Ο ηγέτης ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο

Μπεσίκτας, Τουρκία Super League εβδομάδα 21 Göztepesi φιλοξενήθηκε.

Στο 15ο λεπτό, η μεγάλη μπάλα που έστειλε ο Ghezzal στην περιοχή του πέναλτι, ο Aboubakar βρισκόταν στο έδαφος και τον χτύπησε με το κεφάλι του μπροστά από τα έξι περάσματα και πήγε αυτόματα από το κάτω μέρος του δερμάτινου στρογγυλού πόλου.

Στο 32ο λεπτό, ο Aboubakar, ο οποίος ανέβηκε με τον Mihojevic, βρήκε τη μεγάλη μπάλα που έστειλε ο Ghezzal στην περιοχή του πέναλτι από τη δεξιά πλευρά του μέσου, μπροστά από τον δερμάτινο κύκλο. Η μπάλα πήγε στο δίχτυ με το λάκτισμα του ασπρόμαυρου παίκτη, αλλά μετά την προειδοποίηση από το VAR, το γκολ δεν θεωρήθηκε έγκυρο λόγω οφσάιντ.

Στο 39ο λεπτό, ο Λάριν άγγιξε την μπάλα στο κέντρο του N’Sakala από αριστερά, αφήνοντας τον στρογγυλό τερματοφύλακα.

Το γκολ του Göztepe ήρθε στο 39ο λεπτό. Ο Zulj μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από τα αριστερά και πυροβόλησε από τη διαγώνια. Ο Tripic, ο οποίος περίμενε την μπάλα να επιστρέψει από τον τερματοφύλακα Ersin, στην είσοδο της περιοχής του πέναλτι, το έστειλε στο δίχτυ με ένα ομαλό σουτ: 0-1

45 + 2. Στο ελεύθερο λάκτισμα που χρησιμοποίησε ο Ghezzal, ο Mensah έστειλε την μπάλα στο τέρμα μπροστά από την περιοχή του πέναλτι με ένα σκληρό σουτ, και ο τερματοφύλακας έσωσε το δερμάτινο γύρο.

Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το πλεονέκτημα 1-0 του Göztepe.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 48ο λεπτό, ήρθε το γκολ του Μπεσίκτας. Ο Ljajic, ο οποίος αντικατέστησε τη Mensah στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, συναντήθηκε με το πέρασμα του Ghezzal, στα αριστερά της περιοχής του πέναλτι. Ο Λιάιτς, ο οποίος έπεσε στη γραμμή, χτύπησε σκληρά παρά τη στενή του γωνία και έστειλε το δερμάτινο γύρο στο φιλέ: 1-1

Στο 54ο λεπτό, αφού η Atiba έχασε τη μπάλα στο κέντρο, ο Halil Akbunar, ο οποίος συναντήθηκε με το πέρασμα του Ndiaye στο πέναλτι, έριξε τον τερματοφύλακα Ersin στη γωνία.

Στο 60ο λεπτό, η μπάλα που ήθελε να ελέγξει ο N’Sakala ήταν μπροστά από τον Ndiaye. Ο Ndiaye, ο οποίος μπήκε γρήγορα στην περιοχή του πέναλτι και αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα, ήθελε να χτυπήσει τον τερματοφύλακα, ενώ ο τερματοφύλακας Ersin ήταν ο ιδιοκτήτης της μπάλας.

Στο 70ο λεπτό, το μακρινό σουτ του Ν’Κούντου άφησε τον στρογγυλό δερμάτινο τερματοφύλακα İrfan Can.

Στο 73ο λεπτό, ο Ν’Κούντου πέρασε πάνω από τα αριστερά της περιοχής πέναλτι με τον Αμπουμπακάρ και χτύπησε την άφιξή του, το δέρμα βγήκε από τη στρογγυλή κορυφή.

Στο 77ο λεπτό, ο Μπεσίκτας προχώρησε. Στη μέση του Gökhan Töre στην περιοχή του πέναλτι, ο Aboubakar έφερε την μπάλα στο δίχτυ στο πίσω post: 2-1

Στο 89ο λεπτό, ο N’Koudou μπήκε στην περιοχή του πέναλτι με τη πάσα του Josef και ο τερματοφύλακας İrfan Can εμπόδισε την μπάλα να μπει στο γκολ με το πόδι του.

Στο 90ο λεπτό που αναπτύσσεται γρήγορα η επίθεση του Beşiktaş, ο Gökhan Töre συγκέντρωσε τον N’Koudou, ο οποίος μπήκε από την αριστερή πλευρά, με την μπάλα. Ο Ν’Κούδου απέφυγε τον αντίπαλό του και έκανε το σουτ, γυρίζοντας στη δερμάτινη στρογγυλή θέση.

90 + 4. Λεπτά, ο Mihojevic ηγήθηκε της μεγάλης σφαίρας που έστειλε στην περιοχή του πέναλτι από την αριστερή πλευρά στην πίσω θέση και ο δερμάτινος γύρος ήταν στενά auta.

Ο αγώνας τελείωσε με προβάδισμα 2-1 του Beşiktaş.

Ο Beşiktaş, ο οποίος πήρε τη 14η νίκη του αυτή τη σεζόν και αύξησε τη βαθμολογία του σε 44, τερμάτισε το πρώτο ημίχρονο του πρωταθλήματος ως ηγέτης.

