Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε τον Απόλλωνα στο Λευκόθεο

Ανήσυχος στο τέταρτο τρίμηνο, η APOEL κέρδισε την έβδομη νίκη της στον 18ο τελικό αγώνα της κανονικής σεζόν του OPF Basketball League, νικώντας τον Apollon Century 21 100-94 στο Λευκόθεο. Το “Blue-Yellows” έφτασε τους 22 πόντους μετά από 15 παιχνίδια, βρίσκεται στην πέμπτη θέση και το “Blues” είναι στην τρίτη θέση του τουρνουά με 27 πόντους μετά από 16 αγώνες.

Το MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Ηλιάδης, ο οποίος είχε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο παίκτης μπάσκετ APOEL σημείωσε 29 πόντους (4 τριπλάσια, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ γκολ).

Στο δεύτερο λεπτό, με τον Μάρκο τρεις πόντους, ο Απόλλωνας κέρδισε ένα πλεονέκτημα έξι πόντων (2-8), πλησιάζοντας τον ΑΠΟΕΛ, και ένα λεπτό αργότερα, με τα καλάθια των Γερομεϊμίδη και Ίλμπερτ (6-8). Η σειρά των 11 πόντων ακολούθησε για τους καλεσμένους, η διαφορά և 5 ‘(6-19) έφτασε τα διψήφια ψηφία Τα πρώτα δέκα λεπτά τελείωσαν με πέντε πόντους για λογαριασμό της APOEL, με τον Gil Ilbert τρεις πόντους πίσω από τον Kunas, μειώνοντας έτσι τη διαφορά σε τρία (21-24).

Στη δεύτερη δεκαετία, η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε σταδιακά το κενό. Στο 15ο λεπτό, οι τρεις πόντοι του Μάρκο έδωσαν στο “μπλουζ” ένα πλεονέκτημα 12 πόντων (35-47), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μειώθηκε κατά δύο, και ο Απόλλων πήρε το προβάδισμα 57-47.

Μέχρι το 25ο λεπτό, ο Απόλλωνας είχε διψήφια διαφορά (60-72), ο ΑΠΟΕΛ είχε επτά πόντους και στο 26ο λεπτό το μείωσε σε 72-67. Μισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου, τα «μπλε-κίτρινα» ήρθαν ακόμη πιο κοντά (75-77), και η περίοδος έληξε με ένα σουτ από τον Ντόρσεϊ, που το έκανε 78-75 για τον Απόλλωνα.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο σοκαριστικό το τέταρτο τρίμηνο. Στο 34ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε στην ήττα με τον Γκίλ Ίλμπερτ, με προβάδισμα 89-88, και στο 36ο λεπτό, μετά από δύο πόντους από τον Νόρφολκ, τον Ηλιάδη, είχαν ένα πλεονέκτημα πέντε πόντων (95-90). Η ομάδα της Λευκωσίας διατηρήθηκε σε έλεγχο μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Ηλιάδης σημείωσε τους τελευταίους πέντε πόντους και ο ΑΠΟΕΛ έλαβε μια ροζ κάρτα με σκορ 100-94.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 21-24, 47-57, 75-78, 100-94