Ολυμπιακός – Βιλουρμπάνι 63-69. Πολύ κακό, αλλά όλα άδικα

Ο Ολυμπιακός (10-9) έχασε δίκαια από τον Ουίλμπερμπαν (6-13) 63-69 και έχασε την ευκαιρία να εγκατασταθεί στο “οκτώ”.

Η Vilurbanne ξεπέρασε τον Ολυμπιακό, κυριαρχώντας δίκαια στο SEF 63-69. Οι «κόκκινοι και λευκοί» έδειξαν κόπωση, δεν έδειξαν φρεσκάδα, είχαν σημαντικές απουσίες (Martin, Larantzakis, Papanikolaou) դեմ εναντίον της πιο αθλητικής ομάδας στη Γαλλία, δεν απάντησε.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζόκα ξεκίνησαν καλά, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια θεαματική κατάδυση. Κατά τη διάρκεια της επίθεσης, ο Slukas μοιράστηκε τις ασίστ, και ο Makkisik, η Alice έκανε το σκορ 12-5 (6 ‘). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τη συμμετοχή του Φωτός, εξισώνοντας έτσι 14 πόντους (9 ‘).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η επίθεση δεν ήταν αυτό που ήθελε ο προπονητής των «κόκκινων και λευκών», αλλά τουλάχιστον ήταν αμυντικός, οπότε το σκορ έγινε 24-23 (15 ‘). Στην επόμενη περίοδο, ωστόσο, ο Γιαμπούσελ βρήκε έναν τρόπο να «προσβάλει» τον Ολυμπιακό, αλλά ο Σπανούλης και ο Έλλης έκαναν το ίδιο (29-28, 18 ‘).

Κατά τη διάρκεια των τρίτων δέκα λεπτών, η παρουσία του Fall στο πάτωμα ήταν ένας παράγοντας φραγής για τον Πειραιά να κάνει μια προσπάθεια κοντά στο καλάθι, ενώ έκαναν πολλά και συνεχή λάθη. Ο Vilurban δεν βελτιώθηκε, αλλά με τρεις πόντους από τον Jabusel, ήταν μπροστά με 36-40 (27 ‘), later αργότερα αύξησε τη διαφορά σε 7 πόντους (38-45, 29’).

Στην αρχή της περασμένης σεζόν, ο Στράζελ έκανε το σκορ 42-54, αλλά σε λίγα δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός έτρεξε 7-0, αφήνοντας τη διαφορά του σκορ (49-54, 32 ‘). Οι Πειρατές προσπάθησαν να ανακτήσουν τη νίκη μέσω προσωπικών ενεργειών, αλλά τα τρία σημεία ήταν (ως επί το πλείστον) ακατάλληλα. Ο Wilurban βρήκε έναν ρυθμό և εμπιστοσύνη էր διατήρησε τη διαφορά (55-63, 38 ‘). Το πρώτο καλάθι του Slukas άλλαξε το σκορ σε 61-67, αλλά απομένουν μόνο 46 δευτερόλεπτα.

Δέκα λεπτά17-17, 33-34, 42-51, 63-69:

πηγή: gazzetta.gr

Ο Vilurbanne ξεπέρασε τον Ολυμπιακό, κυριαρχώντας δίκαια στο 63-69 SEF Οι «κόκκινοι και λευκοί» έδειξαν κόπωση, δεν έδειξαν φρεσκάδα, είχαν σημαντικές απουσίες (Martin, Larantzakis, Papanikolaou) – εναντίον της πιο αθλητικής ομάδας στη Γαλλία, δεν απάντησε.

Οι παίκτες του Giorgos Bartzokas ξεκίνησαν καλά, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια θεαματική κατάδυση. Κατά τη διάρκεια της επίθεσης, ο Slukas μοιράστηκε τις ασίστ, και ο Makkisik, ο Ellis έκανε το σκορ 12-5 (6 ‘). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τη συμμετοχή του Φωτός, εξισώνοντας έτσι 14 πόντους (9 ‘).