Ο εξαντλημένος Leicester που κράτησε για ισοπαλία στο Μπέρνλι, οι Blades κερδίζουν ζωτική νίκη

Η τρίτη θέση της Λέστερ Σίτι κρατήθηκε με ισοπαλία 1-1 στην Πρέμιερ Λιγκ στο χαμηλό Μπέρνλι την Τετάρτη αφού ο Νιγηριανός επιθετικός του Κέλιτσι Ιχανατσό ακύρωσε τον ανοιχτή του Ματέι Βύδρα.

Ο Μπέρνλι πήρε το προβάδισμα του τέταρτου λεπτού όταν η φτωχή πάσα του Χάμσα Τσούντουρι πίσω στον Γουίλφρεντ Νντίδι αναχαιτίστηκε στην άκρη του κουτιού από τη Βύδρα και ο Τσέχος επιθετικός πέρασε από τον Κάσπερ Σμέιχελ για το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Choudhury θα μπορούσε να κάνει γρήγορες διορθώσεις όταν ο Timothy Castagne τον βρήκε χωρίς σήμανση στο κουτί, αλλά χτύπησε την μπάλα στο έδαφος και ο Nick Pope μπόρεσε να ανατραπεί.

Παρά την απουσία βασικών δημιουργικών παικτών Τζέιμς Μάντισον και Χάροβι Μπαρνς, ο Λέστερ ήταν μια απειλή που προχώρησε και πήρε ανταμοιβή για τις προσπάθειές τους με έναν εντυπωσιακό ισοσταθμιστή στο 34ο λεπτό.

Ο Νντίδι έπεσε μια υπέροχα σταθμισμένη μπάλα προς τον Ιχανατσό στην περιοχή και ο χρόνος και η τεχνική της Νιγηρίας ήταν τέλειες καθώς περνούσε από τον Πάπα.

Ο Μπέρνλι, 15ος στο τραπέζι, ήταν φτωχός στην ήττα με 4-0 στο Τότεναμ την Κυριακή, αλλά είχε πολύ περισσότερη βαρύτητα για αυτούς που ενισχύθηκε από την επιστροφή του Κρις Γουντ στην επίθεσή τους.

Ο μέσος Μπέρνλεϊ, Άσλεϊ Γουέστγουντ χτύπησε τη θέση με μια κίνηση από έξω από το κουτί, καθώς η πλευρά του Σον Ντίτσε, με νευρικό μάτι στη ζώνη υποβιβασμού, έψαξε για τα πλήρη σημεία.
Ο Λέστερ χτύπησε επίσης το ξύλο με ένα σουτ Youri Tielemans, ελαφρώς εκτροπή από τον Τζακ Κορκ, αλλά η πλευρά του Μπρένταν Ρότζερς έπρεπε να αποφασίσει.

Στο δεύτερο πρώιμο εναρκτήριο της Τετάρτης, το γκολ του κυνήγι του David McGoldrick έδωσε στην κάτω πλευρά της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ νίκη 1-0 επί της Άστον Βίλα, καθώς ξεπέρασαν την αποστολή του Φιλ Τζιαγέλκα για να πάρουν την τέταρτη νίκη της Premier League.

Η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα στο σήμα της μισής ώρας, όταν ο Μακ Γκόλντρικ έβαλε τέλεια το τρέξιμό του, κλέβοντας στο μακρινό στύλι για να ομαδοποιήσει το σπίτι του Τζορτζ Μπαλντόκ.

Η Villa’s Ollie Watkins χτύπησε τη στροφή με μια επικεφαλής κεφαλίδα στο 54ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα, η Jagielka έδειξε κόκκινη κάρτα μετά από μια μακρά αναθεώρηση VAR για φάουλ στον Anwar El-Ghazi, τον οποίο ο διαιτητής Ρόμπερτ Τζόουνς έκρινε ότι ήταν στο τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετή κατοχή, αλλά ο Aaron Ramsdale ήταν σταθερός στο γκολ της United καθώς η ομάδα του παρέμεινε για μια νίκη που τους αφήνει σε 14 πόντους μετά από 27 παιχνίδια, 12 πίσω από το 17ο Newcastle.