Ο Ιμπραήμοβιτς με τη σφραγίδα του Inter + 3 … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Όσο ο Ibrahimovic έχει lat lat, το “Μιλάνο” δεν φοβάται τίποτα. Ο 39χρονος Σουηδός επιθετικός σκόραρε δύο φορές στο Sardena Arena, σημειώνοντας 12 γκολ στο πρωτάθλημα για το Rossoneri 2. Κέρδισε ένα πλεονέκτημα 0-0 εναντίον του Κάλιαρι, το οποίο τους επιτρέπει να απολαμβάνουν την υψηλότερη μοναξιά μετά τα 18 πρώτα παιχνίδια της Serie A. +3 συνεργάτες Ίντερ.

Σημειώνεται ότι η ομάδα του Μιλάνου παρέμεινε αήττητη στην 16η θέση μεταξύ των αγώνων πρωταθλήματος και από την άλλη η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο δεν μπόρεσε να σκοράρει εναντίον του “Μιλάνου” στο τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, υποφέροντας την πέμπτη συνεχόμενη ήττα στη φετινή Serie A.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ:

Ο Στέφανο Πιόλι δεν θα μπορούσε να περιμένει μια καλύτερη αρχή από την ομάδα του, καθώς ο “Μιλάνο” άνοιξε το σκορ κατά την πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή του στους αντιπάλους του. Κάθετη πάσα από τον Brahim Diat, ο lat latan Ibrahimovic έβαλε τον Licogianis στην πλάτη του, “ανάγκασε” τον αριστερό αμυντικό του Έλληνα παίκτη να τον χτυπήσει, και στη συνέχεια “η μπάλα χτύπησε τη λευκή μπάλα և το έκανε 1-0 στο 7ο λεπτό.

Με αυτόν τον στόχο, ο Ευρωπαίος Λατίνος Ιμπραήμοβιτς σημείωσε εννέα διαδοχικά γκολ στην πρώτη πεντάδα για πρώτη φορά στην καριέρα του στην πρώτη πεντάδα στην Ευρώπη και ο Μιλάνο βρήκε το δίχτυ στο 19ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι της Σέριε Α, ισοδυναμώντας με το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του.

Η συνέχεια διαπίστωσε ότι ο Κάλιαρι πίεσε αρκετές φορές στην περιοχή “Rossoneri” և μέχρι τον τελικό του 45ου λεπτού είχε 7 τελικούς, αλλά δεν υπήρχε κανένας σκοπό να ενοχλήσει τον Donaruma, ο “Μιλάνο” είχε δύο καλές στιγμές στην Καλαβρία

Στο 25ο λεπτό, ο δεξί αμυντικός του Μιλάνου δοκίμασε το πόδι του, ανάγκασε τον Κράνιο να σπρώξει πίσω τη γωνία, και στο 36ο λεπτό, το ισχυρό σουτ του έστειλε την μπάλα στην περιοχή στην αριστερή θέση.

Όπως το πρώτο μέρος, το δεύτερο ξεκίνησε ιδανικά για τους πρωταθλητές της Serie A. Στο 52ο λεπτό, η Καλαβρία έψαξε τον Ιμπραήμοβιτς με μια βαθιά μπάλα. Σημείωσε 2-0 με το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο 63ο λεπτό, ο Donaroma είπε “όχι” στον Simeone στα τέσσερα του, εμποδίζοντας τη μείωση του σκορ και ένα λεπτό αργότερα, ο Cranio νίκησε εντυπωσιακά τον Ibrahimovic, στερώντας του ένα hat-trick για να φτάσει στον 74ο γύρο, όπου υπάρχει αριθμητική ισορροπία.

Ο Pioli αντικατέστησε τους Salemakers στο 66ο λεπτό, αλλά ο Βέλγος μέσος είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 68ο λεπτό και το δεύτερο στο 74ο λεπτό για να αφήσει την AC Milan με 10 παίκτες, αφήνοντας τους οικοδεσπότες με την ελπίδα για τους υπόλοιπους. 20 λεπτά του αγώνα.

Ελπίδες που ήταν μάταια. Ο Roner ήταν ο μόνος αμυντικός, ար Ο Donaroma παρενέβη αποφασιστικά όταν χρειαζόταν να διατηρήσει το σκορ στο 2-0 μέχρι το τέλος, γεγονός που έκανε τη διαφορά του Μιλάνου από το Inter +3 տ του έδωσε τον ανεπίσημο τίτλο πρωταθλητή. Ένας αγώνας πριν από το τέλος του πρώτου γύρου του χειμώνα.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ. Cranio, ap τότε (80 ‘Pavoleti), se epitelli, Godin, Likogianis, Nainggolan, Marin, Duncan (69’ Oliva), Pedro, Pereiro (57 ‘Sotil), Simeone (80’ Cherry)

ΜΙΛΑΝΟ. Donaruma, Calabria, Kiaer (46 ‘Kalulu), Romanioli, Dalot, Tonali (72’ Maite), Cassie, Castigekho, Diat (83 ‘Condi), Haug (66’ Salemakers), Ibrahimovic

Πηγή: sport24.gr