Οι River Hawks επιβάλλουν υπερωρίες, αλλά πέφτουν στο Νιού Χάμσαϊρ, 2-1

LOWELL, Μάζα. – Αν και ένας καθυστερημένος στόχος από ανώτερους Ντάνιελ Όρεγκο (Revere, Mass.) Αναγκάστηκε να κάνει υπερωρίες, η ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών UMass Lowell (0-1-0) έπεσε, 2-1, εναντίον του Αμερικάνικου προκριματικού προ-σεζόν New Hampshire στο άνοιγμα της σεζόν του 2021 την Παρασκευή το απόγευμα.

Αντιμετωπίζοντας ένα έλλειμμα 1-0, ο River Hawks κέρδισε ένα ελεύθερο λάκτισμα στο 89ο λεπτό του κανονισμού. Ο Orrego παρατάχθηκε για να πάρει το λάκτισμα και έριξε μια μπάλα χαμηλή και σκληρή που συμπιέστηκε μέσα από μια τρύπα στον τοίχο και στην κάτω δεξιά γωνία του διχτυού, στέλνοντας το παιχνίδι σε υπερωρίες.

Ωστόσο, μόλις πάνω από πέντε λεπτά στην επιπλέον περίοδο, ο Jacob Gould του Wildcats πήρε τον έλεγχο της μπάλας βαθιά μέσα στο κουτί και έσπρωξε ένα μικρό πέρασμα στον Rory O’Driscoll για τον τερματισμό στη δεξιά πλευρά, σφραγίζοντας το αποτέλεσμα 2-1 .

«Ήταν λίγο δύσκολο νωρίς», είπε ο προπονητής Κρίστιαν Φιγκέροα. “Πρώτο παιχνίδι σε πάνω από ένα χρόνο, οπότε ήταν δύσκολο χωρίς ευκαιρίες να παίξουμε πριν από αυτό, αλλά σκέφτηκα ότι το αντιμετωπίσαμε αρκετά καλά. Το πρώτο γκολ του Νιού Χάμσαϊρ ανέτρεψε τα πράγματα λίγο, αλλά ήταν καλό από μας παιδιά για να συνεχίσετε και να πετύχετε αυτόν τον καθυστερημένο στόχο για να αναγκάσετε τις υπερωρίες. Υπήρχαν πολλά καλά, θετικά πράγματα από αυτό το παιχνίδι. Και το καλό είναι ότι θα έχουμε άλλη μια ευκαιρία να παίξουμε αυτά τα παιδιά αργότερα στο εποχή.”

Ο στόχος του Orrego πέφτει ως η πρώτη του καριέρα για το River Hawks. Ηγήθηκε επίσης της ομάδας με δύο σουτ στο στόχο του διαγωνισμού. Δευτεροετής φοιτητής Τζέικομπ Χίχελ (Holliston, Mass.) Και πρωτοεμφανιζόμενος Crazy Costeas (Λευκωσία, Κύπρος) έσπασε το χρόνο στο δίχτυ, καταγράφοντας τρεις αποταμιεύσεις κάθε φορά, με τον Κώστα να παίρνει την απόφαση.

Οι Wildcats έλεγξαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, ξεπερνώντας το River Hawks, 10-3, αλλά το backline του UMass Lowell κράτησε τους επισκέπτες εκτός έδρας. Αργά στο πρώτο, το UMass Lowell πήρε τον έλεγχο της δυναμικής και έκλεισε το ημίχρονο με μια ευκαιρία για κόρνερ, προτού οι ομάδες προχωρήσουν στο διάλειμμα κλειδωμένο σε αδιέξοδο 0-0.

Μετά από 20 ακόμη λεπτά χωρίς σκορ, ο O’Driscoll έδωσε ένα πέρασμα στον Victor Menudier για να βάλει το UNH μπροστά, 1-0.

Οι River Hawks επιστρέφουν στη δράση την επόμενη Παρασκευή, 5 Μαρτίου όταν επισκέπτονται το Βερμόντ.