Ο Έβανς αναγκάζει τον Τζόκοβιτς να φτάσει στους προημιτελικούς του Μόντε Κάρλο

Ο Dan Evans παρήγαγε την καλύτερη νίκη της καριέρας του για να αναισθητοποιήσει τον Novak Djokovic στον τρίτο γύρο του Rolex Monte-Carlo Masters.

Ο Βρετανός νούμερο ένα, του οποίου η νίκη στον πρώτο γύρο ήταν ο πρώτος του στο πηλό σε επίπεδο περιοδείας για τέσσερα χρόνια, δεν είχε νικήσει ποτέ έναν κορυφαίο έξι παίκτη, αλλά έβαλε μια εξαιρετική απόδοση εναντίον ενός κατώτερου ντι Τζόκοβιτς για να κερδίσει 6-4 5.

Ο παγκόσμιος νούμερο ένα έπαιζε μόνο τον δεύτερο αγώνα του από τότε που κέρδισε το Australian Open τον Φεβρουάριο και φαινόταν πολύ σκουριασμένος σε δροσερές και θυελλώδεις συνθήκες, χάνοντας τα τρία πρώτα παιχνίδια.

Ο ίδιος βελτιώθηκε σημαντικά μετά από αυτό και έπεσε πίσω στο 4-4, αλλά ο Έβανς δεν άφησε το επίπεδό του να πέσει, ανταλλάσσοντας υπέροχα με τον Τζόκοβιτς από το πίσω μέρος του γηπέδου και διαφοροποιώντας τις γωνίες και ρυθμό έξυπνα.

Ένα άλλο σέρβις του έδωσε την ευκαιρία να σερβίρει για το σετ, και το κέρδισε στην τρίτη του ευκαιρία.

Ο Έβανς θα περίμενε μια απάντηση από τον Τζόκοβιτς και το κατάλαβε, ο Σέρβος προχώρησε με προβάδισμα 3-0 στο δεύτερο σετ, αλλά δεν φαινόταν εντελώς άνετος και επέστρεψε ο Βρετανός παίκτης στο επίπεδο 3-3.

Ο Τζόκοβιτς συνέχισε την πίεση, αλλά ο Έβανς δεν λυγίστηκε και, στα 5-5, ο Τζόκοβιτς έκανε διπλό σφάλμα για να δώσει στον αντίπαλό του το διάλειμμα.

Αυτό έδωσε στον 30χρονο την ευκαιρία να υπηρετήσει για τη νίκη της ζωής του και το πήρε για να περάσει στους προημιτελικούς ενός γεγονότος Masters για πρώτη φορά, όπου θα αντιμετωπίσει τον David Goffin.