Οι ομάδες που πέρασαν την περιοδεία στο UEFA Europa League έχουν ανακοινωθεί

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μία από τις ισχυρότερες ομάδες του τουρνουά, νίκησε την ισπανική ομάδα Γρανάδα 2-0 στο γήπεδο. Ο Edinson Cavani στο 6ο λεπτό και ο Ιησούς Vallejo στο 90ο λεπτό σημείωσαν τα γκολ που έφεραν τη νίκη στον εκπρόσωπο της Αγγλίας. Κερδίζοντας το πρώτο παιχνίδι με το ίδιο σκορ στο δρόμο, η ομάδα του Μάντσεστερ προχώρησε στους ημιτελικούς.

Ο Ιταλός εκπρόσωπος έπαιξε στο γήπεδο των Ρομά, και η ολλανδική ομάδα έστειλε 1-1 με τον Ajax. Ο Ajax πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Brian Brobbey στο 49ο λεπτό, ενώ ο Edin Dzeko εξισώνει το σκορ στο 72ο λεπτό. Νικώντας τον Ajax 2-1 στο δρόμο στον πρώτο αγώνα, η Ρόμα έφτασε στον ημιτελικό.

Στον πρώτο αγώνα, η Άρσεναλ έφερε 1-1 με τον Τσέχο εκπρόσωπο Σλάβια Πραγκ στο γήπεδο, νικώντας τον αντίπαλό του 4-0 στο δρόμο και έγινε ημι-φιναλίστ. Τα γκολ της αγγλικής ομάδας ήταν ο Pepe στο 18ο λεπτό, ο Alexandre Lacazette στο 21ο (από την ποινή) και το 77ο λεπτό και ο Bukayo Saka στο 24ο λεπτό.

Στο γήπεδο του Βιγιαρεάλ, η Κροατική ομάδα κέρδισε τον αγώνα 2-1 όταν φιλοξένησε τον Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Τα γκολ του ισπανικού εκπροσώπου σημειώθηκαν από τον Paco Alcacer στο 38ο λεπτό και τον Gerard Moreno στο 43ο λεπτό. Το μοναδικό γκολ του Dinamo Zagreb ήρθε από τον Mislav Orsic στο 74ο λεπτό. Νικώντας τον αντίπαλό του 1-0 στο δρόμο στον πρώτο αγώνα, ο Βιγιαρεάλ έφτασε στους ημιτελικούς.

ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΓΩΝΑ ΜΑΛΛΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΛΟΥΘΑ:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρόμα

Βιγιαρεάλ – Άρσεναλ

ΜΙΚΡΟ-ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΩΤΟ ΑΓΩΝΑ στις 29 Απριλίου

Οι πρώτοι αγώνες των ημιτελικών θα διεξαχθούν στις 29 Απριλίου. Μετά τους επαναληπτικούς αγώνες στις 6 Μαΐου, οι ομάδες που έφτασαν στον τελικό θα καθοριστούν.

Ο τελικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 26 Μαΐου στο Γκντανσκ της Πολωνίας.