Ο Κεράβνος κέρδισε το ντέρμπι

Ο Κεράβνος κέρδισε το κορυφαίο ντέρμπι στο Στάδιο Costas Papaelinas στο 18ο παιχνίδι του ΟΠΑΠ Basket League, νικώντας την Petrolina ΑΕΚ 83-74. Με αυτήν τη νίκη, οι «κόκκινοι-κίτρινοι» τερμάτισαν τη νίκη της Λάρνακας, η οποία έπαιξε επτά συνεχόμενα παιχνίδια και έμεινε μόνη της στην κορυφή του τραπεζιού του τουρνουά. Ο Κεράβνος έχει 29 πόντους και η ΑΕΚ 28 πόντους.

Το MVP του αγώνα ήταν ο Μπράντον Ρόσελ με 22 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Στα Rosell’s 2 2, ο Keravnos κέρδισε ένα πλεονέκτημα τριών πόντων (5-2), και στη συνέχεια η ΑΕΚ έφτασε επτά πόντους στη σειρά και στο καλάθι του 5 ο Ogbeyde πήρε το προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-9). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά για τα πρώτα δέκα λεπτά, η οποία τελείωσε με δύο σουτ από τον Rosell և ένα πλάνο, 21-17.

Κατά τη δεύτερη δεκαετία, η ομάδα του Στρόβολου διατήρησε το προβάδισμά της, η διαφορά κυμαινόταν. Στο 16ο λεπτό, ο Σνίντερ επέστρεψε ένα σημείο στην ΑΕΚ (32-31), αλλά ο Ρόρι άνοιξε το κενό με δύο πόντους, τρεις πόντους (37-31). Ακολούθησε το καλάθι του Ντάβιτς, το οποίο μειώθηκε σε 37-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 24ο λεπτό, μετά από τρεις πόντους από τον Σιζόπουλο, οι δύο ομάδες χώρισαν μόνο με δύο πόντους (43-31) και τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου τριμήνου, οι οικοδεσπότες άνοιξαν τη διψήφια διαφορά (54-44) με ένα τρίγωνο. Ρόσελ. Οι «κίτρινοι πράσινοι» πλησίαζαν το κουαρτέτο (56-52) με δύο βολές από τον Σνίντερ για ενάμισι λεπτό. Η τρίτη περίοδος έληξε με τα καλάθια του Σιζόπουλου և Ρόρι, αντίστοιχα για τον Κέρανο և ΝΡΡ, και η διαφορά ήταν επτά (61-54).

Στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου τριμήνου, σημειώθηκαν τρεις βαθμοί στη σειρά. Τρεις για τον Keravnos (Stiliano, Rosell, Rory) և ένα για την ΑΕΚ (Μαντοβάνης) και στο 33 ը το σκορ έγινε 70-57, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή με τα πλάνα του Ρόρι (74-59). Ο Κεράβνος διατήρησε το περιθώριο ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα, οδηγώντας τελικά τη νίκη με σκορ 83-74.

ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ21-17, 37-33, 61-54, 83-74: