Ο Απόλλωνας κέρδισε το ντέρμπι

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Apollo Arena, ο Apollon Century 21 επέστρεψε στην επιτυχία, νικώντας τον Keravnos 72-69 με τρεις πόντους από τον Marco τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα από τη Λεμεσό σημείωσε 26 πόντους και βρίσκεται στην τρίτη θέση του τραπεζιού του τουρνουά, ένας βαθμός πίσω από τον Κεράβνο και την Πετρολίνα ΑΕΚ.

Το MVP του αγώνα ήταν ο Richard Dorsey με 22 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Στο 4ο λεπτό, αφού έβαλε τον Στυλιανό από το τρίο του Θεοκαρίδη, ο Κεράβνος προηγήθηκε 9-4, λίγο πριν από το τέλος του 6ου, ο Απόλλωνας ισοφάρισε 11-11 με το καλάθι του Γκόρντον. Στο 7ο λεπτό, ο Ρόσελ οδήγησε την ομάδα του “Στρόβολος” με τρεις πόντους (15-16), οι οικοδεσπότες σχημάτισαν μια σειρά από οκτώ πόντους, κλείνοντας 23-16 στα πρώτα δέκα λεπτά.

Στο 11ο λεπτό, ο Apollon, μετά από δύο πόντους από τον Allen, είχε ένα πλεονέκτημα εννέα πόντων (27-18) και ο Keravnos κατάφερε να φτάσει κοντά στο σκορ. Μετά από επτά συνεχόμενους πόντους στο 19ο λεπτό, το “red-yellows” μειώθηκε σε 39-38, και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη ρύθμιση του Allen, που έκανε το σκορ 41-38.

Την τρίτη δεκαετία, οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ, και η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι τρεις πόντοι στις τρεις περιπτώσεις του Keravnos. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, ακόμη και στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν 20 λεπτά πριν από το τέλος της σεζόν, ο Μάικλ έσπρωξε τον Κεράβνο (56-57) μπροστά από τον Απόλλωνα να απαντήσει με το καλάθι του Γκόρντον (58-57).

Στο 33ο λεπτό έπαιξε ισοπαλία, 62-62. Ο Απόλλωνας με 34 πόντους (67-62) κέρδισε πέντε πόντους με τον Μάρκο τρεις πόντους և Ο Ντόρσεϊ με δύο πόντους και ο Κεράβνος απάντησε με προβάδισμα τριών πόντων με τον Ρόσελ և Κινγκ με δύο πόντους և 35 ’35 (67-67). Δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, το σκορ ήταν 69-69, και ο αγώνας κρίθηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν από τον ήχο του κέρατος, όταν ο Μάρκος σκόραρε τρεις πόντους για να δώσει στον Απόλλωνα νίκη 72-69.

ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 23-16, 41-38, 58-57, 72-69