Ο κεραυνός χτυπάει δύο φορές καθώς ο Πόρτο αναισθητοποιεί την ατημέλητη Γιουβέντους

Τα γκολ από τους Μεχντί Ταρέμι ​​και Μούσα Μάρεα κέρδισαν στον Πόρτο μια νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους στο πρώτο σκέλος του τελευταίου 16 αγώνα της Τσάμπιονς Λιγκ την Τετάρτη, με την καθυστερημένη απεργία του Φεντερίκο Τσιέσα να δίνει στους Ιταλούς πρωταθλητές σωτηρία.

Ο Taremi έκανε ένα ατημέλητο πέρασμα μετά από 63 δευτερόλεπτα για να πυροβολήσει στο ανοιχτήρι που άφησε τη Γιουβέντους να κουδουνίζει καθώς δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές πιθανότητες πριν από το ημίχρονο.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την πλευρά του Andrea Pirlo όταν η Marega έκανε το 19ο δευτερόλεπτο του Πόρτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γιουβέντους τελικά συγκέντρωσε μια απάντηση όταν η Chiesa έριξε στο σπίτι ένα πολύτιμο εκτός έδρας γκολ με οκτώ λεπτά ακόμη.

Η απεργία του πτέρυγα τερμάτισε τον αγώνα του Πόρτο με πέντε συνεχόμενα καθαρά φύλλα στο διαγωνισμό και αφήνει τη γραβάτα ανοιχτή μπροστά από το σκέλος επιστροφής στο Τορίνο στις 9 Μαρτίου.