Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξεκίνησε μετά την άρνηση του νικητή για την Πορτογαλία

Ο αρχηγός της Πορτογαλίας Κριστιάνο Ρονάλντο έφυγε από το γήπεδο και έριξε το περιβραχιόνιο του στο πάτωμα αφού αρνήθηκε τον νικητή του πρόσθετου χρόνου στην ισοπαλία 2-2 του Παγκοσμίου Κυπέλλου εναντίον της Σερβίας.

Ο μπροστινός της Γιουβέντους πίστευε ότι είχε σκοράρει στο θάνατο, μολονότι ο πυροβολισμός του με γωνιακή γωνία απομακρύνθηκε από τον αμυντικό Stefan Mitrovic, οι τηλεοπτικές επαναλήψεις φάνηκαν να δείχνουν την μπάλα να διασχίζει τη γραμμή.

Ωστόσο, χωρίς διαθέσιμη τεχνολογία γραμμής στόχου ή VAR στο Βελιγράδι, η προσπάθειά του δεν επιτρέπεται.

Ένας εξαγριωμένος Ρονάλντο κρατήθηκε για διαμαρτυρία πριν βαδίσει κάτω από τη σήραγγα στην τελική σφύριγμα και έριξε αηδία το περιβραχιόνιο του καπετάνιου του.

«Πάντα δίνω και θα δίνω τα πάντα για τη χώρα μου, που δεν θα αλλάξουν ποτέ. Αλλά υπάρχουν δύσκολες στιγμές που πρέπει να αντιμετωπιστούν, ειδικά όταν αισθανόμαστε ότι πλήττεται ένα ολόκληρο έθνος », αργότερα δημοσίευσε ο Ρονάλντο στο Instagram.

“Θα κρατήσουμε τα κεφάλια μας και θα αντιμετωπίσουμε την επόμενη πρόκληση τώρα.”

Δείτε αυτήν την ανάρτηση στο Instagram

Μια θέση που μοιράστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο (@cristiano)

Το διπλασιασμό του Λίβερπουλ Ντιόγκο Γκότα είχε θέσει τον έλεγχο των επισκεπτών στο διάλειμμα, αλλά τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον Αλεξάνταρ Μίτροβιτς και τον Φίλιπ Κόστιτς της Φούλαμ είδαν τη Σερβία – η οποία είχε αποστείλει ο Νίκολα Μιλένκοβιτς σε χρόνο διακοπής – χτύπησε πίσω.

Η Ολλανδία επέστρεψε στην προκριματική καμπάνια του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τη νίκη εντός 2-0 επί της Λετονίας μπροστά από 5.000 θεατές στο Amsterdam ArenA.

Ο Στίβεν Μπεργούις και ο Λουούκ Ντε Τζονγκ σημείωσαν σε κάθε ημίχρονο καθώς οι Ολλανδοί απάντησαν σε μια έκπληξη ήττα 4-2 από την Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη την Τετάρτη στην αρχή της εκστρατείας τους στο Group G.

Ο αγώνας παίχτηκε μπροστά σε 5.000 οπαδούς ως μέρος μιας μελέτης που υποστηρίζεται από την κυβέρνηση σχετικά με τον αριθμό των επαφών σε καταστάσεις πλήθους.

Η Τουρκία διατήρησε το ρεκόρ του 100 τοις εκατό με μια άνετη νίκη 3-0 επί της Νορβηγίας, η οποία είχε τον αναπληρωτή Kristian Thorstvedt που έστειλε αργά.

Παίζοντας το εντός έδρας παιχνίδι τους στη Μάλαγα εξαιτίας περιορισμών του coronavirus στο Όσλο, οι Νορβηγοί διαμαρτυρήθηκαν για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ για δεύτερη φορά σε τέσσερις ημέρες φορώντας μπλουζάκια που απαιτούσαν τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Οι παίκτες σήκωσαν επίσης τα αριστερά τους χέρια, αντικατοπτρίζοντας το διεθνές λογότυπο για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Ο Οζάν Τούφαν σκόραρε δύο υπέροχα γκολ για την Τουρκία, και στις δύο πλευρές της κεφαλίδας του αμυντικού του Λέστερ Κάλιαρ Σόουντσου.

Το Βέλγιο είχε ισοπαλία 1-1 στην Τσεχική Δημοκρατία. Ο Lukas Provod έθεσε τους οικοδεσπότες νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο πριν ο Romelu Lukaku ισοπέδωσε τα πράγματα μετά από μια ώρα.

Ο Λούκα Μόντριτς έγινε ο πιο κλειστός παίκτης της Κροατίας καθώς καπετάνισε το πλευρό του στη νίκη με 1-0 εναντίον της Κύπρου, ενώ ο μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης περνούσε τον πρώην αμυντικό Ντάριτζο Σρνα με την 135η του εμφάνιση.

Το πρώτο ημίχρονο του Μάριο Πασάλιτς έδωσε στην Κροατία την πρώτη τους νίκη στον Όμιλο Η, μετά την πρώτη ήττα με 1-0 στη Σλοβενία.

Η Ρωσία είναι η πρώτη ομάδα με έξι πόντους αφού νίκησε τη Σλοβενία ​​με 2-1. Ο Artem Dzyuba σκόραρε δύο φορές για τους οικοδεσπότες προτού ο Josip Ilicic τραβήξει ένα γκολ πίσω.

Η Δημοκρατία της Ιρλανδίας υπέστη μια ντροπιαστική ήττα 1-0 από το Λουξεμβούργο καθώς η 85η επίθεση του Γκέρσον Ροντρίγκους καταδίκασε τους Ιρλανδούς σε δεύτερη ήττα της εβδομάδας.

Ο Βιτάλι Λισακόβιτς σκόραρε δύο φορές καθώς η Λευκορωσία νίκησε 10 άτομα με την Εσθονία 4-2, ενώ ο Στίβαν Γιόβιτς ήταν στο στόχο στη νίκη του Μαυροβουνίου 4-1 εναντίον του Γιβραλτάρ. Η Σλοβακία έπεσε από δύο γκολ για να κερδίσει ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Μάλτας.