία της.

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου δύο χρόνια αργότερα, κερδίζοντας το 45ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Οι «κόκκινοι και λευκοί» θα κερδίσουν εναντίον της «ΑΕΚ» 1 στον τελικό του Ελληνικού Κυπέλλου. Με σκορ 0, θα φτάσουν τα 18 διπλά στην ιστορία τους.

• Τα πιο σημαντικά γεγονότα μπάσκετ

Ο δεύτερος πιο πολύτιμος παίκτης στο NBA στη σειρά ήταν ο Ίαν Αντίτοκουμπο, ο οποίος έγινε μόνο ο τρίτος ξένος στην ιστορία του πρωταθλήματος με εφεδρικό βραβείο.

Οι Lakers, με επικεφαλής τον LeBron, θα επιστρέψουν στην κορυφή του NBA, νικώντας το Heat 4-2. Το MVP των τελικών είναι ο «βασιλιάς» που θα γίνει ο πρωταθλητής με την τρίτη διαφορετική ομάδα.

Στο πρωτάθλημα μπάσκετ, «κυλώντας» το πρώτο πρωτάθλημα, βάζοντας τους συμμετέχοντες և πάνω από την ασφάλεια των θεατών, αποφασίστηκε να μην τελειώσει το έτος. Μετά την ψηφοφορία στο ESAKE, αποφασίστηκε ότι ο τίτλος θα έπρεπε να πήγε στον πρώτο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος αρνήθηκε να δεχτεί το πρωτάθλημα, το οποίο επιβεβαιώθηκε στατιστικά.

Η ΑΕΚ θα νικήσει τον Προμηθέα 61-57 για να κερδίσει το Ελληνικό Κύπελλο για πέμπτη φορά στην ιστορία του.

Το “Burgos” θα νικήσει την ΑΕΚ 85-74, θα κερδίσει το πρώτο του παιχνίδι στο Champions League Basketball.

• “Kings” άλλων αθλημάτων

Το 2020 ήταν το έτος ίδρυσης για τον Στέφανο Τσίπα. Το Ts Tsifast θεωρείται πλέον ένας από τους δέκα κορυφαίους παίκτες τένις στον κόσμο με μεγάλες νίκες, τίτλους και διακρίσεις, με στόχο να φτάσει στην τελική κορυφή. Ο Έλληνας σούπερ σταρ τένις θα τερματίσει στην 6η θέση στην Παγκόσμια Κατάταξη το 2020, ενώ ήταν στην 5η θέση για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο «Άρχοντας των Δαχτυλιδιών», Λευτέρης Πετρούνιας, έγραψε ιστορία κερδίζοντας ένα άλλο χρυσό μετάλλιο αυτή τη φορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής στη Μελβούρνη και κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για να προκριθείτε στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Για πρώτη φορά στην καριέρα της, η Maria Sakkari κατάφερε να φτάσει στην 20η θέση στην παγκόσμια κατάταξη τένις. Προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Australian Open και του American Open πριν νικήσει τη Serena Williams.

Η Άννα Κορακάκη, από την πλευρά της, κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αεροπορίας, ενώ κέρδισε χρυσό μετάλλιο στο Grand Prix των 10 μέτρων. Στο Κουβέιτ.

Ο Lewis Hamilton κατάφερε να κερδίσει έναν άλλο τίτλο, ξεπερνώντας το μεγάλο ρεκόρ που κατέχει ο “θρύλος” του μηχανοκίνητου αθλητισμού, Michael Schumacher. Ο Βρετανός οδηγός ισούται με το γερμανικό ρεκόρ, φτάνοντας σε επτά πρωταθλήματα της Φόρμουλα 1, ενώ “έσπασε” το ρεκόρ των 91 νίκων του “Sumy”.