Η σειρά Invincibility έχει φτάσει σε 9 παιχνίδια

Ο Beşiktaş, με τη νίκη του Göztepe, πήρε το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα σε 9 παιχνίδια.

Η ασπρόμαυρη ομάδα συγκέντρωσε 25 πόντους με 8 νίκες και μία ισοπαλία σε 9 αγώνες, αφού ηττήθηκε από τον Aytemiz Alanyaspor 2-1 στην 12η εβδομάδα του Σούπερ Λιγκ.

8η συνεχόμενη νίκη στο γηπεδούχο

Ο Beşiktaş σημείωσε 8 συνεχόμενες νίκες σε αγώνες πρωταθλήματος στο Vodafone Park.

Στην 4η εβδομάδα του πρωταθλήματος, η ασπρόμαυρη ομάδα νίκησε τον Gençlerbirliği 1-0 εντός έδρας, μετά από αυτήν την ήττα Γιεν Μαλατιασπόρ (1-0), Μεντιπόλ Μπασσασεχίρ (3-2), Κασιμπάσα (3-0), Μπουγκισεχίρ Belediye Erzurumspor (4-0), Demir Grup κέρδισε Sivasspor (3-0), Çaykur Rizespor (6-0), Galatasaray (2-0) και Göztepe (2-1).

Σημείωσε μετά από 5 εντός έδρας αγώνες

Η ασπρόμαυρη ομάδα σκόραρε στο σπίτι μετά από 5 αγώνες στο Σούπερ Λιγκ.

Εφιστώντας την προσοχή με την επιτυχή άμυνα στον εντός έδρας γηπεδούχο αυτή τη σεζόν, ο Beşiktaş ολοκλήρωσε τους αγώνες των Kasımpaşa, Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Demir Grup Sivasspor, Çaykur Rizespor και Galatasaray χωρίς να σκοράρει μετά τον αγώνα όπου νίκησε τον Medipol Başakşehir 3-2 στο Vodafone Park.

Ο Adem Ljajic σκόραρε μετά από 217 ημέρες

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Adem Ljajic, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Bernard Mensah και σημείωσε ισότητα 1-1 στο 49ο λεπτό, τερμάτισε τη λαχτάρα του για 217 ημέρες.

Ο Λιάιτς, ο οποίος έστειλε τα δίχτυα στον αγώνα του Μπέστικας την περασμένη σεζόν με τον Γιουκατέλ Ντενιζλισπόρ στις 20 Ιουνίου 2020, δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στους υπόλοιπους 6 αγώνες της σεζόν μετά το θετικό αποτέλεσμα του νέου τύπου κοραναϊού. Ο Λιάιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει σε 7 παιχνίδια στο πρωτάθλημα και στα ευρωπαϊκά κύπελλα αυτή τη σεζόν λόγω μακροχρόνιων τραυματισμών.

Aboubakar’dan 11. γκολ

Ο Βίνσεντ Αμπουμπάκαρ, που έκανε το Μπέστικας 2-1 στο 77ο λεπτό, σημείωσε το 11ο γκολ του στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν.

Το γκολ που σημείωσε ο Aboubakar στο 32ο λεπτό εναντίον του Göztepe στον αγώνα εναντίον του Fatih Karagümrük, πιάστηκε από τον Video Assistant Referee (VAR). Ο διαιτητής του αγώνα, Ali Şansalan, ακύρωσε την απόφαση τέρματος με το αιτιολογικό ότι ο Aboubakar ήταν οφσάιντ μετά την προειδοποίηση από το VAR μετά την απόφαση του τέρματος.

Οι κινήσεις του Sergen Yalçın γύρισαν τον αγώνα

Στην ασπρόμαυρη ομάδα που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα 1-0 πίσω, ο προπονητής Sergen Yalçın κατάφερε να μετατρέψει το σκορ υπέρ του με τις κινήσεις του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Adem Ljajic, ο οποίος συνέχισε να παίζει στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσε ισοπαλία 1-1 για την ομάδα του, ενώ ο Gökhan Töre, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Rachid Ghezzal στο 64ο λεπτό, ήταν ο παίκτης που έκανε τη μέση στο γκολ του Aboubakar.

Ο Necip Uysal δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι

Ο Necip Uysal, που ήρθε στο πλάι του γηπέδου για να συμπεριληφθεί στο παιχνίδι κατά τον επιπλέον χρόνο του αγώνα, δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι.

Περιμένοντας μια αντικατάσταση για λίγο, ο Necip μεταφέρθηκε αργότερα στον πάγκο από τον προπονητή Sergen Yalçın.

Ο alnal Karaman ξεκίνησε με ήττα

Ο νέος προπονητής του Göztepe Ünal Karaman δεν μπόρεσε να αποφύγει να χάσει το πρώτο παιχνίδι στην αρχή της κίτρινης-κόκκινης ομάδας.

Ο Γκόζπεπε, ο οποίος νίκησε τον Στίφακ Χόλντινγκ Κόνιασπορ 3-2 και τον Γκεντσλερμπλιλίτσι 4-0 στα 2 τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος, παρέμεινε στα 25 σημεία, παίρνοντας την 7η ήττα του αυτή τη σεζόν.