Ο θαυμαστός στόχος του Weir βοηθά τους Σκωτσέζους να συντρίψουν την Κύπρο

Η CAROLINE WEIR σημείωσε ένα αξέχαστο 12ο διεθνές γκολ καθώς η Σκωτία έριξε την κουρτίνα σε μια απογοητευτική εκστρατεία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο 25χρονος αστέρας της Μάντσεστερ Σίτι, μαζί με τον κυβερνήτη του Έβερτον, και τον πρώην μαθητή του Γυμνασίου της Αγίας Κολούμπας, Λούσι Γκράχαμ, ταξίδεψε με την ομάδα στην Κύπρο την περασμένη εβδομάδα για αγώνες με τους οικοδεσπότες και την Πορτογαλία.

Υπό την ευθύνη του προσωρινού προϊσταμένου Stuart McLaren, μετά την παραίτηση της Shelley Kerr τον Δεκέμβριο, οι Σκωτσέζοι μπήκαν στους αγώνες ήδη εκτός διαμάχης για να κάνουν τους τελικούς του επόμενου καλοκαιριού στην Αγγλία.

Έχοντας προκριθεί για το Euro 2017 – το πρώτο μεγάλο τουρνουά της Σκωτίας, στο οποίο η Caroline που γεννήθηκε στην Dunfermline πέτυχε το αποφασιστικό γκολ με επιτυχία 1-0 έναντι της Ισπανίας, την πρώτη νίκη του στον τελικό – και το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, η εθνική ομάδα απέτυχε να προκριθεί στο Group E .

Οι καταστροφικές, back-to-back ήττες στη Φινλανδία και την Πορτογαλία τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο του περασμένου έτους άφησαν τις προσδοκίες τους να κρέμονται από ένα νήμα τη στιγμή που οι Φινλανδοί έφτασαν στο Easter Road τον Δεκέμβριο, όπου μια τελευταία νίκη, είδε 1-0 χτυπούν τη Σκωτία.

Έχοντας χτυπήσει την Κύπρο 8-0 στην αρχή της εκστρατείας, οι Σκωτσέζοι – με τον Weir και τον Graham στην αρχική σειρά – επέστρεψαν στη νίκη με στυλ με χτυπήματα διπλής φιγούρας εναντίον των οικοδεσποτών τους στη Λάρνακα την περασμένη Παρασκευή.

Σε μια απίστευτη διαδρομή 10, οι Erin Cuthbert και Martha Thomas είχαν τη Σκωτία 2-0 μπροστά, πριν ο πρώην μαθητής της Dunfermline High Weir μπήκε στην πράξη στο 25ο λεπτό.

Έχοντας σημειώσει ένα εντυπωσιακό τσιπ για να κερδίσει νίκη με ντέρμπι 3-0 έναντι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το σύλλογό της νωρίτερα αυτό το μήνα, έδειξε τα ταλέντα για άλλη μια φορά που την είδε ως γυναικεία γυναίκα της Σκωτίας για το 2020.

Αφού πήρε την μπάλα από πλάγιο περίπου 30 γιάρδες έξω, έπαιξε ένα-δύο για να την παραλάβει ξανά στην άκρη της περιοχής του πέναλτι, τράβηξε το δρόμο της πέρα ​​από τρεις Κύπριους αμυντικούς προτού σηκώσει ένα λεπτό τσιπ πάνω από τον προπορευόμενο τερματοφύλακα, από στενή γωνία, για τον τρίτο στόχο της ομάδας της.

Μέχρι τη στιγμή που αυτή και η Graham αντικαταστάθηκαν στο διάστημα, η Cuthbert και η Kirsty Hanson είχαν αυξήσει περαιτέρω το προβάδισμα της Σκωτίας, το οποίο διπλασιάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο χάρη σε περαιτέρω γκολ από τους Thomas, Lizzie Arnot, Claire Emslie και Jane Ross, οι οποίοι έκαναν διπλό .

Ο Weir και ο Graham επιλέχθηκαν και πάλι από την αρχή, κερδίζοντας το 77ο και το 10ο ανώτερο ανώτατο όριο τους αντίστοιχα, εναντίον της Πορτογαλίας την Τρίτη, ένα παιχνίδι που άλλαξε από τη Σκωτία λόγω των περιορισμών ταξιδιού COVID-19.

Παρά την κυριαρχία στο άνοιγμα μισή ώρα, η Ana Capeta έθεσε την Πορτογαλία μπροστά και, παρόλο που οι Σκωτσέζοι έσπρωξαν σκληρά για έναν ισοπεδωτή, η Fatima Pinto έφτασε ένα δευτερόλεπτο σε χρόνο τραυματισμού για να τους καταδικάσει να νικήσει.