Ο Καλτσάς το έβαλε, η Λόρια το έβγαλε και … | Δημοσιογράφος Κύπρος

Η Ανόρθωση είχε το μικρότερο πλεονέκτημα για να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου, νικώντας την ΑΠΟΕΛ 1-0 μπροστά από τον Αντώνη Παπαδόπουλο.

Ο Νίκος Καλτσάς σημείωσε το γκολ της “Ανόρθωσης” στο 20ο λεπτό. Σημειώνεται ότι λόγω της απόλυσης του Dawsil, το “Anorthosis” έμεινε με δέκα παίκτες.

Προφίλ παιχνιδιού.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι χωρίστηκε, ήταν ένα παιχνίδι, και οι δύο ομάδες έλεγξαν την μπάλα.

Στο 20ο λεπτό, μετά από ένα σουτ από την Κορέα από τα αριστερά, ο Καλτσάς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Στη συνέχεια, το APOEL αύξησε την ταχύτητά του, προσπάθησε να βρει τρόπους για να δημιουργήσει ευκαιρίες, αλλά η “Ανόρθωση” έκλεισε τα κενά καλά, δεν επέτρεψε στο μπλε-κίτρινα να σκοράρει.

Από την άλλη πλευρά, η “Ανόρθωση” έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 40ο λεπτό, διπλασιάζοντας το γκολ, αλλά ο Kvilitaya ανέφερε το τερματοφύλακα του “Uuzuho”.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο APOEL ήρθε δυνατός և Στο 46ο λεπτό, έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία με τον Sahar, ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα από την επιθετική θέση, που βγήκε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Dausville έσπασε τον Anwar και ο διαιτητής του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και την έστειλε στο αποδυτήριο.

Στη συνέχεια, ο ΑΠΟΕΛ αύξησε την πίεση, έψαχνε τον ισοσταθμιστή, αλλά οι υπερασπιστές των “Λόρια” και “Ανόρθωση” κράτησαν τη διαφορά.