Ο Αβραάμ χτύπησε την Τσέλσι μετά από τον Μπάρνσλι στο FA Cup

Η Τσέλσι έφτασε στους προημιτελικούς του FA Cup με μια σκληρή νίκη 1-0 στην ομάδα του πρωταθλήματος Μπάρνσλι την Πέμπτη, διευθετημένη με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον επίθετο του κέντρου Tammy Abraham.

Οι The Blues ξεκίνησαν με 10 νέα πρόσωπα από την τελευταία τους σειρά στην Premier League και αγωνίστηκαν να βρουν ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Μπάρνσλι αρνήθηκε να αγνοηθεί από τους μεγάλους αντιπάλους τους και δημιούργησε τις καλύτερες πρώτες πιθανότητες.

Ο προπονητής της Νέας Τσέλσι Τόμας Τούσελ άλλαξε το σχήμα της πλευράς του στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, φέρνοντας τον πλήρη πλάτη Ρέις Τζέιμς για να αντικαταστήσει τον Μάρκος Αλονόσο και τον κεντρικό ημίχρονο Αντόνιο Ρούντιγκερ για τον Αντρέα Κρίστενσεν, και μετατράπηκε σε τέσσερις στην άμυνα.

Οι αποφάσεις απέδωσαν όταν ο Τζέιμς, που τροφοδοτήθηκε από τον 19χρονο Μπίλι Γκίλμουρ, έτρεξε στο διάστημα και ο σταυρός του βρήκε τον Αβραάμ για εύκολο τερματισμό, καθώς οι αμυντικοί του Μπάρνσλεϊ έκαναν μάταια μια οφσάιντ απόφαση.

Ο αναπληρωτής του Μπάρνσλι, Μάικλ Σόλμπαουερ, σχεδόν ισοφάρισε αμέσως μετά τον αγώνα, αλλά το τέρμα του με το τέρμα έφτασε από τη γραμμή από τον Αβραάμ με κεφαλιά με το τέρμα στο 78ο λεπτό.

Η νίκη ήταν η τέταρτη στα πέντε παιχνίδια για την Τσέλσι από τότε που ο Τούσελ αντικατέστησε τον Φρανκ Λάμπαρντ τον περασμένο μήνα και ήταν το τέταρτο καθαρό φύλλο για τους Μπλουζ κάτω από τον Γερμανό.

Οι φιναλίστ του FA Cup του περασμένου έτους θα φιλοξενήσουν τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στον έκτο γύρο, έχοντας νικήσει δύο φορές την ομάδα του Γιορκσάιρ στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν, συμπεριλαμβανομένης της νίκης 2-1 της περασμένης εβδομάδας.

Ο Σαουθάμπτον βλέπει τους Γούλβς να φτάσουν στους προημιτελικούς του Κυπέλλου
Τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον Ντάνι Ίνγκς και τον Στιούαρτ Άρμστρονγκ κέρδισαν τη Σαουθάμπτον με νίκη 2-0 στο Wolverhampton Wanderers την Πέμπτη και μια θέση στους προημιτελικούς του FA Cup.

Η νίκη ανυψώνει το Σαουθάμπτον μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες της Πρέμιερ Λιγκ, οι Ίνγκς τους πυροβόλησαν μπροστά στο 50ο λεπτό με ένα φρικτό γκολ καθώς ο τερματοφύλακας Τζον Ράντι έσωσε το κοντινό σουτ του επιθετικού από μια στενή γωνία, αλλά η μπάλα έσπασε εκ νέου τον Ίνγκς και πέρασε από τη γραμμή.

Ο στόχος αρχικά αποκλείστηκε για οφσάιντ αλλά απονεμήθηκε μετά από έλεγχο VAR.

Ο Άρμστρονγκ σφράγισε τη νίκη του Σαουθάμπτον στο 90ο λεπτό με κλινικό φινίρισμα εκτός θέσης καθώς εκμεταλλεύτηκε έναν κατάλογο σφαλμάτων και έσπασε τη μπάλα μετά από τρεις αμυντικούς και τον λανθάνον Ρούντι.

Ο Σαουθάμπτον έχασε αρκετές πιθανότητες να κερδίσει με μεγαλύτερο περιθώριο, με τον Άρμστρονγκ να πυροβολεί με μεγάλο κενό που κλείνει από απόσταση και ο Ρούντι να αρνείται τον Νάθαν Ρέντμοντ με μια αντανακλαστική αποταμίευση μετά το τρέξιμο του εμπρός.

Ο Φάμπιο Σίλβα πυροβόλησε πάνω από τη μπάρα στο άλλο άκρο προτού επισκεφθεί τον τερματοφύλακα Φρέιζερ Φόστερ, έβγαλε μια υπέροχη αποταμίευση με τα πόδια του για να αρνηθεί τον Άνταμα Τραόρ, αλλά οι Γούλβς δεν είχαν προηγούμενο και η καθυστερημένη πίεση τους αποδείχθηκε μάταια.